На преден план
Целевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за бюджетния дефицит
120
България
Целевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за бюджетния дефицитЦелевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за управление на бюджетния дефицит.Това заявява омбудсманът Велислава Делчева в становище до Министерството на труда и социалната политика (МТСП) относно публикувания за обществено обсъждане проект за промяна на наредбата за целева помощ за отопление, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 22 Юни 2026, 14:03 ч.
Целевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за управление на бюджетния дефицит. Това заявява омбудсманът Велислава Делчева в становище до Министерството на труда и социалната политика (МТСП) относно публикувания за обществено обсъждане проект за промяна на наредбата за целева помощ за отопление, съобщиха от пресцентъра на институцията. Общественият защитник изразява сериозни резерви към предложението помощта за отопление да се изплаща на два транша вместо еднократно. Делчева подчертава, че целта трябва да бъде гарантиране на възможността гражданите сами да избират начина, по който ще получат полагащата им се помощ. Тя смята, че всяка промяна трябва да бъде съобразена преди всичко с потребностите на хората, които разчитат на нея, а не единствено с бюджетни съображения. Значителна част от правоимащите домакинства се отопляват с дърва, въглища, пелети и други твърди горива, които обичайно се закупуват предварително и в по-големи количества още в началото на отоплителния сезон, отбелязва Делчева. Разделянето на помощта на две части може да затрудни хората да осигурят необходимото гориво навреме или да ги принуди да търсят заеми и допълнителни средства, подчертава тя. Омбудсманът обръща внимание, че в много населени места доставчиците изискват плащане при доставката, а закупуването на по-малки количества впоследствие често е свързано с по-високи разходи. „Това би намалило реалния ефект от социалната подкрепа и би поставило в по-неблагоприятно положение най-уязвимите домакинства“, посочва Делчева. Тя предупреждава, че промяна в начина на изплащане на помощта може да доведе до невъзможност за своевременно закупуване на гориво, задлъжняване и влошаване на здравословното състояние на възрастни хора, хора с увреждания, самотно живеещи лица и семейства с деца. „Социалното подпомагане следва да се основава на уважение към човешкото достойнство и на доверие към гражданите, а не на предположението, че държавата трябва да взема решения вместо тях“, пише омбудсманът. Велислава Делчева предлага, ако бъде въведено изплащане на помощта на два транша, това да става единствено по желание на правоимащото лице или семейство, като изборът между еднократно и разсрочено изплащане да бъде заявяван още при подаването на молбата-декларация. Преди социалният министър Наталия Ефремова коментира, че целта на разпределението на помощта за отопление в два транша е да се раздели плащането между двата бюджета и да има по-голяма ефективност и контрол. Проектът за промяна на наредбата беше публикуван за обществено обсъждане на портала Strategy.bg. Срокът за обсъждане е до 16 юли т.г.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Приемната грижа е изключително ценна мисия
|
|
|
Районната прокуратура в Благоевград ръководи разследване за хулиганство, извършено в Сандански
|
|
|
Завърши проектът за енергийна ефективност на блок „Хавана“ в Силистра
|
|
|
Паметник на загиналите жители на село Извор във войните за България ще бъде изграден в населеното място, прие Общинският съвет в Радомир
|
|
|
Оттеглиха за разглеждане докладната записка за електропровод към ВяЕЦ „Орисол - 2“ от дневния ред на Общинския съвет в Радомир
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Приемната грижа е изключително ценна мисия
|
|
|
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
|
|
|
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
|
|
|
Нови 25 чуждестранни шофьори са назначени в столичния автобусен градски транспорт
|
|
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
Радиопрограми



Тикер
120
ЗАПАЗИ
Приемната грижа е мисия, която е изключително ценна. Когато човек подхожда с чисто сърце, добри мисли и е изградил ясна представа за това какво представлява тя, би могъл да пристъп ...