Начало Контекст Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова
7295
България

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия.Това каза в интервю председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова по повод становище на Съвета на тема „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“.

| 05 Август 2024, 07:00 ч.
Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова
Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова
Снимка © Минко Чернев / БТА

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия. Това каза в интервю председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова по повод становище на Съвета на тема „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“. Може да се търси разширяване на дефиницията за социално предприятие, да се обмислят по-добри стимули, да има по-добро обвързване с различните разпоредби, които гарантират правата на хората с увреждания, коментира Русинова. По думите е важно да се коментира и по-добрият достъп до финансиране на социалните предприятия. Усилията през годините по тази тема трябва да продължат, но трябва да са по-целенасочени, за да се погледне на социалното предприемачество като на сериозен потенциал за икономиката ни, отбеляза още Русинова.

Фестивалът на самоковския картоф започва в 11:00 часа днес на централния плод "Захарий Зограф" в Самоков, съобщиха от Община Самоков, които са организатори на събитието. 

Ще има детски празник, а водещ ще бъде певецът Богдан Томов, съобщиха от Общината. Предвидено е игрите и забавленията за деца да са до 12:30 часа, а след почивката, в 16:00 ч. ще започне състезание по белене и пържене на картофи.

Кметовете на кметства, кметските наместници и секретари ще имат главна роля в надпреварата, като ще бъдат разделени на общо десет отбора, а един от тях ще е от Самоков. Участниците ще донесат картофите от местата, където живеят.

Жури ще оценява как са сготвени картофите на отборите. В него ще са кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов, Венера Милова и готвачът Ути Бъчваров. Очаква се той да приготви 50 килограмово кюфте от месо и ще пържи картофи.

В закри

За изминалите 24 часа са ликвидирани 51 пожара, един човек е пострадал. Това съобщиха от Главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) - МВР, на  сайта си. Данните са към 6:00 ч.

През изминалото денонощие звената на ПБЗН са реагирали на 83 сигнала за произшествия. С преки материални щети са възникнали 13 пожара, от които четири - в жилищни сгради, два - в спомагателни, временни или паянтови постройки, два - в транспортни средства, два в съоръжения на открито и три други.

Без нанесени материални щети са възникнали 38 пожара, от които 15 са в сухи треви, горска постеля и храсти, два - в стърнища, 17 - в отпадъци и четири други.

Спасителните дейности и помощни операции са 26 броя, от които пет - при катастрофи в транспортни средства, една - при инциденти с опасни вещества, 19 - техническа помощ и една - за оказване на помощ н

Министерският съвет разреши на днешното си заседание да бъде дадена дерогация (изключение) относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

С дерогацията се разрешава на АЕЦ „Козлодуй" да възложи обществени поръчки с избрани изпълнители съгласно приложение към днешното решение. Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, при изпълнение на договори, изброени също в приложения към днешното решение.

Разрешава се също внос на стоки и технологии от Русия и предоставяне на свързана с тях техническа помощ, необходими за изпълнение на изрично изброени в приложения договори. Дерогацията ще важи до изтичането на тези договори.

Основният приоритет при експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй" е поддържането на най-високо равнище на техническа и ядрена безопасност

Временна организация на движението се въвежда по автомагистрала "Хемус" на 349-ия км преди разклона за Нови пазар, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР - Шумен.

Водач на мотоциклет при движение на мокра настилка е загубил контрол и е паднал на пътното платно. Бил е ударен от лек автомобил "Ситроен". Пострадалият е откаран за преглед в шуменската болница, където са установени множество наранявания, допълниха от полицията.

Извършва се оглед на мястото на произшествието. Към момента участъкът от 349 км до 361 км на магистрала "Хемус" е затворен. Въведен е обходен маршрут, съобщиха от ОД на МВР - Шумен.

Както съобщихме, временна организация на движението беше въведена по автомагистрала „Хемус“ на 363-ия километър, след възникнало пътнотранспортно произшествие на 18 септември.

Парламентът не освободи Антон Славчев като член и изпълняващ функциите председател на Комисията за противодействие на корупцията и на тази за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Общо 96 депутати гласуваха "за" отстраняването му, 91 бяха – „против“, седем се въздържаха. Точките от решението, предложено от „Продължаваме промяната – Демократична България“, бяха гласувани разделно след спор с какво мнозинство – квалифицирано или обикновено, следва да бъде освободен Славчев.

Председателят на парламента Рая Назарян посочи, че за освобождаването е необходимо квалифицирано мнозинство. 

Друга тема, към която ИСС насочи вниманието през тази година, е либерализацията на пазара на енергийния пазар за битови потребители. От Съвета считат, че е необходимо от рано да се вземат компенсаторни мерки, за да не бъдат потребителите изправени пред риск от повишение на цените. Трябва да се помисли за разработването на типови договори от страна на Министерството на енергетиката за потребителите, както и развиване на нормативната уредба, така че в тези договори да има защитни клаузи за правата на потребителите. Трябва да се осигури и добра регулация по отношение на това как се определят тарифите и по какъв начин, коментира Русинова. Изследвали сме опита в други държави членки на ЕС, като в някои от тях има т.нар. социални тарифи. Нашето настояване се случва достатъчно рано, за да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Целта е да не се озовем в ситуация, при която битовите потребители вече са на свободния пазар и са изправени пред затруднения, посочи още председателят на ИСС.

По отношение на директивата за адекватни минимални работни заплати, Русинова изрази очакване документът да бъде приет в срок от българската държава.

Какво още успя да свърши през първата половина на 2024 г. ИСС - институцията, представляваща мнението на организираното гражданско общество? Говорим по темата със Зорница Русинова, председател на ИСС.

Следва пълният текст на интервюто: 

Г-жо Русинова, във връзка с екстремните горещини това лято експерти коментираха, че има нужда да се прецизират нормативно условията за работа при високи температури, особено на открито. Какво е мнението Ви по този въпрос?

По инициатива на Българската педиатрична асоциация (БПА) в курортен комплекс Боровец се провежда XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. Конгресът бе открит от председателя на Управителния съвет на БПА проф. Иван Литвиненко. 

Проф. Литвиненко поздрави присъстващите и пожела успех на всички водещи. Той заяви, че това е най-голямото събитие за гилдията и в програмата всеки присъстващ може да намери нещо за себе си. Има гости от Германия, Израел, Белгия и други държави, отчете Литвиненко и добави, че в рамките на конгреса ще има и Общо събрание на БПА.

Научният форум в областта на педиатрията се провежда от 1963 година на всеки три години. Традиционно събитието събира над 500 делегати – педиатри, общопрактикуващи лекари, колеги от всички специалности, свързани с педиатрията, и специалисти по здравни грижи от детските клиники и отделения в цяла

Пешеходец е пострадал при пътен инцидент в Свищов, съобщиха от пресцентъра на полицията във Велико Търново. 

Оттам информираха, че инцидентът е станал вчера в 05:35 ч. на кръстовище в крайдунавския град. При мокра пътна настилка лек автомобил, управляван от 27-годишен мъж, удря пресичащ 62-годишен мъж. 

Пострадалият е с черепно-мозъчна травма, насочен е за лечение към болница в Плевен, където е приет с опасност за живота.   

В Районно управление - Свищов е образувано досъдебно производство по чл. 343, ал.1, буква б от Наказателния кодекс, допълниха от полицията.

В края на месец юни 31-годишна пешеходка пострада при пътен инцидент в Свищов. При движение на обособен паркинг 50-годишен местен жител е ударил последователно пешеходката. Седмица по-рано автомобил блъсна и уби на място пешеходка във Велико Търново.

Зачестили са сигналите и жалбите за нарушения на Закона за защита от шума в околната среда в Добрич, съобщават от областната администрация.

Поради тази причина областният управител Румен Русев е инициирал и провел среща с представители на Областната дирекция на МВР и Регионалната здравна инспекция (РЗИ) Добрич и експерти от общините в областта, които пряко имат отношение със спазването на разпоредбите и контрола.

Според Русев не е допустимо едни и същи да са нарушителите, които подлагат на тормоз жителите в областта като не спазват закона. 

От областната администрация информират, че в хода на работните срещи е станало ясно, че липсата на синхронизация на общинските наредби за опазване на обществения ред с изискванията на Закона за защита от шума в околната среда, е една от основните причини да не се осъществява ефективен контрол. 

Проблемите, при

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Служебният министър-председател Димитър Главчев заминава утре за Съединените американски щати (САЩ), където ще участва в Срещата на върха за бъдещето, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Форумът ще се състои на 22-ри и 23 септември в Ню Йорк и е основното събитие през т.нар. Седмица на високо равнище на ООН, в която участват държавните и правителствени ръководители от цял свят.

Главчев ще участва с изказвания в пленарния дебат на срещата на високо равнище и в интерактивния диалог „Към общо дигитално бъдеще“. В рамките на визитата в САЩ служебният премиер ще се срещне с представители на българските общности в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис.

От пресслужбата на Министерския съвет отбелязват, че идеята за свикване на Срещата на върха и приемането на Пакт за бъдещето е лансирана от Генералния секретар на ООН през 2021 г. и представлява кулминаци

- Определено трябва да се огледа много внимателно законодателството, защото няма как климатичните промени и последствията от тях да не оказват влияние върху условията на труд. Това касае не само летните горещини, но и условията през зимата. Моята препоръка би била това да се направи със задълбочен анализ, да се вземат предвид и всички нови тенденции на пазара на труда, включително изкуственият интелект. Така че при промяна на нормативната база, да се видят всички актуални условия на труд и да се проведе диалог със социалните партньори.

Тази седмица Министерството на труда и социалната политика съобщи, че общо 1216 души са били заети в 90 социални предприятия, вписани в регистъра към министерство. ИСС прие становище относно ускоряването на развитието на социалната икономика в България, в което се коментира ролята на социалните предприятия. Какво отчитате? 

- Разработихме тази тема по собствена инициатива. След няколко години на прилагане на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика оценката ни е, че може да се търси разширяване на дефиницията за социално предприятие, да се обмислят по-добри стимули, да има по-добро обвързване с различните разпоредби, които гарантират правата на хората с увреждания за различните квоти за хора с увреждания в предприятията. Друг важен аспект е начинът, по който държавата подкрепя социалните предприятия, защото те са най-уязвими по време на кризи. Затова всички промени, които биха довели до по-добър достъп на финансиране са изключително важни не само по отношение на оборотен капитал, но и на подпомагането със счетоводни или правни съвети. Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия.

Според Вас, успешни ли са обаче мерките за трайна заетост на хората в неравностойно положение на пазара на труда?

- Всичко, което беше изградено с европейско финансиране и продължава сега с Плана за възстановяване и устойчивост, е изключително позитивно. Препоръчваме усилията, направени през годините да продължат, като бъдат малко по-целенасочени. Както и да се гледа на социалното предприемачество като на сериозен потенциал за икономиката ни. Това е начин хората в неравностойно положение да бъдат пълноценни, но и да имат трайна адаптация в обществото. Социалната икономика е и добро решение в някои от малките населени места, където няма големи работодатели, да задържи хората там, а не да търсят препитание другаде.

Ще успее ли България да приеме в срок директивата за адекватни минимални работни заплати, което да ни гарантира по-добри и справедливи възнаграждения? 

- Като пълноправен член на ЕС, страната ни като цяло спазва сроковете за транспониране на директивите, така че в случая не се съмнявам, че ще се справим навреме. По-важното е всъщност какво ще се случи оттук нататък, като работните групи в социалното министерство трябва да работят по темата. У нас дискусията за доходите се върти най-вече около размера на минималната работна заплата (МРЗ), така че това, което ни липсва, е по-целенасочена политика. Това минава и през дебата за колективното трудово договаряне и развитието на социални диалог в България. ИСС през есента ще работи по темите с данъчното и социално осигуряване.

Може ли да има проблем при определянето на размера на МРЗ за следващото година заради липсата на редовно правителство? 

- Не би трябвало да има проблем, имаме действащ парламент и се надявам политическата криза да не окаже влияние върху начина, по който ще се транспонира и директивата за адекватни минимални работни заплати.

Какво е мнението Ви относно промените в Кодекса за социално осигуряване, целящи по-справедливото определяне на размера на парично обезщетение за безработица за гражданите с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на ЕС?

- Още по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, когато имаше преговори по промени в Регламент номер 883 за координация на системите за социална сигурност, положихме доста усилия да решим този проблем. От една страна, тази директива дава права на работниците, но дава и „отворени врати“ за много неправомерни практики, като в крайна сметка се източват фондовете за обезщетение и безработица у нас. Надявам се предложенията да имат подкрепа в пленарната зала и да се намерят добри решения, защото в крайна сметка трябва да гледаме интереса на хората в България. Считам, че предложенията не нарушават принципите.

В анализ, който ИСС прие през юли, бе отправена препоръка за мерки за преодоляване на евентуалните рискове, очаквани от либерализацията на енергийния пазар, мерки за енергийна ефективност и механизъм са справяне с енергийната бедност в България. Какви негативи може да последват според този анализ?

- Енергетиката е във фокуса на работата на ИСС през тази година – до момента имаме общо пет акта, които сме разработили по тази тема. Имаме две изключително важни резолюци, в една от които ИСС настоява България да разработи национален план за справедлив преход, а не само да има териториални планове за конкретни области. Необходимо е да има компенсаторни мерки от страна на държавата за евентуален риск от повишаване на цените за битовите потребители. Нашата препоръка е това да бъде подготвено достатъчно рано. Оценяваме положително това, че най-накрая в закона има приета дефиниция за енергийно бедни домакинства, като се подготвя и съответната наредба.

Трябва обаче вече да се пристъпи към конкретни мерки и те касаят не толкова социалното подпомагане, което така или иначе съществува под формата на помощи за отопление ежегодно, но така също да се отнасят към енергийната ефективност, подкрепа на домакинствата като например при необходимост да се сменят електроуредите и др. Трябва също да се помисли за разработването на типови договори за потребителите от страна на Министерството на енергетиката, за развиване на нормативната уредба, така че в тези договори да има защитни клаузи за правата на потребителите. Трябва да се осигури също добра регулация за определянето на тарифите - по какъв начин ще става това.

Докато изследвахме опита в други държави членки на ЕС, установихме, че в някои от тях има т.нар. социални тарифи. Нашето настояване е достатъчно рано да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори, за да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Това трябва да се случи, за да не се окаже, при излизането на битовите потребители на свободния пазар, те са изправени пред затруднения, за които не е помислено.

Коментира ли се темата за улесняване на процеса по създаване на енергийни общности?

- Създаването на енергийни общности е препоръка, която даваме във всички свои документи за енергетика. Експертният потенциал на ИСС може да се използва от законодателната власт по темата.

Какво предстои в работата на ИСС до края на годината?

- Подготвяме активно два анализа, възложени от президентството – за пазара на труда и влиянието на изкуствения интелект и за социалните неравенства в сферата на образованието. Ще дадем конкретни препоръки за мерките. Ще работим и по темата за селските региони. Към края на годината подготвяме анализ за сивата икономика и за пенсионната система и усъвършенстването на модела.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян във Велико Търново. Председателят на Народното събра ...
Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши ценности, написа президентът Румен Радев
Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши ценности, написа в официалната си фейсбук страница президентът Румен Радев по ...
Паметникът на Незнайния войн в София е открит на 22 септември 1981 г.
Председателят на Държавния съвет Тодор Живков открива на 22 септември 1981 г. в София паметника на Незнайния войн – паметник гробница, символ на всенародната признателност къ ...
Участък от пътя Русе - Бяла е затворен за движение заради задимяване от пожар в сухи треви и храсти
Участък от пътя Русе - Бяла, от изхода на крайдунавския град до разклона за село Иваново, е затворен за движение заради силно задимяване от пожар в сухи треви и храсти край пътното ...
Интензивен е трафикът на пунктовете "Кулата" и "Маказа" на българо-гръцката граница, МВР препоръчва алтернативни маршрути
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) на страната, съобщават от Главна дирекция „Гранична полиция“ на Министерството на в ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба
Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха за от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст. Във високите части на Стара планина има мъгла и умерен вя ...
Варна отбелязва Европейския ден без автомобили с инициативата „Пеша фест“
Варна отбелязва Европейския ден без автомобили с инициативата „Пеша фест“, съобщават организаторите от Сдружение „Таляна”. За седма година те затварят улици ...
Нека си спомним смелостта на предците ни и да продължим напред със същия дух, заяви Кирил Петков
Днес отбелязваме 116 години свободна и горда България. Нека си спомним смелостта на предците ни и да продължим напред със същия дух и решителност да отстояваме независимостта на Бъ ...
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян във Велико Търново. Председателят на Народното събра ...
Историята помни героите, а не предателите, заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов
Историята помни героите, а не предателите. Това заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов във видео, публикувано на неговата страница във фейсбук и посветено на ...
Тикер в 10:37 ч.
Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха за от Планинската спасителн ...
Начало Контекст
7295
България

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия.Това каза в интервю председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова по повод становище на Съвета на тема „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“.

| 05 Август 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова
Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени за социалните предприятия, смята председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова
Снимка © Минко Чернев / БТА

Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия. Това каза в интервю председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова по повод становище на Съвета на тема „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“. Може да се търси разширяване на дефиницията за социално предприятие, да се обмислят по-добри стимули, да има по-добро обвързване с различните разпоредби, които гарантират правата на хората с увреждания, коментира Русинова. По думите е важно да се коментира и по-добрият достъп до финансиране на социалните предприятия. Усилията през годините по тази тема трябва да продължат, но трябва да са по-целенасочени, за да се погледне на социалното предприемачество като на сериозен потенциал за икономиката ни, отбеляза още Русинова.

Фестивалът на самоковския картоф започва в 11:00 часа днес на централния плод "Захарий Зограф" в Самоков, съобщиха от Община Самоков, които са организатори на събитието. 

Ще има детски празник, а водещ ще бъде певецът Богдан Томов, съобщиха от Общината. Предвидено е игрите и забавленията за деца да са до 12:30 часа, а след почивката, в 16:00 ч. ще започне състезание по белене и пържене на картофи.

Кметовете на кметства, кметските наместници и секретари ще имат главна роля в надпреварата, като ще бъдат разделени на общо десет отбора, а един от тях ще е от Самоков. Участниците ще донесат картофите от местата, където живеят.

Жури ще оценява как са сготвени картофите на отборите. В него ще са кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов, Венера Милова и готвачът Ути Бъчваров. Очаква се той да приготви 50 килограмово кюфте от месо и ще пържи картофи.

В закри

За изминалите 24 часа са ликвидирани 51 пожара, един човек е пострадал. Това съобщиха от Главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) - МВР, на  сайта си. Данните са към 6:00 ч.

През изминалото денонощие звената на ПБЗН са реагирали на 83 сигнала за произшествия. С преки материални щети са възникнали 13 пожара, от които четири - в жилищни сгради, два - в спомагателни, временни или паянтови постройки, два - в транспортни средства, два в съоръжения на открито и три други.

Без нанесени материални щети са възникнали 38 пожара, от които 15 са в сухи треви, горска постеля и храсти, два - в стърнища, 17 - в отпадъци и четири други.

Спасителните дейности и помощни операции са 26 броя, от които пет - при катастрофи в транспортни средства, една - при инциденти с опасни вещества, 19 - техническа помощ и една - за оказване на помощ н

Министерският съвет разреши на днешното си заседание да бъде дадена дерогация (изключение) относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

С дерогацията се разрешава на АЕЦ „Козлодуй" да възложи обществени поръчки с избрани изпълнители съгласно приложение към днешното решение. Централата ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана, при изпълнение на договори, изброени също в приложения към днешното решение.

Разрешава се също внос на стоки и технологии от Русия и предоставяне на свързана с тях техническа помощ, необходими за изпълнение на изрично изброени в приложения договори. Дерогацията ще важи до изтичането на тези договори.

Основният приоритет при експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй" е поддържането на най-високо равнище на техническа и ядрена безопасност

Временна организация на движението се въвежда по автомагистрала "Хемус" на 349-ия км преди разклона за Нови пазар, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР - Шумен.

Водач на мотоциклет при движение на мокра настилка е загубил контрол и е паднал на пътното платно. Бил е ударен от лек автомобил "Ситроен". Пострадалият е откаран за преглед в шуменската болница, където са установени множество наранявания, допълниха от полицията.

Извършва се оглед на мястото на произшествието. Към момента участъкът от 349 км до 361 км на магистрала "Хемус" е затворен. Въведен е обходен маршрут, съобщиха от ОД на МВР - Шумен.

Както съобщихме, временна организация на движението беше въведена по автомагистрала „Хемус“ на 363-ия километър, след възникнало пътнотранспортно произшествие на 18 септември.

Парламентът не освободи Антон Славчев като член и изпълняващ функциите председател на Комисията за противодействие на корупцията и на тази за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Общо 96 депутати гласуваха "за" отстраняването му, 91 бяха – „против“, седем се въздържаха. Точките от решението, предложено от „Продължаваме промяната – Демократична България“, бяха гласувани разделно след спор с какво мнозинство – квалифицирано или обикновено, следва да бъде освободен Славчев.

Председателят на парламента Рая Назарян посочи, че за освобождаването е необходимо квалифицирано мнозинство. 

Друга тема, към която ИСС насочи вниманието през тази година, е либерализацията на пазара на енергийния пазар за битови потребители. От Съвета считат, че е необходимо от рано да се вземат компенсаторни мерки, за да не бъдат потребителите изправени пред риск от повишение на цените. Трябва да се помисли за разработването на типови договори от страна на Министерството на енергетиката за потребителите, както и развиване на нормативната уредба, така че в тези договори да има защитни клаузи за правата на потребителите. Трябва да се осигури и добра регулация по отношение на това как се определят тарифите и по какъв начин, коментира Русинова. Изследвали сме опита в други държави членки на ЕС, като в някои от тях има т.нар. социални тарифи. Нашето настояване се случва достатъчно рано, за да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Целта е да не се озовем в ситуация, при която битовите потребители вече са на свободния пазар и са изправени пред затруднения, посочи още председателят на ИСС.

По отношение на директивата за адекватни минимални работни заплати, Русинова изрази очакване документът да бъде приет в срок от българската държава.

Какво още успя да свърши през първата половина на 2024 г. ИСС - институцията, представляваща мнението на организираното гражданско общество? Говорим по темата със Зорница Русинова, председател на ИСС.

Следва пълният текст на интервюто: 

Г-жо Русинова, във връзка с екстремните горещини това лято експерти коментираха, че има нужда да се прецизират нормативно условията за работа при високи температури, особено на открито. Какво е мнението Ви по този въпрос?

По инициатива на Българската педиатрична асоциация (БПА) в курортен комплекс Боровец се провежда XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. Конгресът бе открит от председателя на Управителния съвет на БПА проф. Иван Литвиненко. 

Проф. Литвиненко поздрави присъстващите и пожела успех на всички водещи. Той заяви, че това е най-голямото събитие за гилдията и в програмата всеки присъстващ може да намери нещо за себе си. Има гости от Германия, Израел, Белгия и други държави, отчете Литвиненко и добави, че в рамките на конгреса ще има и Общо събрание на БПА.

Научният форум в областта на педиатрията се провежда от 1963 година на всеки три години. Традиционно събитието събира над 500 делегати – педиатри, общопрактикуващи лекари, колеги от всички специалности, свързани с педиатрията, и специалисти по здравни грижи от детските клиники и отделения в цяла

Пешеходец е пострадал при пътен инцидент в Свищов, съобщиха от пресцентъра на полицията във Велико Търново. 

Оттам информираха, че инцидентът е станал вчера в 05:35 ч. на кръстовище в крайдунавския град. При мокра пътна настилка лек автомобил, управляван от 27-годишен мъж, удря пресичащ 62-годишен мъж. 

Пострадалият е с черепно-мозъчна травма, насочен е за лечение към болница в Плевен, където е приет с опасност за живота.   

В Районно управление - Свищов е образувано досъдебно производство по чл. 343, ал.1, буква б от Наказателния кодекс, допълниха от полицията.

В края на месец юни 31-годишна пешеходка пострада при пътен инцидент в Свищов. При движение на обособен паркинг 50-годишен местен жител е ударил последователно пешеходката. Седмица по-рано автомобил блъсна и уби на място пешеходка във Велико Търново.

Зачестили са сигналите и жалбите за нарушения на Закона за защита от шума в околната среда в Добрич, съобщават от областната администрация.

Поради тази причина областният управител Румен Русев е инициирал и провел среща с представители на Областната дирекция на МВР и Регионалната здравна инспекция (РЗИ) Добрич и експерти от общините в областта, които пряко имат отношение със спазването на разпоредбите и контрола.

Според Русев не е допустимо едни и същи да са нарушителите, които подлагат на тормоз жителите в областта като не спазват закона. 

От областната администрация информират, че в хода на работните срещи е станало ясно, че липсата на синхронизация на общинските наредби за опазване на обществения ред с изискванията на Закона за защита от шума в околната среда, е една от основните причини да не се осъществява ефективен контрол. 

Проблемите, при

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Служебният министър-председател Димитър Главчев заминава утре за Съединените американски щати (САЩ), където ще участва в Срещата на върха за бъдещето, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Форумът ще се състои на 22-ри и 23 септември в Ню Йорк и е основното събитие през т.нар. Седмица на високо равнище на ООН, в която участват държавните и правителствени ръководители от цял свят.

Главчев ще участва с изказвания в пленарния дебат на срещата на високо равнище и в интерактивния диалог „Към общо дигитално бъдеще“. В рамките на визитата в САЩ служебният премиер ще се срещне с представители на българските общности в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис.

От пресслужбата на Министерския съвет отбелязват, че идеята за свикване на Срещата на върха и приемането на Пакт за бъдещето е лансирана от Генералния секретар на ООН през 2021 г. и представлява кулминаци

- Определено трябва да се огледа много внимателно законодателството, защото няма как климатичните промени и последствията от тях да не оказват влияние върху условията на труд. Това касае не само летните горещини, но и условията през зимата. Моята препоръка би била това да се направи със задълбочен анализ, да се вземат предвид и всички нови тенденции на пазара на труда, включително изкуственият интелект. Така че при промяна на нормативната база, да се видят всички актуални условия на труд и да се проведе диалог със социалните партньори.

Тази седмица Министерството на труда и социалната политика съобщи, че общо 1216 души са били заети в 90 социални предприятия, вписани в регистъра към министерство. ИСС прие становище относно ускоряването на развитието на социалната икономика в България, в което се коментира ролята на социалните предприятия. Какво отчитате? 

- Разработихме тази тема по собствена инициатива. След няколко години на прилагане на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика оценката ни е, че може да се търси разширяване на дефиницията за социално предприятие, да се обмислят по-добри стимули, да има по-добро обвързване с различните разпоредби, които гарантират правата на хората с увреждания за различните квоти за хора с увреждания в предприятията. Друг важен аспект е начинът, по който държавата подкрепя социалните предприятия, защото те са най-уязвими по време на кризи. Затова всички промени, които биха довели до по-добър достъп на финансиране са изключително важни не само по отношение на оборотен капитал, но и на подпомагането със счетоводни или правни съвети. Зелената и дигиталната трансформация трябва да бъдат акцент при подготовката на промени, касаещи социалните предприятия.

Според Вас, успешни ли са обаче мерките за трайна заетост на хората в неравностойно положение на пазара на труда?

- Всичко, което беше изградено с европейско финансиране и продължава сега с Плана за възстановяване и устойчивост, е изключително позитивно. Препоръчваме усилията, направени през годините да продължат, като бъдат малко по-целенасочени. Както и да се гледа на социалното предприемачество като на сериозен потенциал за икономиката ни. Това е начин хората в неравностойно положение да бъдат пълноценни, но и да имат трайна адаптация в обществото. Социалната икономика е и добро решение в някои от малките населени места, където няма големи работодатели, да задържи хората там, а не да търсят препитание другаде.

Ще успее ли България да приеме в срок директивата за адекватни минимални работни заплати, което да ни гарантира по-добри и справедливи възнаграждения? 

- Като пълноправен член на ЕС, страната ни като цяло спазва сроковете за транспониране на директивите, така че в случая не се съмнявам, че ще се справим навреме. По-важното е всъщност какво ще се случи оттук нататък, като работните групи в социалното министерство трябва да работят по темата. У нас дискусията за доходите се върти най-вече около размера на минималната работна заплата (МРЗ), така че това, което ни липсва, е по-целенасочена политика. Това минава и през дебата за колективното трудово договаряне и развитието на социални диалог в България. ИСС през есента ще работи по темите с данъчното и социално осигуряване.

Може ли да има проблем при определянето на размера на МРЗ за следващото година заради липсата на редовно правителство? 

- Не би трябвало да има проблем, имаме действащ парламент и се надявам политическата криза да не окаже влияние върху начина, по който ще се транспонира и директивата за адекватни минимални работни заплати.

Какво е мнението Ви относно промените в Кодекса за социално осигуряване, целящи по-справедливото определяне на размера на парично обезщетение за безработица за гражданите с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на ЕС?

- Още по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, когато имаше преговори по промени в Регламент номер 883 за координация на системите за социална сигурност, положихме доста усилия да решим този проблем. От една страна, тази директива дава права на работниците, но дава и „отворени врати“ за много неправомерни практики, като в крайна сметка се източват фондовете за обезщетение и безработица у нас. Надявам се предложенията да имат подкрепа в пленарната зала и да се намерят добри решения, защото в крайна сметка трябва да гледаме интереса на хората в България. Считам, че предложенията не нарушават принципите.

В анализ, който ИСС прие през юли, бе отправена препоръка за мерки за преодоляване на евентуалните рискове, очаквани от либерализацията на енергийния пазар, мерки за енергийна ефективност и механизъм са справяне с енергийната бедност в България. Какви негативи може да последват според този анализ?

- Енергетиката е във фокуса на работата на ИСС през тази година – до момента имаме общо пет акта, които сме разработили по тази тема. Имаме две изключително важни резолюци, в една от които ИСС настоява България да разработи национален план за справедлив преход, а не само да има териториални планове за конкретни области. Необходимо е да има компенсаторни мерки от страна на държавата за евентуален риск от повишаване на цените за битовите потребители. Нашата препоръка е това да бъде подготвено достатъчно рано. Оценяваме положително това, че най-накрая в закона има приета дефиниция за енергийно бедни домакинства, като се подготвя и съответната наредба.

Трябва обаче вече да се пристъпи към конкретни мерки и те касаят не толкова социалното подпомагане, което така или иначе съществува под формата на помощи за отопление ежегодно, но така също да се отнасят към енергийната ефективност, подкрепа на домакинствата като например при необходимост да се сменят електроуредите и др. Трябва също да се помисли за разработването на типови договори за потребителите от страна на Министерството на енергетиката, за развиване на нормативната уредба, така че в тези договори да има защитни клаузи за правата на потребителите. Трябва да се осигури също добра регулация за определянето на тарифите - по какъв начин ще става това.

Докато изследвахме опита в други държави членки на ЕС, установихме, че в някои от тях има т.нар. социални тарифи. Нашето настояване е достатъчно рано да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори, за да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Това трябва да се случи, за да не се окаже, при излизането на битовите потребители на свободния пазар, те са изправени пред затруднения, за които не е помислено.

Коментира ли се темата за улесняване на процеса по създаване на енергийни общности?

- Създаването на енергийни общности е препоръка, която даваме във всички свои документи за енергетика. Експертният потенциал на ИСС може да се използва от законодателната власт по темата.

Какво предстои в работата на ИСС до края на годината?

- Подготвяме активно два анализа, възложени от президентството – за пазара на труда и влиянието на изкуствения интелект и за социалните неравенства в сферата на образованието. Ще дадем конкретни препоръки за мерките. Ще работим и по темата за селските региони. Към края на годината подготвяме анализ за сивата икономика и за пенсионната система и усъвършенстването на модела.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян
Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши ценности, написа президентът Румен Радев
Паметникът на Незнайния войн в София е открит на 22 септември 1981 г.
Участък от пътя Русе - Бяла е затворен за движение заради задимяване от пожар в сухи треви и храсти
Интензивен е трафикът на пунктовете "Кулата" и "Маказа" на българо-гръцката граница, МВР препоръчва алтернативни маршрути
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба
Основна линия
Варна отбелязва Европейския ден без автомобили с инициативата „Пеша фест“
Контекст
Нека си спомним смелостта на предците ни и да продължим напред със същия дух, заяви Кирил Петков
Местен фокус
На днешния ден България поставя последния елемент в своята корона да бъде независима, суверенна и равноправна, каза Рая Назарян
Основна линия
Историята помни героите, а не предателите, заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов
В детайли
Независимостта на България e огромно държавно постижение и ярък пример за стремежа на нашия народ към демокрация, посочват от Министерския съвет
Сфера
В Монтана Денят на независимостта ще бъде отбелязан с концерт на духова музика и народни танци
В детайли
Интензивен е трафикът на пунктовете „Никопол", „Оряхово" и „Кардам“ на границата с Румъния
Контекст
Общо 114 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие
Контекст
Над 100 участници ще се съберат на фолклорно надпяване и надиграване край Костенец
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.