Начало На преден план Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева
9827
България

Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева

Защо през последните години лидерите у нас не застават лице в лице, за да дебатират пред обществото, какво е значението на лидерските дебати за самите политици и избирателите, какви умения се изискват - попита проф. Симеон Василев, преподавател в катедра "Комуникация и аудиовизуална продукция", доктор по „Международна комуникация – Журналистика“ във Факултета по журналистика и масова комуникация, и проф. д.ф.н. Иванка Мавродиева, преподавател по Реторика, Бизнес комуникация, Връзки с обществеността и Академично писане в Софийски университет „Св.Климент Охридски“.

| 11 Август 2024, 08:00 ч.
Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева
Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева
Снимка © БТА

Защо през последните години лидерите у нас не застават лице в лице, за да дебатират пред обществото, какво е значението на лидерските дебати за самите политици и избирателите, какви умения се изискват - попита проф. Симеон Василев, преподавател в катедра "Комуникация и аудиовизуална продукция", доктор по „Международна комуникация – Журналистика“ във Факултета по журналистика и масова комуникация, и проф. д.ф.н. Иванка Мавродиева, преподавател по Реторика, Бизнес комуникация, Връзки с обществеността и Академично писане в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Митническите инспектори установиха и задържаха над 154 660 британски и шотландски лири при проверка на товарен автомобил в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост 2“ при Видин – Калафат, съобщиха от Агенция „Митници“.

На 15 септември митническите служители спират за проверка товарен автомобил, натоварен с текстилни изделия от Германия към Турция и управляван от турски гражданин. Водачът заявява, че няма нищо за деклариране. Товарната композиция е съпроводена до Митническо бюро - Видин за извършване на щателна митническа проверка, при която в конструктивна кухина на кабината на влекача са установени 37 вакуум пликове с недекларирана валута на обща стойност 154 660 британски и шотландски лири. Паричните средства са задържани и е образувано досъдебно производство.

Това е трети случай за малко повече от месец на задъ

Република Северна Македония (РСМ) да се извини на България и българите, написа Делян Пеевски. "След поредната скандална и недопустима арогантност, проявена от проруския режим на Мицкоски, РСМ трябва да получи категоричен отговор от българската държава", се казва в позиция, разпространена до медиите от „Пресцентър на ДПС“.  

"Посланикът на Република Северна Македония трябва да бъде незабавно отзован, докато България и българите не получат подобаващо извинение за обидите срещу българската държава и народ", се посочва още в позицията.  

Според председателя на парламентарната група на ДПС "трябва да се знае, че няма да търпим никой повече да си позволява подобно отношение".  

"Още по-малко представители на власт, претендираща, че държавата им, за която България направи толкова много като подкрепа през годините, има място в евр

Общинският съвет в Рудозем ще проведе днес извънредно заседание, на което ще бъде разгледан проект на предложение за актуализация на бюджета на общината за 2024 г., съобщиха от Общинската администрация.

Предложението се отнася за промени в капиталовата програма на общината, заяви кметът Недко Кулевски. Актуализацията предвижда пренасочване на средства от гласувани по-рано обекти, които не могат да бъдат завършени в първоначалния срок. Финансирането за тези обекти ще бъде прехвърлено за проектиране за улици и пътища в общината, съгласно внесеното проекторешение.

Днешното заседание на Общинския съвет започва в 18:30 часа. 

Във Видин се провежда трудова борса, чиято цел е осъществяване на контакти на търсещите работа с работодатели. Това каза Иван Иванов - директор на дирекция „Бюро по труда“ в дунавския град.

Задачата е да бъдат намерени подходящи безработни за обявени от работодателите длъжности и след това да насочим за последващо събеседване и евентуално сключване на трудови договори, допълни Иванов. Подобни инициативи са полезни, защото се осъществява трудово посредничество на терен. Утре, 19 септември, трудова борса ще се проведе и в град Белоградчик, уточни директорът.

На събитието присъстват работодатели от различни сфери - ресторантьорство, производство на облекла, от транспортния сектор, монтаж на дограма и други. 

В плана за дейността на Агенцията по заетостта за 2024 г. е посочено, че провеждането на общи и специализирани трудови борси е сред основни дей

Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ), съобщиха от Министерството на отбраната. Заповедта е на командира на военното формирование, като 100 от местата са за „гвардеец“, а останалите за „младши шофьор“, „младши охранител“ и др. 

Желаещите трябва да подадат лично заявление до командира на НГвЧ чрез структурите на Централното военно окръжие по местоживеене до 1 ноември, а самият конкурс ще бъде на 26 и 27 ноември. Той включва оценка на психологичната пригодност, изпит по физическа подготовка на кандидатите за приемане на военна служба, тест за проверка на общата култура, както и събеседване.

Сред условията за кандидатите са минимум средно образование, да са годни за военна служба и психически пригодни, да не са осъждани. Всички условия, на които трябва да отговарят, както и необходимите доку

За проф. Василев не е нормално да има предизборни кампании без лидерски дебати, особено защото повечето български партии са от лидерски тип. Според него за липсата на подобни дебати може да има сериозни причини - и стратегически, и тактически, но може да има и такива, граничещи с най-обикновена глупост. 

Проф. д.ф.н. Мавродиева също посочва, че причините да няма дебати през последните години у нас са повече от една. Дебатът, който е състезание между опоненти, предполага и правила, и фейър плей, а не обиди, черен пиар в съчетание с клиширани и износени фрази, смята тя. 

Защо у нас от много години предизборните кампании преминават без лидерски дебат? 

Иванка Мавродиева: Причините да няма лидерски дебати у нас през последните години са няколко. Първо, предизборните кампании са много и организирането на дебати е дейност, в която участват политически партии, кандидати, предизборни щабове, медии, ръководства на медии и журналисти. Координацията е важна, форматите, сценариите също. Не без значение е и подготовката на участниците на реторично и медийно равнище, а то невинаги е равностойно и добро. Концентрацията по време на дебата, който е състезание между опоненти, предполага и правила, и фейър плей, а не обиди, черен пиар в съчетание с клиширани и износени фрази. Когато изборите са за парламент, националните въпроси и външната политика са важни. Вотът за кмет и общински съветници е с акценти върху местни теми и проблеми в общините, местното самоуправление. Дебати за представители в Европейските парламент – компетентности за политиките и ангажиментите на евродепутатите. Президентските дебати изискват персонално единоборство и също ангажиране със стратегическо мислене и визионерство. При публичните дебати в обществото по значими и наболели теми се търси консенсус на база експертиза и отчитане на правни норми, политики, добри практики, а при медийните (между медиите или чрез медии и за медиите), освен различни мнения и дори сблъсък на интереси, има възможности да се оповестят и теми. Въпросът е дали участниците правят разлика.

Симеон Василев: Медийната характеристика на феномена „лидерство“, журналистическата му интерпретация и възприемането му от обществото, както и неговата връзка с персоналния имидж, имат ключова роля. Затова не намирам за нормално да има предизборни кампании без лидерски дебати, както и заради това, че повечето български партии са от лидерски тип. Липсата на лидерски дебати по време на кампании може да се дължи на много причини. Например, тактически ход, който някога използва президентът Георги Първанов - през 2001 г. той не се яви на дебат с Петър Стоянов и Богомил Бонев, и очевидно спечели. Друга причина може да е прекалена самооценка и самочувствие, които пречат да се възприемат други политици като лидери. Това води до политическа слепота. Причина може да е и медийната среда или подготовката, която включва ораторско майсторство и визия. Също така отказ може да има и заради условията за провеждане на дебата. С други думи, може да има сериозни причини - и стратегически, и тактически, но може да има и причини, граничещи с най-обикновена глупост. Каквито и да са те, отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза. Да се откажеш от лидерски дебат е всъщност да се откажеш от способността не само да въздействаш върху общественото мнение, но и от възможността то да те възприема като лидер, който демонстрира пред опонента интелект, култура, стил, поведение, качества, и който в крайна сметка умее да мотивира с решения на важни проблеми. Нещо повече – отказът от лидерски дебати може да влоши политическата легитимност на участващите партии и личности, което и наблюдаваме през последните години. Не искам да мисля, че отказът от лидерски дебати се крие в неспособността да се поставят постижими цели. Не приемам лидер, който публично сам се определя като такъв и възприема избирателите като пасивна тълпа от последователи. 

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

На две четения на извънредно заседание парламентът отложи с една година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци („замърсителят плаща“). Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС. При второто гласуване поправките бяха приети анблок със 161 гласа „за“, двама – „против“ и четирима „въздържал се“.

Отменените днес текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.

От 1 януари догодина при действащите текстове таксата би поскъпнала между три и десет пъти във всяка българска община, обясни миналата седмица пред медии един от вносителите – Николай Нанко

Възстановено е движението на пътя Ловеч – Микре, в участъка Соколово – Изворче, където по-рано днес стана катастрофа с пострадали, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Ловеч.

Инцидентът е станал малко след 11:00 часа. Ударили са се два насрещно движещи се автомобила. Пострадали са водачите им – на 73 и 51 години. В тежко състояние е и 54-годишна жена, която е транспортирана за лечение в плевенска болница. Заедно с нея в автомобила е бил и 19-годишен мъж, който е в добро състояние.

Причините за катастрофата се изясняват.

 

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Добрич през второто тримесечие на 2024 година е 31, а новопостроените жилища в тях са 44. Спрямо второто тримесечие на 2023 година сградите са с 6 повече или с 24 на сто, а жилищата в тях намаляват с 9, или със 17 на сто, показват предварителни данни на Националния статистически институт, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 54,8 на сто, а с тухлена са 25,8 на сто. 

От отдел "Статистически изследвания - Добрич" обясняват, че област Добрич е на девето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Най-висок е делът на новопостроените жилища с четири стаи - 45,5 на сто, следван от тези с три стаи - 31,8 на сто.

Общата полезна площ на новопостр

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

Кой бе последният дебат, за който си спомняте?

Иванка Мавродиева: Дебатът Доналд Тръмп и Джо Байдън в САЩ през 2024 г. Известни са резултатите от него – Камала Харис влезе в надпреварата за Белия дом. В България – това са дебатите между кандидатите за президент Румен Радев и Цецка Цачева през 2016 г., между Румен Радев и Анастас Герджиков през 2021 г. Иначе кандидатпрезиденските дебати в България имат история – от този между Желю Желев и Велко Вълканов през 1992 г. през дебатите между Петър Стоянов и Георги Първанов в „Шоуто на Слави“ през 2001 г., между Георги Първанов и Неделчо Беронов през 2006 г. Дебатите за евроизбори и местен парламент все още протичат доста вяло. 

Симеон Василев: Спомням си как в лидерски дебат през 2001 г. Петър Стоянов не успя да спечели втория си президентски мандат. Имам спомен за дебата между Бойко Борисов и Сергей Станишев през 2009 г., за този между Цецка Цачева и Румен Радев през 2016 г. Но по-важно е бъдещето на такива дебати, които ще се случват в радикално променени от процесите на политическа и медийна трансформация условия.

Притесняват ли се лидерите на основните политически сили от дебат?

Иванка Мавродиева: Притеснения има дали подготвените от специалисти по медии, ораторско майсторство и комуникации са изготвили аргументи към тезите и контрааргументи срещу опонента; дали участникът може да се владее през цялото време; дали ще възпроизведе в точното време точните фрази; дали ще се представи персонално и ще запази достойнството на компетентен състезател в политическата игра; дали може да импровизира. Дебатите са сложен диалогичен формат, изискват се комплексни умения и задълбочени знания и по политология, и по социология, и по международни отношения. Дебатьорът трябва да има бързина на мисълта, а не да рецитира заучени фрази. 

Симеон Василев: Не знам дали лидерите трябва да се притесняват от дебат, но съм сигурен, че обществото трябва да се притеснява от липсата на такъв. В крайна сметка лидерските дебати са важен елемент от демократичния процес и допринасят за избора на всеки един от нас. 

Какво е значението на този тип дебати при вземане на информирано решение от гласоподавателите?

Иванка Мавродиева: Дебатите са важни, защото се представят тези, аргументи и контрааргументи към тези на опоненти. Гласоподавателят иска да чуе това в един формат, изискващ състезание по правила. Динамиката на дебата ангажира понякога повече от една предварително записана реч или тривиален монолог. Избирателят взема решение и въз основа на дебатите или ако види част от тях после в социалните мрежи. Дългите дебати отегчават избирателя, ако не са структурирани предварително добре, ако сценарият е твърде нагласен, ако няма импровизации и спонтанност заедно с аргументите. И ако участниците в дебатите не са подготвени, ако има лапсуси и грешки, имиджът на политика вече не е толкова добър.

Симеон Василев: Огромно е значението, особено в ситуация, в която се явяваме на избори за пореден път и все не можем да изберем стабилно управление. 

Биха ли били дебатите в полза на самите политически сили? 

Иванка Мавродиева: Дебатите са в полза на политическите сили, ако искат да покажат предимствата на своите лидери или кандидати. Ако обаче няма подготвеност и в състезанието влизат неподготвени хора, свикнали с лежерно говорене в подкасти и даващи банални интервюта в уредени предварително предавания, това не е полезно.

Симеон Василев: Разбира се, че са в полза на политическите сили. Каква ще е тази политическа сила, която крие лидерите си, ако ги има,  и какво ще спечели от това? Този въпрос, разбира се, е риторичен. 

В световен мащаб сме свидетели как лидерските дебати могат да променят изцяло хода на една кампания. У нас като че ли се разчита повече на политически пиар и образно казано „яхване“ на силен протестен вот.

Иванка Мавродиева: Известен е дебатът Кенеди – Никсън през 1960 г. През 2017 г. е дебатът между Еманюел Макрон и Марин льо Пен по телевизията, който допринася за утвърждаване на политическия имидж на всеки един от тях, не само разпознаваемост, а демонстрация на умения да дебатираш. Дебатът между Владимир Зеленски и Петро Порошенско през 2019 г. на стадион също допринесе за популярността на сегашния украински президент. Политическият пиар е важен, изявленията, пресконференциите и брифингът, персоналното участие в медийни предавания има своята роля. Състезанието в дебата обаче изисква смелост, кураж, аргументация и убеждаване. Протестният вот е срещу, а не за някаква кауза, личност, платформа, идеология.

Симеон Василев: Политическото лидерство е едно, политическият пиар - съвсем друго. Въпреки това според мен наблюдаваме процес не толкова на „медиатизация“ на политиката, колкото процес на „пиаризация“, с всичките промени, предизвикани от социалните мрежи и изкуствения интелект. Лидерските дебати могат да променят изцяло хода на една кампания. Класическият пример е първият телевизионен дебат през септември 1960 г. между Джон Кенеди и Ричард Никсън, който промени политическата комуникация в медийна среда. Нелсън Мандела някога се обърна към своите последователи така: „Избрахте ме да ви водя. Позволете ми да ви следвам“.

Каква реторика очаквате в предстоящата предизборната кампания?

Иванка Мавродиева: Красивият изказ чрез натрупване на реторични фигури не допринася за успеха на оратора, но една запомняща се метафора или сравнение, които водят до изграждане на положителен персонален образ или до осмиване на опонента, са важни техники за всеки дебатьор. Умението бързо да се дават контрааргументи и да се оборва опонента също са важни реторични техники и те да следва се съчетават с бърза мисъл и бърза реакция.  

Симеон Василев: Няма никакви основания да очакваме нещо по-различно и в тази кампания, която предстои. За мен реториката е ключова, защото е показател за политическа култура и способността да аргументираш рационално и да убеждаваш емоционално, за умението да следваш логиката в очакванията на избирателя. Във всеки случай този път кандидатите ще трябва да се постараят много повече от гледна точка на реториката и да не бъркат реториката със словесни войни, които имат за цел не да убеждават избирателя, а да компрометират политическия конкурент.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Жители на Свети Влас ще се съберат на протест пред сградата на Общинския съвет в Несебър в деня на редовното му заседание
Жители на квартал "Инцараки" в Свети Влас ще се съберат на протест пред сградата на Общинския съвет (ОбС) в Несебър в деня на редовното му заседание - 24 септември. Това съобщиха о ...
Няма данни за други количества от радиоактивното вещество америций 241, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков
Няма данни  за други количества америций 241, каза пред журналисти в Панагюрище служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Припомняме, че при специализирана операц ...
Как живеят хората в боляровското село Воден два месеца след пожарите?
Изпепелени къщи, изпепелени надежди и живот във фургони – такава е картината в боляровското село Воден два месеца след опустошителните пожари. На площада са се събрали хората ...
Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове с Румъния и Сърбия
На границата с Румъния трафикът на гранично контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Никопол“ и „Кардам“ е интензивен на изход за  товарни автомобили. На ...
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто в София, един човек е откаран в болница
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто между група мъже в София, съобщиха от МВР . Инцидентът е станал по-рано тази вечер на ул. „Българска морава“ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
Самоков е град с богата традиция и много култура. През 1835 година за първи път самоковец внася първата селскостопанска продукция като картофите и налага това нещо в България. Несл ...
Патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм в Белоградчик
Българският патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм-паметник „Св. първовърховни апостоли Петър и Павел“ в Белоградчик. Храмът ще бъде изграден в ...
Община Кочериново отбеляза своя 50-годишен юбилей
С богата и разнообразна програма Община Кочериново отбеляза 50 години от обявяването на Кочериново за град. Тържествен водосвет по повод юбилея на община Кочериново отслужиха Архим ...
Росица Кирова регистрира листата на ГЕРБ-СДС във Видин
Заместник-председателят на Народното събрание (НС) Росица Кирова, която е и водач на листата на коалиция ГЕРБ-СДС във Видин, регистрира осемте кандидати за народни представители от ...
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
На среща в Министерството на външните работи (МВнР) с посланика на Унгария в София от българска страна бе изразено категорично несъгласие с намесването името на България в случая с ...
Тикер в 05:05 ч.
Самоков е град с богата традиция и много култура. През 1835 година за първи път ...
Начало На преден план
9827
България

Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева

Защо през последните години лидерите у нас не застават лице в лице, за да дебатират пред обществото, какво е значението на лидерските дебати за самите политици и избирателите, какви умения се изискват - попита проф. Симеон Василев, преподавател в катедра "Комуникация и аудиовизуална продукция", доктор по „Международна комуникация – Журналистика“ във Факултета по журналистика и масова комуникация, и проф. д.ф.н. Иванка Мавродиева, преподавател по Реторика, Бизнес комуникация, Връзки с обществеността и Академично писане в Софийски университет „Св.Климент Охридски“.

| 11 Август 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева
Отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза, според Симеон Василев. Не без значение е подготовката на участниците, казва Иванка Мавродиева
Снимка © БТА

Защо през последните години лидерите у нас не застават лице в лице, за да дебатират пред обществото, какво е значението на лидерските дебати за самите политици и избирателите, какви умения се изискват - попита проф. Симеон Василев, преподавател в катедра "Комуникация и аудиовизуална продукция", доктор по „Международна комуникация – Журналистика“ във Факултета по журналистика и масова комуникация, и проф. д.ф.н. Иванка Мавродиева, преподавател по Реторика, Бизнес комуникация, Връзки с обществеността и Академично писане в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Митническите инспектори установиха и задържаха над 154 660 британски и шотландски лири при проверка на товарен автомобил в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост 2“ при Видин – Калафат, съобщиха от Агенция „Митници“.

На 15 септември митническите служители спират за проверка товарен автомобил, натоварен с текстилни изделия от Германия към Турция и управляван от турски гражданин. Водачът заявява, че няма нищо за деклариране. Товарната композиция е съпроводена до Митническо бюро - Видин за извършване на щателна митническа проверка, при която в конструктивна кухина на кабината на влекача са установени 37 вакуум пликове с недекларирана валута на обща стойност 154 660 британски и шотландски лири. Паричните средства са задържани и е образувано досъдебно производство.

Това е трети случай за малко повече от месец на задъ

Република Северна Македония (РСМ) да се извини на България и българите, написа Делян Пеевски. "След поредната скандална и недопустима арогантност, проявена от проруския режим на Мицкоски, РСМ трябва да получи категоричен отговор от българската държава", се казва в позиция, разпространена до медиите от „Пресцентър на ДПС“.  

"Посланикът на Република Северна Македония трябва да бъде незабавно отзован, докато България и българите не получат подобаващо извинение за обидите срещу българската държава и народ", се посочва още в позицията.  

Според председателя на парламентарната група на ДПС "трябва да се знае, че няма да търпим никой повече да си позволява подобно отношение".  

"Още по-малко представители на власт, претендираща, че държавата им, за която България направи толкова много като подкрепа през годините, има място в евр

Общинският съвет в Рудозем ще проведе днес извънредно заседание, на което ще бъде разгледан проект на предложение за актуализация на бюджета на общината за 2024 г., съобщиха от Общинската администрация.

Предложението се отнася за промени в капиталовата програма на общината, заяви кметът Недко Кулевски. Актуализацията предвижда пренасочване на средства от гласувани по-рано обекти, които не могат да бъдат завършени в първоначалния срок. Финансирането за тези обекти ще бъде прехвърлено за проектиране за улици и пътища в общината, съгласно внесеното проекторешение.

Днешното заседание на Общинския съвет започва в 18:30 часа. 

Във Видин се провежда трудова борса, чиято цел е осъществяване на контакти на търсещите работа с работодатели. Това каза Иван Иванов - директор на дирекция „Бюро по труда“ в дунавския град.

Задачата е да бъдат намерени подходящи безработни за обявени от работодателите длъжности и след това да насочим за последващо събеседване и евентуално сключване на трудови договори, допълни Иванов. Подобни инициативи са полезни, защото се осъществява трудово посредничество на терен. Утре, 19 септември, трудова борса ще се проведе и в град Белоградчик, уточни директорът.

На събитието присъстват работодатели от различни сфери - ресторантьорство, производство на облекла, от транспортния сектор, монтаж на дограма и други. 

В плана за дейността на Агенцията по заетостта за 2024 г. е посочено, че провеждането на общи и специализирани трудови борси е сред основни дей

Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ), съобщиха от Министерството на отбраната. Заповедта е на командира на военното формирование, като 100 от местата са за „гвардеец“, а останалите за „младши шофьор“, „младши охранител“ и др. 

Желаещите трябва да подадат лично заявление до командира на НГвЧ чрез структурите на Централното военно окръжие по местоживеене до 1 ноември, а самият конкурс ще бъде на 26 и 27 ноември. Той включва оценка на психологичната пригодност, изпит по физическа подготовка на кандидатите за приемане на военна служба, тест за проверка на общата култура, както и събеседване.

Сред условията за кандидатите са минимум средно образование, да са годни за военна служба и психически пригодни, да не са осъждани. Всички условия, на които трябва да отговарят, както и необходимите доку

За проф. Василев не е нормално да има предизборни кампании без лидерски дебати, особено защото повечето български партии са от лидерски тип. Според него за липсата на подобни дебати може да има сериозни причини - и стратегически, и тактически, но може да има и такива, граничещи с най-обикновена глупост. 

Проф. д.ф.н. Мавродиева също посочва, че причините да няма дебати през последните години у нас са повече от една. Дебатът, който е състезание между опоненти, предполага и правила, и фейър плей, а не обиди, черен пиар в съчетание с клиширани и износени фрази, смята тя. 

Защо у нас от много години предизборните кампании преминават без лидерски дебат? 

Иванка Мавродиева: Причините да няма лидерски дебати у нас през последните години са няколко. Първо, предизборните кампании са много и организирането на дебати е дейност, в която участват политически партии, кандидати, предизборни щабове, медии, ръководства на медии и журналисти. Координацията е важна, форматите, сценариите също. Не без значение е и подготовката на участниците на реторично и медийно равнище, а то невинаги е равностойно и добро. Концентрацията по време на дебата, който е състезание между опоненти, предполага и правила, и фейър плей, а не обиди, черен пиар в съчетание с клиширани и износени фрази. Когато изборите са за парламент, националните въпроси и външната политика са важни. Вотът за кмет и общински съветници е с акценти върху местни теми и проблеми в общините, местното самоуправление. Дебати за представители в Европейските парламент – компетентности за политиките и ангажиментите на евродепутатите. Президентските дебати изискват персонално единоборство и също ангажиране със стратегическо мислене и визионерство. При публичните дебати в обществото по значими и наболели теми се търси консенсус на база експертиза и отчитане на правни норми, политики, добри практики, а при медийните (между медиите или чрез медии и за медиите), освен различни мнения и дори сблъсък на интереси, има възможности да се оповестят и теми. Въпросът е дали участниците правят разлика.

Симеон Василев: Медийната характеристика на феномена „лидерство“, журналистическата му интерпретация и възприемането му от обществото, както и неговата връзка с персоналния имидж, имат ключова роля. Затова не намирам за нормално да има предизборни кампании без лидерски дебати, както и заради това, че повечето български партии са от лидерски тип. Липсата на лидерски дебати по време на кампании може да се дължи на много причини. Например, тактически ход, който някога използва президентът Георги Първанов - през 2001 г. той не се яви на дебат с Петър Стоянов и Богомил Бонев, и очевидно спечели. Друга причина може да е прекалена самооценка и самочувствие, които пречат да се възприемат други политици като лидери. Това води до политическа слепота. Причина може да е и медийната среда или подготовката, която включва ораторско майсторство и визия. Също така отказ може да има и заради условията за провеждане на дебата. С други думи, може да има сериозни причини - и стратегически, и тактически, но може да има и причини, граничещи с най-обикновена глупост. Каквито и да са те, отказът от дебати показва, че политическото лидерство е в криза. Да се откажеш от лидерски дебат е всъщност да се откажеш от способността не само да въздействаш върху общественото мнение, но и от възможността то да те възприема като лидер, който демонстрира пред опонента интелект, култура, стил, поведение, качества, и който в крайна сметка умее да мотивира с решения на важни проблеми. Нещо повече – отказът от лидерски дебати може да влоши политическата легитимност на участващите партии и личности, което и наблюдаваме през последните години. Не искам да мисля, че отказът от лидерски дебати се крие в неспособността да се поставят постижими цели. Не приемам лидер, който публично сам се определя като такъв и възприема избирателите като пасивна тълпа от последователи. 

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

На две четения на извънредно заседание парламентът отложи с една година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци („замърсителят плаща“). Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС. При второто гласуване поправките бяха приети анблок със 161 гласа „за“, двама – „против“ и четирима „въздържал се“.

Отменените днес текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.

От 1 януари догодина при действащите текстове таксата би поскъпнала между три и десет пъти във всяка българска община, обясни миналата седмица пред медии един от вносителите – Николай Нанко

Възстановено е движението на пътя Ловеч – Микре, в участъка Соколово – Изворче, където по-рано днес стана катастрофа с пострадали, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Ловеч.

Инцидентът е станал малко след 11:00 часа. Ударили са се два насрещно движещи се автомобила. Пострадали са водачите им – на 73 и 51 години. В тежко състояние е и 54-годишна жена, която е транспортирана за лечение в плевенска болница. Заедно с нея в автомобила е бил и 19-годишен мъж, който е в добро състояние.

Причините за катастрофата се изясняват.

 

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради в област Добрич през второто тримесечие на 2024 година е 31, а новопостроените жилища в тях са 44. Спрямо второто тримесечие на 2023 година сградите са с 6 повече или с 24 на сто, а жилищата в тях намаляват с 9, или със 17 на сто, показват предварителни данни на Националния статистически институт, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 54,8 на сто, а с тухлена са 25,8 на сто. 

От отдел "Статистически изследвания - Добрич" обясняват, че област Добрич е на девето място в страната по въведени в експлоатация жилищни сгради. Най-висок е делът на новопостроените жилища с четири стаи - 45,5 на сто, следван от тези с три стаи - 31,8 на сто.

Общата полезна площ на новопостр

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

Кой бе последният дебат, за който си спомняте?

Иванка Мавродиева: Дебатът Доналд Тръмп и Джо Байдън в САЩ през 2024 г. Известни са резултатите от него – Камала Харис влезе в надпреварата за Белия дом. В България – това са дебатите между кандидатите за президент Румен Радев и Цецка Цачева през 2016 г., между Румен Радев и Анастас Герджиков през 2021 г. Иначе кандидатпрезиденските дебати в България имат история – от този между Желю Желев и Велко Вълканов през 1992 г. през дебатите между Петър Стоянов и Георги Първанов в „Шоуто на Слави“ през 2001 г., между Георги Първанов и Неделчо Беронов през 2006 г. Дебатите за евроизбори и местен парламент все още протичат доста вяло. 

Симеон Василев: Спомням си как в лидерски дебат през 2001 г. Петър Стоянов не успя да спечели втория си президентски мандат. Имам спомен за дебата между Бойко Борисов и Сергей Станишев през 2009 г., за този между Цецка Цачева и Румен Радев през 2016 г. Но по-важно е бъдещето на такива дебати, които ще се случват в радикално променени от процесите на политическа и медийна трансформация условия.

Притесняват ли се лидерите на основните политически сили от дебат?

Иванка Мавродиева: Притеснения има дали подготвените от специалисти по медии, ораторско майсторство и комуникации са изготвили аргументи към тезите и контрааргументи срещу опонента; дали участникът може да се владее през цялото време; дали ще възпроизведе в точното време точните фрази; дали ще се представи персонално и ще запази достойнството на компетентен състезател в политическата игра; дали може да импровизира. Дебатите са сложен диалогичен формат, изискват се комплексни умения и задълбочени знания и по политология, и по социология, и по международни отношения. Дебатьорът трябва да има бързина на мисълта, а не да рецитира заучени фрази. 

Симеон Василев: Не знам дали лидерите трябва да се притесняват от дебат, но съм сигурен, че обществото трябва да се притеснява от липсата на такъв. В крайна сметка лидерските дебати са важен елемент от демократичния процес и допринасят за избора на всеки един от нас. 

Какво е значението на този тип дебати при вземане на информирано решение от гласоподавателите?

Иванка Мавродиева: Дебатите са важни, защото се представят тези, аргументи и контрааргументи към тези на опоненти. Гласоподавателят иска да чуе това в един формат, изискващ състезание по правила. Динамиката на дебата ангажира понякога повече от една предварително записана реч или тривиален монолог. Избирателят взема решение и въз основа на дебатите или ако види част от тях после в социалните мрежи. Дългите дебати отегчават избирателя, ако не са структурирани предварително добре, ако сценарият е твърде нагласен, ако няма импровизации и спонтанност заедно с аргументите. И ако участниците в дебатите не са подготвени, ако има лапсуси и грешки, имиджът на политика вече не е толкова добър.

Симеон Василев: Огромно е значението, особено в ситуация, в която се явяваме на избори за пореден път и все не можем да изберем стабилно управление. 

Биха ли били дебатите в полза на самите политически сили? 

Иванка Мавродиева: Дебатите са в полза на политическите сили, ако искат да покажат предимствата на своите лидери или кандидати. Ако обаче няма подготвеност и в състезанието влизат неподготвени хора, свикнали с лежерно говорене в подкасти и даващи банални интервюта в уредени предварително предавания, това не е полезно.

Симеон Василев: Разбира се, че са в полза на политическите сили. Каква ще е тази политическа сила, която крие лидерите си, ако ги има,  и какво ще спечели от това? Този въпрос, разбира се, е риторичен. 

В световен мащаб сме свидетели как лидерските дебати могат да променят изцяло хода на една кампания. У нас като че ли се разчита повече на политически пиар и образно казано „яхване“ на силен протестен вот.

Иванка Мавродиева: Известен е дебатът Кенеди – Никсън през 1960 г. През 2017 г. е дебатът между Еманюел Макрон и Марин льо Пен по телевизията, който допринася за утвърждаване на политическия имидж на всеки един от тях, не само разпознаваемост, а демонстрация на умения да дебатираш. Дебатът между Владимир Зеленски и Петро Порошенско през 2019 г. на стадион също допринесе за популярността на сегашния украински президент. Политическият пиар е важен, изявленията, пресконференциите и брифингът, персоналното участие в медийни предавания има своята роля. Състезанието в дебата обаче изисква смелост, кураж, аргументация и убеждаване. Протестният вот е срещу, а не за някаква кауза, личност, платформа, идеология.

Симеон Василев: Политическото лидерство е едно, политическият пиар - съвсем друго. Въпреки това според мен наблюдаваме процес не толкова на „медиатизация“ на политиката, колкото процес на „пиаризация“, с всичките промени, предизвикани от социалните мрежи и изкуствения интелект. Лидерските дебати могат да променят изцяло хода на една кампания. Класическият пример е първият телевизионен дебат през септември 1960 г. между Джон Кенеди и Ричард Никсън, който промени политическата комуникация в медийна среда. Нелсън Мандела някога се обърна към своите последователи така: „Избрахте ме да ви водя. Позволете ми да ви следвам“.

Каква реторика очаквате в предстоящата предизборната кампания?

Иванка Мавродиева: Красивият изказ чрез натрупване на реторични фигури не допринася за успеха на оратора, но една запомняща се метафора или сравнение, които водят до изграждане на положителен персонален образ или до осмиване на опонента, са важни техники за всеки дебатьор. Умението бързо да се дават контрааргументи и да се оборва опонента също са важни реторични техники и те да следва се съчетават с бърза мисъл и бърза реакция.  

Симеон Василев: Няма никакви основания да очакваме нещо по-различно и в тази кампания, която предстои. За мен реториката е ключова, защото е показател за политическа култура и способността да аргументираш рационално и да убеждаваш емоционално, за умението да следваш логиката в очакванията на избирателя. Във всеки случай този път кандидатите ще трябва да се постараят много повече от гледна точка на реториката и да не бъркат реториката със словесни войни, които имат за цел не да убеждават избирателя, а да компрометират политическия конкурент.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Жители на Свети Влас ще се съберат на протест пред сградата на Общинския съвет в Несебър в деня на редовното му заседание
Няма данни за други количества от радиоактивното вещество америций 241, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков
Как живеят хората в боляровското село Воден два месеца след пожарите?
Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове с Румъния и Сърбия
Изстрел във въздуха е бил произведен при спор за паркомясто в София, един човек е откаран в болница
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
На преден план
Патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм в Белоградчик
На преден план
Община Кочериново отбеляза своя 50-годишен юбилей
В детайли
Росица Кирова регистрира листата на ГЕРБ-СДС във Видин
Контекст
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
Контекст
Шествие с реплики на исторически знамена премина през централните улици на Благоевград по повод Деня на независимостта на България
В детайли
ГЕРБ утвърди листите си с кандидатите за народни представители
Местен фокус
Участък от пътя Русе - Бяла е затворен за движение заради задимяване от пожар в сухи треви и храсти
Основна линия
Спокоен е трафикът на граничен пункт "Кулата" на изход към този час и преминаването е без изчакване
Контекст
Варненци се включиха в кръводарителската акция „Аз вярвам и помагам“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.