Загубата на вода е проблем, който е свързан с много години назад и в голяма степен се дължи на липсата на инвестиции в подземната инфраструктура на „Напоителни системи“. Това заяви пред журналисти в Министерския съвет служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов, коментирайки проблема с безводието в някои региони на страната.
"Всички обезщетения вървят нормално, не сме получили сигнали за забавяне, защото взехме мерки всичко бързо да се случва в координацията на властите". Това съобщи служебният министър-председател Димитър Главчев по време на блиц контрола в парламента в отговор на въпрос на народния представител Красимир Йорданов от БСП относно справянето на държавата с природните бедствия и изплащането на обезщетения.
Главчев припомни, че на 30 август в Министерския съвет се състоя среща с всички министри и областни управители за готовността на властите в страната за реакция при бедствия. Природата си е природа и ние трябва превантивно да предвиждаме такива бедствия, каза премиерът. По думите му след пожарите следват наводненията и затова е възложил както дългосрочни, така и краткосрочни мерки по отношение на бедствията.
По отношение на село Белослав, където на 11 септември беше обявено ча
Спасители и огнеборци от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) - Монтана направиха демонстрация на площад „Алеко Константинов“ по повод професионалния си празник.
„Тази година честваме празника един ден предварително. Цялата седмица беше посветена на пожарната и имаше дни на отворените врати. Най-много се радваха децата от детските градини, видяха как работи пожарната, качиха се на автомеханичната стълба, на пожарната и явно там е най-голям интересът“, каза директорът на РДПБЗН - Монтана комисар Венцислав Райков.
Наградени бяха 62-ма проявили се през годината служители и ги поздрави за празника.
„Във връзка с професионалния празник и големите горски и полски пожари имаме наградени с писмена похвала 62-ма служители. Наградените от директора на Главна дирекция „Пожарна безопа
Изпълнителна агенция „Морска администрация“ (ИАМА) проведе днес учение за действия в реално време след сблъсък на туристическо корабче и малък търговски кораб.
Според сценария на учението, в района на нос Галата, туристическо корабче с 40 души на борда, което извършва рутинен курс, в резултат на повреда на малък търговски кораб, се сблъсква с него, разказа главният директор на Главна дирекция "Аварийно-спасителна дейност" към ИАМА Румен Николов. В резултат на сблъсъка повреди има както на търговския кораб, така и на атракционното корабче, обясни той.
Учението е свързано с изпълнението на Националния план за търсене и спасяване в Българския морски отговорен район за търсене и спасяване, каза Николов и уточни, че след дълги години очакване планът вече е факт и днес се прави първа реализация. Идеята е да направим всичко така, че да бъде в максимално близко
Интензивен е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Видин" и "Кардам" на границата с Румъния на изход за товарни и леки автомобили, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" на МВР на сайта си.
От "Гранична полиция" препоръчват да се използват алтернативни маршрути. Те припомнят, че на ГКПП ``Оряхово`` от 9 септември поради ниското ниво на река Дунав фериботната платформа преустанови работа.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП "Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към граничните пунктове "Силистра“, "Кардам“, "Дуранкулак“, "Кайнарджа“ и "Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе заседание утре, 16 септември, на което ще бъде обсъден проект на Постановление на Министерския съвет (МС) за определяне размера на линията на бедност за страната за 2025 г., внесен от министъра на труда и социалната политика. Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Кабинетът предлага от 1 януари 2025 година размерът да е 638 лева. За тази година тя е 526 лв.
От КНСБ смятат, че линията на бедност за следващата година трябва да е 667 лв., а не 638 лв. В позиция, публикувана на сайта на конфедерацията, се посочва, че не приемат подхода за определянето на размера на линията на бедност и няма да подкрепят така предложения проект на постановление на МС в тази връзка.
КНСБ настоява методиката за определяне на линията на бедност сериозно да се прецизира, като се дефинират минималните потребности
„В Министерството на земеделието и храните към днешна дата сме подготвили цялостна стратегия, остойностили сме я“, каза той.
Георги Тахов посочи също, че е получил уверение за пълна подкрепа от номинираната за нов служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева за реализация на инвестиции за подобряване на инфраструктурата на „Напоителни системи“.
Позовавайки се на информация от Министерството на околната среда и водите Георги Тахов посочи, че язовирите в страната са пълни на 70 %.
Докладът на временната комисия за проверка на факти и обстоятелства за корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение на кмета на община Доспат Елин Радев ще бъде предоставен на прокуратурата. Това обяви в края на днешното заседание на комисията председателят й Александър Вълчев от "Има такъв народ".
Докладът ще бъде изготвен и приет на следващото заседание на комисията идната седмица, след което ще бъде изпратен на компетентните органи, увери той присъстващите граждани от община Доспат.
По време на днешното заседание депутатите изслушаха личната история на двама граждани - Нина Куцлева и Александър Василев. Днес бе представен и видеозапис от работа на секционна избирателна комисия в община Доспат.
Народният представител Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната – Демократична България" настоя записът да бъде приобщен към докла
За алтернативите пред България в справянето с безводието потърси мнението на ръководителя на секция "Хидрогеология" в Геологическия институт на БАН доц. д-р Петър Гергинов и колега му доц. д-р Димитър Антонов.
България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за повече от 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години на 20-и век, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, разказаха в интервю учените.
Използването им обаче преминава през вдигането на цената на водата поради естеството на добива им, има и опасност от трайно намаляване на количествата в населените места, които и към момента ги използват за водоснабдяване - например Североизточна България. В
Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.
Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.
Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона
От 12:00 ч. днес до 12:00 ч. на 18 септември (сряда) се ограничава движението в тръбата в посока Перник на тунела „Мало Бучино“ на автомагистрала „Струма“ за монтаж на носещи конструкции за осветлението, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Трафикът ще преминава двупосочно в тръбата на тунела за София, а скоростта се ограничава до 50 км/час. Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и да следват стриктно създадената организация на движение.
АПИ апелира шофьорите да спазват правилата за движение и да не предприемат рискови изпреварвания, с които застрашават безопасността на всички останали пътуващи. Да не се използват аварийните ленти по автомагистралите за по-бързо придвижване при натоварен трафик, посочват от АПИ. По този начин се възпрепятства преминаването на превозните средства със специ
Паметта за Атанас Далчев винаги е била жива. Това заяви проф. Михаил Неделчев, преподавател и изследовател по теория и история на литературата в Нов български университет в София, който присъства на откриването на паметната плоча на братята Атанас и Любомир Далчеви в двора на Българското консулство в Солун, Гърция. Плочата е поставена по инициатива на консулството и .
Като редактор в издателство “Български писател” през 1975 г. на двутомника със съчиненията на Атанас Далчев и автор и редактор на изследвания за поета, проф. Неделчев заяви, че много се вълнува от днешното събитие.
Той определи Атанас Далчев като личност, която не е смеел да приближи, поради големия респект от него.
Прекрасно е, че днес в Солун ни събира тази плоча. Прекрасно е, че събуждаме паметта за тези двама големи българи. Те са живели в Солун, отишли са в Царигра