Начало Сфера Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“
11390
България

Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“

Представители на институции и експерти от България и други балкански държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в курортния комплекс „Албена“.Проектът се реализира от с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Във фокуса на дискусията бяха трансграничните проекти, които помагат за развитието на инфраструктурната свързаност, културния и исторически обмен и туризма.

| 24 Август 2024, 16:14 ч.
Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“
Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ПБ)

Представители на институции и експерти от България и други балкански държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в курортния комплекс „Албена“. Проектът се реализира от с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Във фокуса на дискусията бяха трансграничните проекти, които помагат за развитието на инфраструктурната свързаност, културния и исторически обмен и туризма. В събитието участваха представители на България, Република Северна Македония, Гърция, Румъния, Сърбия и Турция.

Мога да кажа, че Централната избирателна комисия (ЦИК) приема решенията си съобразно разпоредбите на закона, а не под политически натиск, заяви в предаването „Неделя 150" на БНР председателят на изборния орган Камелия Нейкова.

За себе си тя обясни, че не само за тези избори, но назад във времето никой не е оказвал натиск за начина, по който гласува, когато се приемат решения. По думите останалите колеги в комисията също не са споделяли за оказван натиск върху тях. "Като че ли някой се опитва да създаде недоверие към ЦИК, все едно работим така, че вотът да е нечестен и да има после основания за оспорването му", смята Нейкова.

Тя добави също, че ЦИК не се влияе от решения на партии, на политически органи. Според нея политическите субекти трябва да решават проблемите си в рамките на своите формации, като е недопустимо някой да очаква ЦИК да е арбитър или да вземе т

Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри туристическия форум „България - Открий и сподели“ в Истанбул, Турция, който цели да изследва възможностите за взаимодействие между българския и турския туристически продукт, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.

„Вярвам че съществува сериозен потенциал да развием още повече туристообмена между двете страни“, заяви министър Милошев. Той допълни още, че дестинациите на българския зимен туризъм са добре известни в Турция и Банско е в техния обхват, като подчерта, че над 53 000 турски туристи са посетили България в периода 1 декември 2023 - 25 март 2024 г., а през предстоящия зимен сезон съществува потенциал да бъдат много повече.

„Има необходимост от създаването на общ туристически продукт между Турция и България. Страните ни имат интерес от обособяване на общи туристически

Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе в срок по три дела, образувани по жалби на политическа партия (ПП) ДПС срещу решения на ЦИК. Две от делата бяха разгледани от един съдебен състав, а третото - от друг.

Жалбите са подадени от адвокат Георги Атанасов, упълномощен от Джевдет Чакъров и представляващ ПП ДПС. По делата днес се явиха отново двамата адвокати Александър Ангелов и Страхил Панов, упълномощени от Делян Пеевски. Те поискаха оттегляне на жалбите или да бъде постановено, че решенията на ЦИК са правилни.

Първото дело е срещу решението на ЦИК, с което оставя без разглеждане заявления от ДПС относно участието и неучастието в коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“.

Второто дело е срещу решението на ЦИК, с което регистрира коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ за участие в изборите з

При влизане в сила на новия механизъм, касаещ такса битови отпадъци, рискуваме от една несправедливост при определяне на такса битови отпадъци да минем към друга, която може да се окаже и по-голяма. Това каза на пресконференция Донка Михайлова, кмет на община Троян и заместник-председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Законът за местните данъци и такси и Законът за управление на отпадъците, които регламентират новия начин на изчисляване на такса битови отпадъци, се отлагат седем пъти, посочи тя.

Самият механизъм за определяне на таксата е доста сложен като методология и начин на определяне. Всяка българска община приема план-сметка „чистота“. Тя трябва да бъде обезпечена с такса битови отпадъци. Размерът е точно толкова, че да обезпечи нуждите на една община в трите компонента – поддържане на

Мъж (32 г.) от Габрово е задържан във връзка с пожара край къмпинг "Каваци" в Созопол. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас. Той е задържан за 24 часа.

Пожарът възникна около 14:30 ч. вчера. Огънят е обхванал близо 465 декара сухи треви и храсти, от които 50 декара смесена гора. Изгорели са още три бунгала, собственост на Ловно горско стопанство, сграда, ползвана за столова, разположена в близост до бунгалата, стопанска постройка в района на гробищния парк, както и покрива на новострояща се масивна къща, разположена под магазин "Лидл".

Огънят е потушен от девет противопожарни автомобила и над 20 огнеборци. Включили са се още общинска техника и доброволци.

Стойността на нанесените от пожара щети е в процес на изясняване. Работата по случая продължава.

В проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" бяха проведени 36 конференции и бяха представени над 300 проекта, съобщи в началото на събитието генералният директор Кирил Вълчев. Най-важното послание в разговорите ни е, че всички тези проекти са насочени не просто към усвояване на пари чрез превръщането им в други материални резултати на късчета нови за Европейския съюз (ЕС) територии, а към това, което трябва да бъде най-ценното за нашата европейска цивилизация - човекът, подчерта той. И обяви, че предстои тази есен да започне нов проект отново в партньорство с ЕК - “Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Целта е да бъдат представени общите знания и умения, чрез които народите на Европа се сближават. Акцентът ще бъде поставен не само върху получаваните от България и останалите балкански страни средства от кохезионните фондове на ЕС, а и върху приноса на страните от Балканския полуостров към развитието на ЕС, както и конкретно на българския принос за Европа, каза още Вълчев.

Информационните агенции са мощен инструмент не само за изграждането на мост между хората, но също така те подпомагат разбирането и единението чрез разпространението на точна и вярна информация, каза Сердар Карагьоз, президент на Асоциацията на балканските информационни агенции – Югоизточна Европа (ABNA-SE) и генерален директор на Анадолската агенция. Той изтъкна, че засилването на сътрудничеството на медиите на Балканите играе изключително важна роля за регионалния мир. Карагьоз обърна внимание на необходимостта от използването на възможностите на дигиталната трансформация. И посочи, че има предложение за създаване на Балкански нюзрум. Той посочи и нуждата да се обсъди влиянието на изкуствения интелект върху медиите.

Трансграничното сътрудничество допринася за подобряване на взаимоотношенията между съседните държави, заяви Стефан Вангелски, съветник в Министерство на местното самоуправление на Република Северна Македония (РСМ). Той даде пример за успешен трансграничен проект между България и РСМ, свързан със създаване на интегрирана система за предотвратяване и възпиране на горски пожари, изпълняван между общини от двете страни на границата. Целта на този проект е опазване на околната среда, предотвратяване и смекчаване на последствията от природни бедствия, причинени от човека, обясни експертът.

Европейският съюз е пътят за Румъния, защото без него и европейските средства, Румъния нямаше да има възможност да направи тези инвестиции, коментира Елизабета Михалча, заместник-председател на окръжния общински съвет на Гюргево. Тя подчерта, че между България и Румъния има много добри съседски и приятелски отношения. И в окръг Гюргево, и в община Русе има редица инвестиции чрез европейски фондове, посочи Михалча.

Ако искаме Европа да бъде силна, устойчива и конкурентоспособна, имаме нужда от силна кохезионна политика, защото, ако тя липсва, основополагащите ценности на Европа – мир и демокрация, ще бъдат силно застрашени, отбеляза кметът на община Габрово Таня Христова. Според нея общините трябва да продължат да работят за това качеството на живот и ценностите на Европа да бъдат достъпни за всички. Кохезионната политика е една от ключовите и най-важната за развитието на европейските региони, помага засегнатите от сериозни кризи региони да бъдат подкрепени, подчерта Христова.

Служебното правителството одобри на днешното си заседание допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г., съобщиха от пресслужбата на кабинета.

С проекта на постановление се предлага одобряването на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. по „Политика в областта на правото на вероизповедание“, бюджетна програма „Вероизповедания“, за капиталови разходи в размер на 928 188 лв., за Българската източноправославна епархия в Западна и Средна Европа, за реконструкция, ремонт и оборудване на храм „Св. Иван Рилски“, намиращ се в сградата на Българското посолство в Лондон, Великобритания.

През ноември 2023 г. започва работата по реконструкцията на храма, като преди това бяха предприети необходимите административни процедури към общината в район Кенсингтън, Лондон. След множество дейности по събаряне на

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

Ръст с 20 процента на гостите от Скандинавия отчитат в края на активния летен туристически сезон от ваканционно селище "Албена". Резултатите са на база данни от преходната година. За това съобщават от администрацията на "Албена". 

Оттам допълват, че комплексът посреща туристи от северните държави в партньорство с най-големия туристически оператор в региона Nordic Leisure Travel Group, който оперира в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия, и разполага със собствена чартърна авиокомпания. В офертите му влизат общо шест от хотелите в "Албена", отговарящи на високите стандарти на туроператора за устойчивост Travel with care. 

"Удовлетворени сме, че резултатите, които постигаме по отношение на нашата "Зелена мисия", се оценяват от скандинавските гости. Тези пазари са изключително чувствителни що се отнася до опазването на околната среда във всеки аспект на човешкия жи

За такава обидна квалификация в една европейска държава се "взима главата" на министър веднага, хвърчат оставки, коментира пред журналисти зам.-председателят на ГЕРБ и бивш външен министър Даниел Митов думите в телевизионно интервю на вицепремиера и министър на транспорта на Република Северна Македония (РСМ ) Александър Николоски по повод липсата на знамето на страната му при неформалната среща у нас между президентите Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова.

Ескалацията в реториката на Скопие стигна дотам, че да се говори по такъв непристоен начин, добави Митов. Според него министър на правителство в европейска държава няма право да използва такива думи по отношение не просто на съседна, но и на която и да било друга европейска държава, европейски народ. Очевидно това е поредната провокация на РСМ, целяща да разруши постигнатото до момента, е изводът на Даниел Митов. Според н

В ЕК вече се водят дебати за кохезионната политика на съюза след края на настоящия програмен период, който ще продължи до 2027 г., информира Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. Тя посочи, че е много важно след 2027 г. кохезионната политика да продължи да бъде инструмент за развитието на регионите в Европа. Георгиева коментира, че тази политика не бива да се превръща в централизиран инструмент, какъвто е Механизмът за възстановяване и устойчивост. 

Над 130 проекта по програмата за трансгранично сътрудничество между Гърция и България са изпълнени през последния програмен период с участието на над 400 партньори, които са работили съвместно в трансграничния регион, каза Йоанис Анастасиадис, генерален директор на HELICAS. Според него е необходимо да се задълбочи публичният дебат относно възможностите за по-добри резултати и по-ефективно трансгранично сътрудничество.

Чрез проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" успя да приближи европейските ценности по-близо до гражданите, така че те да се запознаят по-добре с въздействието от финансираните от Европейския съюз проекти върху нашите региони, коментира Симона Ватафу, отговорник по комуникациите по програмата "ИНТЕРРЕГ" в Управляващия орган, базиран в Министерството на развитието и благоустройството в румънската столица Букурещ. Програмите "ИНТЕРРЕГ" са част от европейската кохезионна политика и представляват важен финансиращ инструмент на ЕС, който цели да засили сътрудничеството между регионите и страните членки на ЕС, открои експертът.

България и Сърбия изпълняват общ проект за по-добра реакция при бедствия. Това заяви Славян Костадинов, ръководител на съвместния секретариат на програма „ИНТЕРРЕГ България-Сърбия“ (2021-2027). Очаква се проектът да обхване около 25 000 души в трансграничния регион. Проектът е стратегически за двете страни, каза Костадинов. Очаква се той да приключи през март 2026 г., посочи експертът.

Бедствието не познава граници, а комуникацията между страните в такива ситуации е изключително важна. Това коментира Христо Пантелеев - експертът в Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Хасково. Той посочи, че преди години е проведено мащабно обучение в Одрин, в рамките на което е имало няколко съвместни занятия. За справянето с бедствията са важни оборудването, комуникацията и координираните съвместни действия, за което спомогнаха програмите, посочи Пантелеев. 

Още се работи по проекта за автобус-амфибия, той все още не е финализиран. Има много неща, които трябва да се подготвят от законодателен аспект на този механизъм, каза Богдан Мушат , ръководител на съвместния секретариат в Кълъраш по програма "ИНТЕРРЕГ Румъния - България" 2021-2027. Той добави, че това е много новаторски и дългоочакван проект, който ще свърза Кълъраш от румънска страна със Силистра от българската страна. 

Благодарение на програмите за трансгранично сътрудничество успяхме много добре да се свържем с Румъния, заяви Емилия Петкова, ръководител на отдел „Международно сътрудничество и проекти“ в Община Русе. Тя подчерта, че Русе ще продължи да надгражда сътрудничеството си с Гюргево. Посредством програмите "ИНТЕРРЕГ" и предходните програми ФАР (Phare) успяхме да изградим пътища, както и да се осъществим други проекти, посочи Петкова.

Повече от 8 млн. евро са инвестирани в българската община Червен бряг и община Александрия, Румъния за подпомагане на свързаността между трансграничните региони чрез Фонда за регионално развитие, заяви Йоан Августин, заместник-кмет на община Александрия, Румъния. Той спомена дейностите, извършени в рамките на проекта за пътна свързаност между Александрия и Червен бряг. 

Проект за изграждането на нов граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Струмяни – Брегово“ се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество България – Северна Македония, каза Тони Якимовски, ръководител на Съвместния секретариат на програмата България – Северна Македония (2021-2027). Предвижда се новият граничен пункт да бъде завършен до края на програмния период, каза експертът.

Най-видимият ефект на кохезионната политика на ЕС за развитие на регионите е инфраструктурата, смята Разван Замфир от регионалния офис за Трансгранично сътрудничество в Кълъраш, Румъния. Той подчерта значението на инфраструктурата за развитието на регионите и общуването между общностите от двете страни на границата.

Започна да се подобрява капацитетът на нашите бенефициенти и да се повишават инвестициите, каза Мая Йованович, експерт от съвместния секретариат в Ниш по програма „ИНТЕРРЕГ България – Сърбия“ (2021 – 2027). Тя посочи, че по „ИНТЕРРЕГ” са изградени туристически обекти, музеи, паркове, места за отдих и пикник. Пирот и Сурдулица са нашите най-хубави бенефициенти, с над 10 проекта, направени по програмата, заяви експертът. По думите проектите допринасят за развитието на туризма. 

Европа трябва да бъде социална и да имаме баланс между приоритетите според Сотирия Лука от фондация „Усмивката на детето“. Фондацията е организация с идеална цел, а за над 20 години е помогнала на повече от два милиона деца и семейства в риск, разказа Лука. Тя посочи, че имат реализирани трансгранични проекти, които, по нейните думи, се разглеждат като добри практики в Европа, а целта е била подобряване на здравния статус и грижата за гражданите в трансграничните райони.

Програмите за трансгранично сътрудничество допринасят за справянето с климатичните промени и за опазването на околната среда, за това да живеем в по-зелени и по-чисти места, подчерта Николай Дочев, заместник-кмет на Кюстендил. Общината работи по такъв проект заедно с община Куманово и Центъра за развитие на Трети североизточен район за планиране в РСМ. Чрез него ще има възможност да се създадат нови паркови пространства, да бъдат засадени повече дървета по булевардите и др., каза Дочев.

Европроектите не само решават проблемите на хората, но и предизвикват промяна, насърчават трансграничното сътрудничество и създават добри практики, смята Гьоко Ристовски, ръководител на отдел „Международно сътрудничество и проекти“ в община Струмица, РСМ. По думите му Общината работи по два ключови проекта, които ще дадат възможност за съществен напредък в сферата на зелените дейности. Ристовски изрази мнение, че дори малките дейности могат да доведат до голяма промяна. 

Тракийският университет в Одрин, Турция, успя да създаде специализирани лаборатории за оценка на околната среда, благодарение на проект, изпълнен по програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ България – Турция", посочи ст. н.с. проф. Емре Атилган от катедра  „Здравен мениджмънт“ на висшето училище. Той каза, че турският университет е работил по проекта в партньорство с Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. 

Община Одрин си партнира с Харманли, каза проф. д-р Емел Гьоненч от Асоциацията за популяризиране на Одрин и туризма в Одрин. Вярваме, че пътуванията с повече дестинации са важни, заяви Гьоненч. Във всички проекти се опитваме да вложим идеята за устойчивостта, нещо, за което говореха вече участниците в днешната конференция, каза тя. 

Идеята за по-интелигента Европа има два очаквани подхода – първо възможността да се внедряват нови технологии и това, което наричаме дигитална икономика и изкуствен интелект, а на второ място - да бъдем по-интелигентни като цяло, коментира проф. Григориос Заротиадис от Солунския университет "Аристотел". Университетите могат да имат принос и в двата подхода, подготвяйки младите хора да бъдат по-умни и ефективни за използването на новите ехнологии, отбеляза той.

За създаването на "по-интелигентна" Европа основният въпрос е разкриването на повече работни места чрез използването на новите технологии, каза Александър Милицевич, директор на Регионалната търговска камара на Ниш, Сърбия. Според него в процеса на използването на новите технологии трябва да ангажираме университетите, но също така трябва да им помагаме така, че всички идеи и технологии да се използват на пазара, да се използват нови и качествени продукти.

Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. С него се надгради вече реализираният проект "Европа в България: общо бъдеще" като го разшири и към балканските страни. В рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“ участваха над 300 представители на изпълнителната и местна власт, на бизнеса, на образователни институции и неправителствени организации. Сред засегнатите в конференциите теми бяха новостите в политиката на сближаване в програмния период до 2027 г., реализираните и предстоящи проекти от значение за местните общности, добрите примери и предизвикателствата пред бенефициентите. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мнозинството от населението в Република Северна Македония има български произход, заявиха от „Възраждане“ по повод думи на вицепремиера на страната
Мнозинството от населението в Република Северна Македония има български произход, говори български език и принадлежи към българската култура - включително и министър Николоски, зая ...
Българският народ е построил чудесни неща в Браила, заяви кметът на румънския град Виорел Драгомир
Българският народ е построил чудесни неща в Браила, заяви кметът на румънския град Виорел Драгомир. Днес той беше домакин на част от инициативите за честване на 155-годишнината на ...
Седма точка от демокартата на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ отвори врати в село Мало Конаре
Нова седма демо точка на Европейския цифров иновационен хъб (ЕЦИХ) АгроХъб.БГ беше официално открита днес във фамилното стопанството на Десислава и Иван Кабурови "ДЕИВ-2007" в село ...
Паспортизацията на дърветата по троянската улица „Любен Каравелов“ е установила, че повече от половината дървета трябва да бъдат премахнати
Паспортизацията на дърветата по троянската улица „Любен Каравелов“ е установила, че повече от половината дървета трябва да бъдат премахнати, съобщи пред журналисти кмет ...
В общо 221 секции ще се гласува на предстоящите избори в Силистрeнско
В общо 221 секции ще гласуват имащите право на глас от област Силистра на изборите за народни представители, които ще се състоят на 27 октомври. В 175 от тях ще може да се гласува ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше открит и традиционният Върбишки панаир с шествие от местния площад, в близост до сградите на местното ч ...
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат ...
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и германският посланик Ирене Планк, съобщ ...
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
Мъж на 51 г. е задържан от полицията днес заради намерени в имот в с. Орляк, община Тервел, наркотици, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Оттам допълва ...
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган и Автентичното ДПС, съобщиха от „ДПС пресцентър“ на с ...
Тикер в 03:19 ч.
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше отк ...
Начало Сфера
11390
България

Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“

Представители на институции и експерти от България и други балкански държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в курортния комплекс „Албена“.Проектът се реализира от с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Във фокуса на дискусията бяха трансграничните проекти, които помагат за развитието на инфраструктурната свързаност, културния и исторически обмен и туризма.

| 24 Август 2024, 16:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“
Представители на институции и експерти от България и съседни държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в „Албена“
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ПБ)

Представители на институции и експерти от България и други балкански държави обсъдиха европейските политики по сближаване на закриващата конференция по проекта „Европа на Балканите – Общо Бъдеще“ в курортния комплекс „Албена“. Проектът се реализира от с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Във фокуса на дискусията бяха трансграничните проекти, които помагат за развитието на инфраструктурната свързаност, културния и исторически обмен и туризма. В събитието участваха представители на България, Република Северна Македония, Гърция, Румъния, Сърбия и Турция.

Мога да кажа, че Централната избирателна комисия (ЦИК) приема решенията си съобразно разпоредбите на закона, а не под политически натиск, заяви в предаването „Неделя 150" на БНР председателят на изборния орган Камелия Нейкова.

За себе си тя обясни, че не само за тези избори, но назад във времето никой не е оказвал натиск за начина, по който гласува, когато се приемат решения. По думите останалите колеги в комисията също не са споделяли за оказван натиск върху тях. "Като че ли някой се опитва да създаде недоверие към ЦИК, все едно работим така, че вотът да е нечестен и да има после основания за оспорването му", смята Нейкова.

Тя добави също, че ЦИК не се влияе от решения на партии, на политически органи. Според нея политическите субекти трябва да решават проблемите си в рамките на своите формации, като е недопустимо някой да очаква ЦИК да е арбитър или да вземе т

Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри туристическия форум „България - Открий и сподели“ в Истанбул, Турция, който цели да изследва възможностите за взаимодействие между българския и турския туристически продукт, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.

„Вярвам че съществува сериозен потенциал да развием още повече туристообмена между двете страни“, заяви министър Милошев. Той допълни още, че дестинациите на българския зимен туризъм са добре известни в Турция и Банско е в техния обхват, като подчерта, че над 53 000 турски туристи са посетили България в периода 1 декември 2023 - 25 март 2024 г., а през предстоящия зимен сезон съществува потенциал да бъдат много повече.

„Има необходимост от създаването на общ туристически продукт между Турция и България. Страните ни имат интерес от обособяване на общи туристически

Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе в срок по три дела, образувани по жалби на политическа партия (ПП) ДПС срещу решения на ЦИК. Две от делата бяха разгледани от един съдебен състав, а третото - от друг.

Жалбите са подадени от адвокат Георги Атанасов, упълномощен от Джевдет Чакъров и представляващ ПП ДПС. По делата днес се явиха отново двамата адвокати Александър Ангелов и Страхил Панов, упълномощени от Делян Пеевски. Те поискаха оттегляне на жалбите или да бъде постановено, че решенията на ЦИК са правилни.

Първото дело е срещу решението на ЦИК, с което оставя без разглеждане заявления от ДПС относно участието и неучастието в коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“.

Второто дело е срещу решението на ЦИК, с което регистрира коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ за участие в изборите з

При влизане в сила на новия механизъм, касаещ такса битови отпадъци, рискуваме от една несправедливост при определяне на такса битови отпадъци да минем към друга, която може да се окаже и по-голяма. Това каза на пресконференция Донка Михайлова, кмет на община Троян и заместник-председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Законът за местните данъци и такси и Законът за управление на отпадъците, които регламентират новия начин на изчисляване на такса битови отпадъци, се отлагат седем пъти, посочи тя.

Самият механизъм за определяне на таксата е доста сложен като методология и начин на определяне. Всяка българска община приема план-сметка „чистота“. Тя трябва да бъде обезпечена с такса битови отпадъци. Размерът е точно толкова, че да обезпечи нуждите на една община в трите компонента – поддържане на

Мъж (32 г.) от Габрово е задържан във връзка с пожара край къмпинг "Каваци" в Созопол. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас. Той е задържан за 24 часа.

Пожарът възникна около 14:30 ч. вчера. Огънят е обхванал близо 465 декара сухи треви и храсти, от които 50 декара смесена гора. Изгорели са още три бунгала, собственост на Ловно горско стопанство, сграда, ползвана за столова, разположена в близост до бунгалата, стопанска постройка в района на гробищния парк, както и покрива на новострояща се масивна къща, разположена под магазин "Лидл".

Огънят е потушен от девет противопожарни автомобила и над 20 огнеборци. Включили са се още общинска техника и доброволци.

Стойността на нанесените от пожара щети е в процес на изясняване. Работата по случая продължава.

В проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" бяха проведени 36 конференции и бяха представени над 300 проекта, съобщи в началото на събитието генералният директор Кирил Вълчев. Най-важното послание в разговорите ни е, че всички тези проекти са насочени не просто към усвояване на пари чрез превръщането им в други материални резултати на късчета нови за Европейския съюз (ЕС) територии, а към това, което трябва да бъде най-ценното за нашата европейска цивилизация - човекът, подчерта той. И обяви, че предстои тази есен да започне нов проект отново в партньорство с ЕК - “Европа на Балканите: Заедно чрез знание“. Целта е да бъдат представени общите знания и умения, чрез които народите на Европа се сближават. Акцентът ще бъде поставен не само върху получаваните от България и останалите балкански страни средства от кохезионните фондове на ЕС, а и върху приноса на страните от Балканския полуостров към развитието на ЕС, както и конкретно на българския принос за Европа, каза още Вълчев.

Информационните агенции са мощен инструмент не само за изграждането на мост между хората, но също така те подпомагат разбирането и единението чрез разпространението на точна и вярна информация, каза Сердар Карагьоз, президент на Асоциацията на балканските информационни агенции – Югоизточна Европа (ABNA-SE) и генерален директор на Анадолската агенция. Той изтъкна, че засилването на сътрудничеството на медиите на Балканите играе изключително важна роля за регионалния мир. Карагьоз обърна внимание на необходимостта от използването на възможностите на дигиталната трансформация. И посочи, че има предложение за създаване на Балкански нюзрум. Той посочи и нуждата да се обсъди влиянието на изкуствения интелект върху медиите.

Трансграничното сътрудничество допринася за подобряване на взаимоотношенията между съседните държави, заяви Стефан Вангелски, съветник в Министерство на местното самоуправление на Република Северна Македония (РСМ). Той даде пример за успешен трансграничен проект между България и РСМ, свързан със създаване на интегрирана система за предотвратяване и възпиране на горски пожари, изпълняван между общини от двете страни на границата. Целта на този проект е опазване на околната среда, предотвратяване и смекчаване на последствията от природни бедствия, причинени от човека, обясни експертът.

Европейският съюз е пътят за Румъния, защото без него и европейските средства, Румъния нямаше да има възможност да направи тези инвестиции, коментира Елизабета Михалча, заместник-председател на окръжния общински съвет на Гюргево. Тя подчерта, че между България и Румъния има много добри съседски и приятелски отношения. И в окръг Гюргево, и в община Русе има редица инвестиции чрез европейски фондове, посочи Михалча.

Ако искаме Европа да бъде силна, устойчива и конкурентоспособна, имаме нужда от силна кохезионна политика, защото, ако тя липсва, основополагащите ценности на Европа – мир и демокрация, ще бъдат силно застрашени, отбеляза кметът на община Габрово Таня Христова. Според нея общините трябва да продължат да работят за това качеството на живот и ценностите на Европа да бъдат достъпни за всички. Кохезионната политика е една от ключовите и най-важната за развитието на европейските региони, помага засегнатите от сериозни кризи региони да бъдат подкрепени, подчерта Христова.

Служебното правителството одобри на днешното си заседание допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г., съобщиха от пресслужбата на кабинета.

С проекта на постановление се предлага одобряването на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. по „Политика в областта на правото на вероизповедание“, бюджетна програма „Вероизповедания“, за капиталови разходи в размер на 928 188 лв., за Българската източноправославна епархия в Западна и Средна Европа, за реконструкция, ремонт и оборудване на храм „Св. Иван Рилски“, намиращ се в сградата на Българското посолство в Лондон, Великобритания.

През ноември 2023 г. започва работата по реконструкцията на храма, като преди това бяха предприети необходимите административни процедури към общината в район Кенсингтън, Лондон. След множество дейности по събаряне на

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

Ръст с 20 процента на гостите от Скандинавия отчитат в края на активния летен туристически сезон от ваканционно селище "Албена". Резултатите са на база данни от преходната година. За това съобщават от администрацията на "Албена". 

Оттам допълват, че комплексът посреща туристи от северните държави в партньорство с най-големия туристически оператор в региона Nordic Leisure Travel Group, който оперира в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия, и разполага със собствена чартърна авиокомпания. В офертите му влизат общо шест от хотелите в "Албена", отговарящи на високите стандарти на туроператора за устойчивост Travel with care. 

"Удовлетворени сме, че резултатите, които постигаме по отношение на нашата "Зелена мисия", се оценяват от скандинавските гости. Тези пазари са изключително чувствителни що се отнася до опазването на околната среда във всеки аспект на човешкия жи

За такава обидна квалификация в една европейска държава се "взима главата" на министър веднага, хвърчат оставки, коментира пред журналисти зам.-председателят на ГЕРБ и бивш външен министър Даниел Митов думите в телевизионно интервю на вицепремиера и министър на транспорта на Република Северна Македония (РСМ ) Александър Николоски по повод липсата на знамето на страната му при неформалната среща у нас между президентите Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова.

Ескалацията в реториката на Скопие стигна дотам, че да се говори по такъв непристоен начин, добави Митов. Според него министър на правителство в европейска държава няма право да използва такива думи по отношение не просто на съседна, но и на която и да било друга европейска държава, европейски народ. Очевидно това е поредната провокация на РСМ, целяща да разруши постигнатото до момента, е изводът на Даниел Митов. Според н

В ЕК вече се водят дебати за кохезионната политика на съюза след края на настоящия програмен период, който ще продължи до 2027 г., информира Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. Тя посочи, че е много важно след 2027 г. кохезионната политика да продължи да бъде инструмент за развитието на регионите в Европа. Георгиева коментира, че тази политика не бива да се превръща в централизиран инструмент, какъвто е Механизмът за възстановяване и устойчивост. 

Над 130 проекта по програмата за трансгранично сътрудничество между Гърция и България са изпълнени през последния програмен период с участието на над 400 партньори, които са работили съвместно в трансграничния регион, каза Йоанис Анастасиадис, генерален директор на HELICAS. Според него е необходимо да се задълбочи публичният дебат относно възможностите за по-добри резултати и по-ефективно трансгранично сътрудничество.

Чрез проекта "Европа на Балканите: Общо бъдеще" успя да приближи европейските ценности по-близо до гражданите, така че те да се запознаят по-добре с въздействието от финансираните от Европейския съюз проекти върху нашите региони, коментира Симона Ватафу, отговорник по комуникациите по програмата "ИНТЕРРЕГ" в Управляващия орган, базиран в Министерството на развитието и благоустройството в румънската столица Букурещ. Програмите "ИНТЕРРЕГ" са част от европейската кохезионна политика и представляват важен финансиращ инструмент на ЕС, който цели да засили сътрудничеството между регионите и страните членки на ЕС, открои експертът.

България и Сърбия изпълняват общ проект за по-добра реакция при бедствия. Това заяви Славян Костадинов, ръководител на съвместния секретариат на програма „ИНТЕРРЕГ България-Сърбия“ (2021-2027). Очаква се проектът да обхване около 25 000 души в трансграничния регион. Проектът е стратегически за двете страни, каза Костадинов. Очаква се той да приключи през март 2026 г., посочи експертът.

Бедствието не познава граници, а комуникацията между страните в такива ситуации е изключително важна. Това коментира Христо Пантелеев - експертът в Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Хасково. Той посочи, че преди години е проведено мащабно обучение в Одрин, в рамките на което е имало няколко съвместни занятия. За справянето с бедствията са важни оборудването, комуникацията и координираните съвместни действия, за което спомогнаха програмите, посочи Пантелеев. 

Още се работи по проекта за автобус-амфибия, той все още не е финализиран. Има много неща, които трябва да се подготвят от законодателен аспект на този механизъм, каза Богдан Мушат , ръководител на съвместния секретариат в Кълъраш по програма "ИНТЕРРЕГ Румъния - България" 2021-2027. Той добави, че това е много новаторски и дългоочакван проект, който ще свърза Кълъраш от румънска страна със Силистра от българската страна. 

Благодарение на програмите за трансгранично сътрудничество успяхме много добре да се свържем с Румъния, заяви Емилия Петкова, ръководител на отдел „Международно сътрудничество и проекти“ в Община Русе. Тя подчерта, че Русе ще продължи да надгражда сътрудничеството си с Гюргево. Посредством програмите "ИНТЕРРЕГ" и предходните програми ФАР (Phare) успяхме да изградим пътища, както и да се осъществим други проекти, посочи Петкова.

Повече от 8 млн. евро са инвестирани в българската община Червен бряг и община Александрия, Румъния за подпомагане на свързаността между трансграничните региони чрез Фонда за регионално развитие, заяви Йоан Августин, заместник-кмет на община Александрия, Румъния. Той спомена дейностите, извършени в рамките на проекта за пътна свързаност между Александрия и Червен бряг. 

Проект за изграждането на нов граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Струмяни – Брегово“ се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество България – Северна Македония, каза Тони Якимовски, ръководител на Съвместния секретариат на програмата България – Северна Македония (2021-2027). Предвижда се новият граничен пункт да бъде завършен до края на програмния период, каза експертът.

Най-видимият ефект на кохезионната политика на ЕС за развитие на регионите е инфраструктурата, смята Разван Замфир от регионалния офис за Трансгранично сътрудничество в Кълъраш, Румъния. Той подчерта значението на инфраструктурата за развитието на регионите и общуването между общностите от двете страни на границата.

Започна да се подобрява капацитетът на нашите бенефициенти и да се повишават инвестициите, каза Мая Йованович, експерт от съвместния секретариат в Ниш по програма „ИНТЕРРЕГ България – Сърбия“ (2021 – 2027). Тя посочи, че по „ИНТЕРРЕГ” са изградени туристически обекти, музеи, паркове, места за отдих и пикник. Пирот и Сурдулица са нашите най-хубави бенефициенти, с над 10 проекта, направени по програмата, заяви експертът. По думите проектите допринасят за развитието на туризма. 

Европа трябва да бъде социална и да имаме баланс между приоритетите според Сотирия Лука от фондация „Усмивката на детето“. Фондацията е организация с идеална цел, а за над 20 години е помогнала на повече от два милиона деца и семейства в риск, разказа Лука. Тя посочи, че имат реализирани трансгранични проекти, които, по нейните думи, се разглеждат като добри практики в Европа, а целта е била подобряване на здравния статус и грижата за гражданите в трансграничните райони.

Програмите за трансгранично сътрудничество допринасят за справянето с климатичните промени и за опазването на околната среда, за това да живеем в по-зелени и по-чисти места, подчерта Николай Дочев, заместник-кмет на Кюстендил. Общината работи по такъв проект заедно с община Куманово и Центъра за развитие на Трети североизточен район за планиране в РСМ. Чрез него ще има възможност да се създадат нови паркови пространства, да бъдат засадени повече дървета по булевардите и др., каза Дочев.

Европроектите не само решават проблемите на хората, но и предизвикват промяна, насърчават трансграничното сътрудничество и създават добри практики, смята Гьоко Ристовски, ръководител на отдел „Международно сътрудничество и проекти“ в община Струмица, РСМ. По думите му Общината работи по два ключови проекта, които ще дадат възможност за съществен напредък в сферата на зелените дейности. Ристовски изрази мнение, че дори малките дейности могат да доведат до голяма промяна. 

Тракийският университет в Одрин, Турция, успя да създаде специализирани лаборатории за оценка на околната среда, благодарение на проект, изпълнен по програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ България – Турция", посочи ст. н.с. проф. Емре Атилган от катедра  „Здравен мениджмънт“ на висшето училище. Той каза, че турският университет е работил по проекта в партньорство с Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. 

Община Одрин си партнира с Харманли, каза проф. д-р Емел Гьоненч от Асоциацията за популяризиране на Одрин и туризма в Одрин. Вярваме, че пътуванията с повече дестинации са важни, заяви Гьоненч. Във всички проекти се опитваме да вложим идеята за устойчивостта, нещо, за което говореха вече участниците в днешната конференция, каза тя. 

Идеята за по-интелигента Европа има два очаквани подхода – първо възможността да се внедряват нови технологии и това, което наричаме дигитална икономика и изкуствен интелект, а на второ място - да бъдем по-интелигентни като цяло, коментира проф. Григориос Заротиадис от Солунския университет "Аристотел". Университетите могат да имат принос и в двата подхода, подготвяйки младите хора да бъдат по-умни и ефективни за използването на новите ехнологии, отбеляза той.

За създаването на "по-интелигентна" Европа основният въпрос е разкриването на повече работни места чрез използването на новите технологии, каза Александър Милицевич, директор на Регионалната търговска камара на Ниш, Сърбия. Според него в процеса на използването на новите технологии трябва да ангажираме университетите, но също така трябва да им помагаме така, че всички идеи и технологии да се използват на пазара, да се използват нови и качествени продукти.

Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. С него се надгради вече реализираният проект "Европа в България: общо бъдеще" като го разшири и към балканските страни. В рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“ участваха над 300 представители на изпълнителната и местна власт, на бизнеса, на образователни институции и неправителствени организации. Сред засегнатите в конференциите теми бяха новостите в политиката на сближаване в програмния период до 2027 г., реализираните и предстоящи проекти от значение за местните общности, добрите примери и предизвикателствата пред бенефициентите. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мнозинството от населението в Република Северна Македония има български произход, заявиха от „Възраждане“ по повод думи на вицепремиера на страната
Българският народ е построил чудесни неща в Браила, заяви кметът на румънския град Виорел Драгомир
Седма точка от демокартата на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ отвори врати в село Мало Конаре
Паспортизацията на дърветата по троянската улица „Любен Каравелов“ е установила, че повече от половината дървета трябва да бъдат премахнати
В общо 221 секции ще се гласува на предстоящите избори в Силистрeнско
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Местен фокус
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Сфера
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Сфера
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
В детайли
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
Сфера
Иновативна технология помага на фермери да намалят потреблението на вода и торове и да повишат качеството на продукцията
В детайли
Евродепутатът Елена Йончева е в Йемен в опит да се срещне с българските моряци от кораба „Галакси лийдър“
Основна линия
Тринайсет нелегални мигранти, превозвани в два автомобила, са задържани в Бургас, водачите на колите са арестувани
Основна линия
Делегация от БАН, дипломати и българи, живеещи в Румъния, отбелязаха 155 години от създаването на Академията в Браила
Контекст
Проблемите на управлението на отпадъците обсъди на среща в Разград ръководството на РИОСВ Русе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.