Начало Сфера Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев
11561
България

Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев

С богата тридневна програма Сапарева баня ще отбележи днес половин век от обявяването си за град, съобщи кметът на курортната община Калин Гелев. В програмата са включени състезателни, културни, кулинарни, спортни събития.Празниците започнаха днес и ще продължат до неделя.

| 05 Септември 2024, 14:50 ч.
Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев
Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев
Снимка © БТА

С богата тридневна програма Сапарева баня ще отбележи днес половин век от обявяването си за град, съобщи кметът на курортната община Калин Гелев. В програмата са включени състезателни, културни, кулинарни, спортни събития. Празниците започнаха днес и ще продължат до неделя. По повод 50-годишнината на град Сапарева баня, разговаря с кмета на общината Калин Гелев.

Работилница как се приготвя петмез (маджун) от растението захарна метла (сорго) организират безплатно в търговищкото село Надарево, съобщи Апостол Апостолов, учредител на фондация "Ботаника лайф". Фондацията е инициатор на работилницата и развива дейността си в областта на чистото земеделие в населеното място.  

Събитието ще се проведе от 20-ти до 22-ри септември, а от "Ботаника лайф" препоръчват предварително записване, което може да стане чрез имейла на фондацията info@botanicalife.org. Посетителите, които са от по-далечни места, ще бъдат настанени в базата на фондацията.  

Приготвянето на петмез е стара, но постепенно забравена и дори изчезваща традиция в нашето съвремие. Малко са хората в България, които все още отглеждат сорго и произвеждат маджун, допълни Апостолов. В миналото в селата е имало маджунарни и хората са носели продукцията си и са я

Търговищки пожарникар завоюва два бронзови медала от републиканското първенство по шахмат за служители на Министерството на вътрешните работи (МВР). В последните години Делян Димитров, който работи в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) в Антоново, твърдо стои сред елита на най-добрите шахматисти в системата на МВР, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на ведомството в Търговище. 

Уменията си той е затвърдил на приключилото наскоро републиканско първенство по шахмат за служители на вътрешното ведомство, провело се в курортния комплекс „Албена“. Оттам Делян, който вече шест години работи в пожарната, се е завърнал с два бронзови медала. Той е заел трето място и в двете състезателни дисциплини – ускорен шах (рапид) и блиц, посочва говорителят на ОД МВР – Търговище Ани Кръстева. И уточнява,

Облачно е времето в планините, на места има слаб вятър. Прогнозата е за валежи, така че хората трябва да се съобразяват и да внимават, да са подготвени за ниска видимост и да не предприемат много дълги преходи. Това съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

От службата казаха още, че няма инциденти с туристи.

Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) над планините днес облачността ще бъде значителна. Следобед на места в централните дялове на Стара планина и масивите на Югозападна България ще превали слаб дъжд, по най-високите върхове на Рила и Пирин - слаб сняг. В ниските части ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, а по високите била и върхове той ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде до умерен. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около

Международният фестивал „Балканска черга“ събра хора от Балканите в село Шишковци, община Кюстендил. В 12-ото издание се включиха участници от България, Сърбия и Република Северна Македония.

Идеята е да се съберем на една обща черга, да бъдем заедно, на едно място да се веселим, да си покажем бита и традициите, каза Борислав Крумов, който е организатор на изложбата „Облеклото в Краището от началото на 20 век“ - акцент на фестивала.

Всички балкански народи живеем на една черга, животът ни е подобен, всички се печем на един огън и манталитетът ни е един, коментира той.

„Всяка година на фестивала правим тематични неща. Тази година акцент е изложбата, която показва облеклото от началото на 20 век в региона“, обясни Крумов.

Фестивалът предложи богата фолклорна програма, кулинарни изкушения и работилници за деца. В програмата

С около 200 метра е удължен участъкът, който се ремонтира на Дунав мост при Русе. Въведената временна организация на движение на съоръжението е в същата лента, в която от 10-и юли т. г. се извършват строително-монтажни дейности, като се работи в отсечка с дължина повече от 400 метра. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

В участъка, по който сега се поставя началото на ремонта, са демонтирани мантинелите, мостовите отводнители, фрезована е асфалтобетоновата настилка и е разрушена хидроизолацията. Работи се по демонтажа на стария пешеходен парапет, стълбовете за осветление и осветителните тела. Планирано е разкъртване на тротоарната конзола и демонтаж на съществуващите стоманобетонни пътни панели. 

От АПИ обясняват, че в първия участък от 200 метра се работи все още по обновяване на антикорозионното покритие на стоманената носеща конструкция, демонта

"През тези 50 години Сапарева баня е придобила облик на съвременно българско градче, което е устремено в бъдещето и надявам се в следващите 50 години нашите наследници като управници, но и жителите на Сапарева баня, да полагат такива усилия, че да станем водещ курорт в България. "Никога не съм се стремил да бъдем Баден-Баден, Карлови вари или Велинград. Целта е да си останем Сапарева баня - разпознаваемото лице на България", каза Гелев.

Днес туристическите обекти в община Сапарева баня са общо 250. От тях 25 са хотели, с между 50 и 60 стаи за настаняване. Останалото са къщи за гости, вили, туристически спални и къмпинги. Като леглова база общината предлага места за 10 хиляди- 12 хиляди души. Туристически обекти има не само в общинския център, но и в селата от общината – в Ресилово, Овчарци и Сапарево има над 15 къщи за гости.

"Минералната вода е богатството на Сапарева баня. Тя води до увеличение на туристопотока и конкуренцията между собствениците на туристически обекти", коментира Гелев. Той посочи, че до момента са издадени общо 63 разрешения за ползване на минерална вода.  Дебитът е 17 литра в секунда.

Гелев разказа, че общината има спечелен проект за  основно прекаптиране и изграждане на още един резервоар – т.нар. успокоителен резервоар, в който да се отливат по гравитачен път минералните води. "Самият  гейзер ще го пуснем в целия си блясък да изригва постоянно и посредством една голяма фуния да се оттича в резервоар, северно от амфитеатъра. Оттам посредством помпи в двата резервоара, ще подаваме водата на потребители, чрез водомери", посочи още Гелев.

"Доста усилия, труд и здраве съм влошил в минералната вода, защото зная, че това е златото на Сапарева баня. Тя е притегателен център и за туристи, и за инвеститори, а и за самите жители.  Това, което съм си поставил като цел за този мандат, ще бъде битка с Министерството на околната среда и водите, за да докажем, че има възможности и че трябва да се направи още един сондаж, за да се задоволи инвеститорският интерес", каза кметът.

Доброволци в област Разград събраха 41,68 тона отпадъци рамките на кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщиха от областната администрация в града. В рамките на 12-ото издание на националната доброволческа инициатива се включи и Областна администрация - Разград. Екипът на администрацията организира в петък в късния следобед почистване в местността Пчелина, в района около втория язовир. В инициативата участва и ръководството – областният управител Владимир Димитров и двамата заместник областни управители Надя Йорданова и Назиф Зюлкяр, така и голяма част от областната администрация, добавиха от институцията. 

В чистенето участват и  големите предприятия в Разград. Днес в цялата област Разград чистиха близо 1500 доброволци, като до 14:30 часа бяха събрани и депонирани 41,68 тона отпадъци, посочиха от областната администрация.

Тази г

Парламентът прие на първо и второ четене в рамките на едно заседание Законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано във Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г. 

Министерството на образованието и науката оценява като успешно участието на страната в предходните три етапа на програмата CEEPUS и изразява надежди, че това ще продължи и при изпълнението на четвъртия етап, след ратифициране на този законопроект, се посочва в доклада на Комисията по образованието и науката в Народното събрание. 

Централноевропейската програма за академичен обмен (CEEPUS) е дългосрочна програма за академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти от университети на следните 15 държави - Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Х

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

В Ямбол Денят на независимостта на България – 22 септември, ще бъде отбелязан с тържествено честване в двора на Музея на бойната слава. За поредна година ще се състои и традиционният велопоход „Независимост“, става известно от общинския седмичен културен афиш.

Церемонията ще започне в 10:15 ч. с изпълнения на градския Духов оркестър, участието на представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон, ритуал по издигане на националното знаме, благодарствен молебен и слово на кмета Валентин Ревански.

Велопоходът „Независимост“ ще стартира в 11:30 ч. пред сградата на Община Ямбол. Финалната точка на колоездачите ще бъде Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“. Велопоходът няма състезателен характер, но всяка година събира стотици участници.

Празничният 22 септември в Ямбол ще бъде и Ден на отворени врат

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

По думите му в момента в общината се ползва абсолютно целият дебит с изключение на това количество, което се изхвърля от гейзера – около литър и литър и половина, което няма възможност да се ползва повторно. Цялото друго количество минерална вода, посредством изградената помпена система, се прехвърля в резервоарите. 

В община Сапарева баня всички обществени сгради се топлят от минералната вода. "Точно по тази причина обаче не може да се включим в проектите за енергийна ефективност на училището, защото разходът за електричество е малък – от порядъка на 150- 300 лв., само осветление и компютри. Помпите, които се ползват, се плащат от общината и действително е трудно да ги убедим специалистите от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), че имаме нужда от подмяна на дограмата на учебното заведение, защото базата, на която се одобряват проектите,  е въз основа количеството на изразходваната електроенергия. Но, за съжаление, няма разбиране по този въпрос, коментира кметът на община Сапарева баня.  

За да се развиваме положително, е необходимо да имаме и постъпления от туризма - туристическа такса, патентен данък, разказва още Гелев. "Необходимо е всички усилия, които общината полага, да се възвръщат като доверие към нас, за услугите, които им предоставяме най-вече с най-болезнената тема за област Кюстендил – генерирането на отпадъци, които създават затруднения с транспортирането, депонирането, преработването", допълни той.

Общината е единствената в Кюстендилска област, която в момента е извън Асоциацията по "ВиК". Единственият проблем за нея е липсата на пречиствателна станция. "Пречиствателни станции нямаме, защото за населени места под 10 хиляди жители не се предвиждаше допустимост за кандидатстване. Вариантите при нас са поне три, но са необходими общи усилия на общините и на държавата за разрешаването на този проблем", коментира кметът Гелев.

Там, където имаме задължения, свързани с водите – било то по водовземания или зауствания на отпадни води в реките, ние сме общината, която е най-изряден платец във всяко едно отношение", категоричен е той. Цената на питейната вода в общината в момента е и най-ниска в областта. Тя е едва 1,35 лв. за куб. м., каза кметът. 

По думите на Гелев туристическата такса в общината също не е висока. Тя започва от 60 ст. и стига до един лев, в зависимост от категоризирането на обектите. Постъпленията от туристическа такса в общината за шестмесечието са около 36 хиляди лева. Според Гелев обаче туристическите такси трябва да се внасят не веднъж годишно, както позволява законът, а всеки месец, което според него ще намали и злоупотребите с таксуването на туристическите нощувки.  

Очакванията му са в края на годината, въпреки че последният зимен сезон беше слаб, приходите от туристическа такса за общината да надхвърлят 100 хиляди лева. Тези приходи се влагат в облагородяване на Сапарева баня  – косене на трева, почистване на тротоари, градинки, паркове. 

"Всички казват – общината има приходи. Да, но ако до 2020 година уличното осветление ни струваше от порядъка на 70-80 хил. лв. на месец, през 2021, 2022, 2023 г. гоним 300 хиляди лева. Ако съберем такса смет, с нея не си покриваме въобще разхода, както е по закон, който предвижда 50 % от план- сметката да се покрива от такса смет, която плаща населението и бизнеса", разказа Калин Гелев. 

Освен природните забележителности и минералната вода, в Сапарева баня има и интересни културно – исторически обекти, сред които е и средновековната църква "Св. Никола". През 2020 година беше открита и ранно- християнска гробница,  при изграждане на водопроводни отклонения за минерална вода в Сапарева баня. Гробницата е от времето на Констанций Втори (337-361) и е единствената неограбена гробна структура в района, която разкрива живота на селището в ранно-християнската епоха. 

"Държавата по-скоро ни спъваше, отколкото да помага при изграждането на експозиционна зала и подписване на договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за провеждане на поръчка за вграждане на разкритата през 2020 година на антична гробница в експозиционна зала при Гейзера", разказва Гелев. "В момента уточняваме последни параметри, количествено-стойностната сметка. Имаме положително становище от Националния институт за недвижимо културно наследство", допълни още кметът на Сапарева баня.

Заради неуредените отношения по отношение на собствеността на гробницата, преместена със средства на общината, има опасност сега средствата по националната програма за тази година да бъдат изгубени, защото са заложени от общинската администрация за изграждането на експозиционната зала. "Няма да загубим парите, но вместо да искаме други за следващата година, сега тези трябва да ги отсрочим", разказа кметът на курортната община. 

Като брой на население община Сапарева баня няма прираст, а населението днес е около 7100 жители. Броят му през 2011 година е бил около 7 400 души. През последните десет години имаме повече от 350 души, които са станали официално жители на Испания, САЩ, Италия, след като са се устроили със семействата си там. За сметка на това имаме над 1500 души с временна адресна регистрация в Сапарева баня. Това беше популярно по време на ковид – пандемията, когато масово се купиха вили и къщи по селата, а тези хора сега са с двойна регистрация, разказа още кметът на Сапарева баня.

Днес в община сапарева баня се състоя тържествена сесия по повод празника на града. През следващите празнични дни акцент в културната програма ще бъде народното творчество. В програмата са включени откриване на изложби, спортни събития, концерти, кулинарни мероприятия, алея на занаятите.

"Надаваме се, че програмата, която сме подготвили, ще се хареса и на туристите и на местните хора", каза кметът на Сапарева баня.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и германският посланик Ирене Планк, съобщ ...
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
Мъж на 51 г. е задържан от полицията днес заради намерени в имот в с. Орляк, община Тервел, наркотици, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Оттам допълва ...
Иновативна технология помага на фермери да намалят потреблението на вода и торове и да повишат качеството на продукцията
Високотехнологични системи ще помогнат на земеделските производители да намалят разходите за вода и торове при храненето на растенията. Технологията беше представена днес по време ...
Община Монтана ще изтегли кредит за екологичен градски транспорт
Обществено обсъждане за параметрите на два кредита от фонд „Флаг“ за проект "Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана" се проведе в Община Монтана. На общ ...
Прокуратурата в Смолян измени от „домашен арест“ в „подписка“ мярката на обвинен в убийство на съселянин
Окръжна прокуратура - Смолян измени мярката от „домашен арест“ в „подписка“ на 72-годишен Кирил Пенчев, привлечен като обвиняем за убийство на съселянин, ка ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше открит и традиционният Върбишки панаир с шествие от местния площад, в близост до сградите на местното ч ...
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат ...
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и германският посланик Ирене Планк, съобщ ...
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
Мъж на 51 г. е задържан от полицията днес заради намерени в имот в с. Орляк, община Тервел, наркотици, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Оттам допълва ...
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган и Автентичното ДПС, съобщиха от „ДПС пресцентър“ на с ...
Тикер в 03:57 ч.
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше отк ...
Начало Сфера
11561
България

Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев

С богата тридневна програма Сапарева баня ще отбележи днес половин век от обявяването си за град, съобщи кметът на курортната община Калин Гелев. В програмата са включени състезателни, културни, кулинарни, спортни събития.Празниците започнаха днес и ще продължат до неделя.

| 05 Септември 2024, 14:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев
Целта е Сапарева баня да стане водещ курорт в България, каза кметът Калин Гелев
Снимка © БТА

С богата тридневна програма Сапарева баня ще отбележи днес половин век от обявяването си за град, съобщи кметът на курортната община Калин Гелев. В програмата са включени състезателни, културни, кулинарни, спортни събития. Празниците започнаха днес и ще продължат до неделя. По повод 50-годишнината на град Сапарева баня, разговаря с кмета на общината Калин Гелев.

Работилница как се приготвя петмез (маджун) от растението захарна метла (сорго) организират безплатно в търговищкото село Надарево, съобщи Апостол Апостолов, учредител на фондация "Ботаника лайф". Фондацията е инициатор на работилницата и развива дейността си в областта на чистото земеделие в населеното място.  

Събитието ще се проведе от 20-ти до 22-ри септември, а от "Ботаника лайф" препоръчват предварително записване, което може да стане чрез имейла на фондацията info@botanicalife.org. Посетителите, които са от по-далечни места, ще бъдат настанени в базата на фондацията.  

Приготвянето на петмез е стара, но постепенно забравена и дори изчезваща традиция в нашето съвремие. Малко са хората в България, които все още отглеждат сорго и произвеждат маджун, допълни Апостолов. В миналото в селата е имало маджунарни и хората са носели продукцията си и са я

Търговищки пожарникар завоюва два бронзови медала от републиканското първенство по шахмат за служители на Министерството на вътрешните работи (МВР). В последните години Делян Димитров, който работи в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) в Антоново, твърдо стои сред елита на най-добрите шахматисти в системата на МВР, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция (ОД) на ведомството в Търговище. 

Уменията си той е затвърдил на приключилото наскоро републиканско първенство по шахмат за служители на вътрешното ведомство, провело се в курортния комплекс „Албена“. Оттам Делян, който вече шест години работи в пожарната, се е завърнал с два бронзови медала. Той е заел трето място и в двете състезателни дисциплини – ускорен шах (рапид) и блиц, посочва говорителят на ОД МВР – Търговище Ани Кръстева. И уточнява,

Облачно е времето в планините, на места има слаб вятър. Прогнозата е за валежи, така че хората трябва да се съобразяват и да внимават, да са подготвени за ниска видимост и да не предприемат много дълги преходи. Това съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

От службата казаха още, че няма инциденти с туристи.

Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) над планините днес облачността ще бъде значителна. Следобед на места в централните дялове на Стара планина и масивите на Югозападна България ще превали слаб дъжд, по най-високите върхове на Рила и Пирин - слаб сняг. В ниските части ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, а по високите била и върхове той ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде до умерен. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около

Международният фестивал „Балканска черга“ събра хора от Балканите в село Шишковци, община Кюстендил. В 12-ото издание се включиха участници от България, Сърбия и Република Северна Македония.

Идеята е да се съберем на една обща черга, да бъдем заедно, на едно място да се веселим, да си покажем бита и традициите, каза Борислав Крумов, който е организатор на изложбата „Облеклото в Краището от началото на 20 век“ - акцент на фестивала.

Всички балкански народи живеем на една черга, животът ни е подобен, всички се печем на един огън и манталитетът ни е един, коментира той.

„Всяка година на фестивала правим тематични неща. Тази година акцент е изложбата, която показва облеклото от началото на 20 век в региона“, обясни Крумов.

Фестивалът предложи богата фолклорна програма, кулинарни изкушения и работилници за деца. В програмата

С около 200 метра е удължен участъкът, който се ремонтира на Дунав мост при Русе. Въведената временна организация на движение на съоръжението е в същата лента, в която от 10-и юли т. г. се извършват строително-монтажни дейности, като се работи в отсечка с дължина повече от 400 метра. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

В участъка, по който сега се поставя началото на ремонта, са демонтирани мантинелите, мостовите отводнители, фрезована е асфалтобетоновата настилка и е разрушена хидроизолацията. Работи се по демонтажа на стария пешеходен парапет, стълбовете за осветление и осветителните тела. Планирано е разкъртване на тротоарната конзола и демонтаж на съществуващите стоманобетонни пътни панели. 

От АПИ обясняват, че в първия участък от 200 метра се работи все още по обновяване на антикорозионното покритие на стоманената носеща конструкция, демонта

"През тези 50 години Сапарева баня е придобила облик на съвременно българско градче, което е устремено в бъдещето и надявам се в следващите 50 години нашите наследници като управници, но и жителите на Сапарева баня, да полагат такива усилия, че да станем водещ курорт в България. "Никога не съм се стремил да бъдем Баден-Баден, Карлови вари или Велинград. Целта е да си останем Сапарева баня - разпознаваемото лице на България", каза Гелев.

Днес туристическите обекти в община Сапарева баня са общо 250. От тях 25 са хотели, с между 50 и 60 стаи за настаняване. Останалото са къщи за гости, вили, туристически спални и къмпинги. Като леглова база общината предлага места за 10 хиляди- 12 хиляди души. Туристически обекти има не само в общинския център, но и в селата от общината – в Ресилово, Овчарци и Сапарево има над 15 къщи за гости.

"Минералната вода е богатството на Сапарева баня. Тя води до увеличение на туристопотока и конкуренцията между собствениците на туристически обекти", коментира Гелев. Той посочи, че до момента са издадени общо 63 разрешения за ползване на минерална вода.  Дебитът е 17 литра в секунда.

Гелев разказа, че общината има спечелен проект за  основно прекаптиране и изграждане на още един резервоар – т.нар. успокоителен резервоар, в който да се отливат по гравитачен път минералните води. "Самият  гейзер ще го пуснем в целия си блясък да изригва постоянно и посредством една голяма фуния да се оттича в резервоар, северно от амфитеатъра. Оттам посредством помпи в двата резервоара, ще подаваме водата на потребители, чрез водомери", посочи още Гелев.

"Доста усилия, труд и здраве съм влошил в минералната вода, защото зная, че това е златото на Сапарева баня. Тя е притегателен център и за туристи, и за инвеститори, а и за самите жители.  Това, което съм си поставил като цел за този мандат, ще бъде битка с Министерството на околната среда и водите, за да докажем, че има възможности и че трябва да се направи още един сондаж, за да се задоволи инвеститорският интерес", каза кметът.

Доброволци в област Разград събраха 41,68 тона отпадъци рамките на кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщиха от областната администрация в града. В рамките на 12-ото издание на националната доброволческа инициатива се включи и Областна администрация - Разград. Екипът на администрацията организира в петък в късния следобед почистване в местността Пчелина, в района около втория язовир. В инициативата участва и ръководството – областният управител Владимир Димитров и двамата заместник областни управители Надя Йорданова и Назиф Зюлкяр, така и голяма част от областната администрация, добавиха от институцията. 

В чистенето участват и  големите предприятия в Разград. Днес в цялата област Разград чистиха близо 1500 доброволци, като до 14:30 часа бяха събрани и депонирани 41,68 тона отпадъци, посочиха от областната администрация.

Тази г

Парламентът прие на първо и второ четене в рамките на едно заседание Законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано във Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г. 

Министерството на образованието и науката оценява като успешно участието на страната в предходните три етапа на програмата CEEPUS и изразява надежди, че това ще продължи и при изпълнението на четвъртия етап, след ратифициране на този законопроект, се посочва в доклада на Комисията по образованието и науката в Народното събрание. 

Централноевропейската програма за академичен обмен (CEEPUS) е дългосрочна програма за академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти от университети на следните 15 държави - Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Х

Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат при семействата си. Това съобщи Йончева на своята страница във Фейсбук и публикува снимки от срещата.

По-рано днес тя написа, че се намира в Йемен в опит да се срещне с българите от товарния кораб - капитана Любомир Чанев и старши помощник-капитана Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хусите от 19 ноември 2023 г., посочва евродепутатът.

„В Йемен бях посрещната с изключително уважение. Проведох среща с министъра на външните работи на Сана Jamal Amer, както и с неговия заместник Abdul Wahed Abu Rass. В разговорите с тях изтъкнах, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. Свидетелство за добрите отношения между двата народа е и фактът, ч

В Ямбол Денят на независимостта на България – 22 септември, ще бъде отбелязан с тържествено честване в двора на Музея на бойната слава. За поредна година ще се състои и традиционният велопоход „Независимост“, става известно от общинския седмичен културен афиш.

Церемонията ще започне в 10:15 ч. с изпълнения на градския Духов оркестър, участието на представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон, ритуал по издигане на националното знаме, благодарствен молебен и слово на кмета Валентин Ревански.

Велопоходът „Независимост“ ще стартира в 11:30 ч. пред сградата на Община Ямбол. Финалната точка на колоездачите ще бъде Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“. Велопоходът няма състезателен характер, но всяка година събира стотици участници.

Празничният 22 септември в Ямбол ще бъде и Ден на отворени врат

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

По думите му в момента в общината се ползва абсолютно целият дебит с изключение на това количество, което се изхвърля от гейзера – около литър и литър и половина, което няма възможност да се ползва повторно. Цялото друго количество минерална вода, посредством изградената помпена система, се прехвърля в резервоарите. 

В община Сапарева баня всички обществени сгради се топлят от минералната вода. "Точно по тази причина обаче не може да се включим в проектите за енергийна ефективност на училището, защото разходът за електричество е малък – от порядъка на 150- 300 лв., само осветление и компютри. Помпите, които се ползват, се плащат от общината и действително е трудно да ги убедим специалистите от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), че имаме нужда от подмяна на дограмата на учебното заведение, защото базата, на която се одобряват проектите,  е въз основа количеството на изразходваната електроенергия. Но, за съжаление, няма разбиране по този въпрос, коментира кметът на община Сапарева баня.  

За да се развиваме положително, е необходимо да имаме и постъпления от туризма - туристическа такса, патентен данък, разказва още Гелев. "Необходимо е всички усилия, които общината полага, да се възвръщат като доверие към нас, за услугите, които им предоставяме най-вече с най-болезнената тема за област Кюстендил – генерирането на отпадъци, които създават затруднения с транспортирането, депонирането, преработването", допълни той.

Общината е единствената в Кюстендилска област, която в момента е извън Асоциацията по "ВиК". Единственият проблем за нея е липсата на пречиствателна станция. "Пречиствателни станции нямаме, защото за населени места под 10 хиляди жители не се предвиждаше допустимост за кандидатстване. Вариантите при нас са поне три, но са необходими общи усилия на общините и на държавата за разрешаването на този проблем", коментира кметът Гелев.

Там, където имаме задължения, свързани с водите – било то по водовземания или зауствания на отпадни води в реките, ние сме общината, която е най-изряден платец във всяко едно отношение", категоричен е той. Цената на питейната вода в общината в момента е и най-ниска в областта. Тя е едва 1,35 лв. за куб. м., каза кметът. 

По думите на Гелев туристическата такса в общината също не е висока. Тя започва от 60 ст. и стига до един лев, в зависимост от категоризирането на обектите. Постъпленията от туристическа такса в общината за шестмесечието са около 36 хиляди лева. Според Гелев обаче туристическите такси трябва да се внасят не веднъж годишно, както позволява законът, а всеки месец, което според него ще намали и злоупотребите с таксуването на туристическите нощувки.  

Очакванията му са в края на годината, въпреки че последният зимен сезон беше слаб, приходите от туристическа такса за общината да надхвърлят 100 хиляди лева. Тези приходи се влагат в облагородяване на Сапарева баня  – косене на трева, почистване на тротоари, градинки, паркове. 

"Всички казват – общината има приходи. Да, но ако до 2020 година уличното осветление ни струваше от порядъка на 70-80 хил. лв. на месец, през 2021, 2022, 2023 г. гоним 300 хиляди лева. Ако съберем такса смет, с нея не си покриваме въобще разхода, както е по закон, който предвижда 50 % от план- сметката да се покрива от такса смет, която плаща населението и бизнеса", разказа Калин Гелев. 

Освен природните забележителности и минералната вода, в Сапарева баня има и интересни културно – исторически обекти, сред които е и средновековната църква "Св. Никола". През 2020 година беше открита и ранно- християнска гробница,  при изграждане на водопроводни отклонения за минерална вода в Сапарева баня. Гробницата е от времето на Констанций Втори (337-361) и е единствената неограбена гробна структура в района, която разкрива живота на селището в ранно-християнската епоха. 

"Държавата по-скоро ни спъваше, отколкото да помага при изграждането на експозиционна зала и подписване на договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за провеждане на поръчка за вграждане на разкритата през 2020 година на антична гробница в експозиционна зала при Гейзера", разказва Гелев. "В момента уточняваме последни параметри, количествено-стойностната сметка. Имаме положително становище от Националния институт за недвижимо културно наследство", допълни още кметът на Сапарева баня.

Заради неуредените отношения по отношение на собствеността на гробницата, преместена със средства на общината, има опасност сега средствата по националната програма за тази година да бъдат изгубени, защото са заложени от общинската администрация за изграждането на експозиционната зала. "Няма да загубим парите, но вместо да искаме други за следващата година, сега тези трябва да ги отсрочим", разказа кметът на курортната община. 

Като брой на население община Сапарева баня няма прираст, а населението днес е около 7100 жители. Броят му през 2011 година е бил около 7 400 души. През последните десет години имаме повече от 350 души, които са станали официално жители на Испания, САЩ, Италия, след като са се устроили със семействата си там. За сметка на това имаме над 1500 души с временна адресна регистрация в Сапарева баня. Това беше популярно по време на ковид – пандемията, когато масово се купиха вили и къщи по селата, а тези хора сега са с двойна регистрация, разказа още кметът на Сапарева баня.

Днес в община сапарева баня се състоя тържествена сесия по повод празника на града. През следващите празнични дни акцент в културната програма ще бъде народното творчество. В програмата са включени откриване на изложби, спортни събития, концерти, кулинарни мероприятия, алея на занаятите.

"Надаваме се, че програмата, която сме подготвили, ще се хареса и на туристите и на местните хора", каза кметът на Сапарева баня.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
Иновативна технология помага на фермери да намалят потреблението на вода и торове и да повишат качеството на продукцията
Община Монтана ще изтегли кредит за екологичен градски транспорт
Прокуратурата в Смолян измени от „домашен арест“ в „подписка“ мярката на обвинен в убийство на съселянин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Местен фокус
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Сфера
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Сфера
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
В детайли
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
Сфера
Иновативна технология помага на фермери да намалят потреблението на вода и торове и да повишат качеството на продукцията
В детайли
Евродепутатът Елена Йончева е в Йемен в опит да се срещне с българските моряци от кораба „Галакси лийдър“
Основна линия
Тринайсет нелегални мигранти, превозвани в два автомобила, са задържани в Бургас, водачите на колите са арестувани
Основна линия
Делегация от БАН, дипломати и българи, живеещи в Румъния, отбелязаха 155 години от създаването на Академията в Браила
Контекст
Проблемите на управлението на отпадъците обсъди на среща в Разград ръководството на РИОСВ Русе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.