През първите шест месеца от годината в област Разград са регистрирани три случая на туберкулоза, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в града. В община Разград случаите са два, а в община Кубрат – един. За сравнение през същия период на 2023 година са регистрирани също два случая на територията на Разград, а в Кубрат за този период заболелите са двама.
Сухотата в очите в резултат на работа с компютър може да доведе до увреждане на зрението. Това каза проф. Александър Оскар, началник на Клиниката по офталмология в Александровска болница. Лекарят съветва очите да се овлажняват с изкуствени сълзи, ако човек работи с екран над два-три часа на ден. Сухота в очите се появява и сред децата, особено ако цял ден гледат в екрани.
Вторачване в монитор
Заради съвременния начин на живот хората по цял ден са пред компютър и затова е силно препоръчително на всеки 20 минути погледът да се отклонява от монитора и две-три минути да се гледа надалече. Не трябва да се забравя, че когато се гледа в екран, се потиска естественият мигателен процес и очите изсъхват, което пък е причина за редица други усложнения, каза още проф. Оскар. Сухотата в очите може да доведе до много по-сериозни проблеми, но хората ги подценяват. По
„Продължаваме промяната – Демократична България“ започва подписка с искане да бъде сезиран Конституционният съд (КС) относно избора на нов главен прокурор от състав на Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат. Това обяви в изявление пред медиите Кирил Петков, съпредседател на „Продължаваме промяната“. Надежда Йорданова, член на Изпълнителния съвет на „Да, България“, допълни, че за да бъде сезиран Конституционният съд, са необходими 48 подписа и те ще търсят подкрепа за това искане от всички парламентарно представени политически сили, без „ДПС - Ново начало“. Относно номинацията на Борислав Сарафов за главен прокурор, Петков коментира, че Сарафов е „добър приятел на Петьо Еврото, а някои го наричат осмото джудже“.
Ще сезираме Конституционния съд и ще изпратим на всички партии, които искат да подпишат това и
Българска фондация „Биоразнообразие“ (БФБ) оцени значението на акциите на Снежана Коцева и организираните от нея инициативи за почистване на находище на Български сърпец от обрастващи храсти при село Хаджидимитрово, община Свищов. Това съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Снежана Коцева бе отличена с грамота в категорията „Активист за биоразнообразието и климата“ в Годишните награди за биоразнообразие и климат 2024 на БФБ.
В края на миналия месец, съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие“, за втора година Коцева, заедно със свои съмишленици организира „Пътешествия из Дунавските степи“ - акция за почистването от храсти в защитената местност "Находище на Български сърпец", намираща се в района на свищовското село. Доброволческата бригада за почистване на находище на български сърпец ще продължи съ
Засилена е оперативно-издирвателната дейност за придобиване на актуална информация за престъпления срещу политическите права на гражданите. Увеличена е и активността по контраразузнавателно обезпечаване на провеждането на изборите, с цел недопускане на опити за влияние и намеса на чужди служби и субекти, и действия на терористични екстремистки групи. Това каза зам.-председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Георги Георгиев по време на организираната от президента Румен Радев среща с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори за Народно събрание и за гарантирането на честността на вота.
Георгиев заяви, че е засилено наблюдението на хора от рискови държави, както и оперативният контрол на симпатизанти и членове на организации и групи с крайни нагласи.
Георгиев подчерта, че ДАНС, в рамките на законовите си прав
Болните са хоспитализирани и лекувани в различни лечебни заведения в страната. Контактните лица в огнищата са намерени, изследвани и консултирани, посочиха от здравната институция.
През Седмицата на отворените врати РЗИ в Разград ще даде възможност на всеки за достъп до здравни услуги и ще повиши обществената информираност за туберкулозата. Инициативата е част от дейностите заложени в Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021-2025 година. В периода от 16 до 20 септември на място в институцията експерти ще информират посетителите за начините на заразяване от туберкулоза, рисковите фактори, различните форми на заболяването, лечение, превенция. В инициативата ще участва и Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Ив. Рилски- Разград“ АД, като в периода специалисти от отделението по пневмология и фтизиатрия ще извършват прегледи за туберкулоза. При прегледа ще се оценява риска за туберкулоза чрез анкета и консултации. Допълнителни прегледи и изследвания ще се провеждат на лицата, които са в риск за туберкулоза, отбелязаха от здравното ведомство.
Инициативата „Седмица на отворените врати“ се провежда от 2009 година и е допринесла за по-добра откриваемост на случаите на туберкулоза, включително и на латентна туберкулозна инфекция, ефективна превенция на туберкулозата в страната и осигуряване на достъп до здравни грижи. Ранното откриване на туберкулозата и започване на своевременно лечение в дългосрочен план води до намаляване на случаите от туберкулоза, посочиха от институцията. Като основно средство за предпазване от туберкулозата от здравното ведомство изтъкнаха задължителната активна имунизация на населението с БЦЖ ваксина, която се поставя на всяко здраво новородено дете от 48-я час след раждането.
В началото на месец март тази година на пресконференция директорът на РЗИ д-р Ася Генева отчете, че нивото на заболеваемост в региона за 2023 година е 7,91 на 100 хиляди души и е по-ниска от средната за страната, която е 10,19 на 100 хиляди души. Възрастовата група с най-много заболели е от 20 до 29 години. Близо 88 на сто от болните в региона са безработни, а заболеваемостта в селата е по-висока в сравнение с градовете, каза тя.
Борислав Сарафов бе издигнат за кандидат за главен прокурор. Единственото предложение бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова по време на последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което могат да се направят номинации за нов главен прокурор.
Според графика на 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.
Гласуването следва да бъде на 16 януари.
Борислав Сарафов има нужните качества и опит като административен ръководител, каза Петров, обосновавайки номинацията.
Сарафов има управленски опит, знания в областта на правото, ли
Около 3500 са военните паметници на територията на България, сочат данните на Националния регистър на военните паметници в България. Това съобщи в Петрич Радослав Симеонов, главен експерт "Военни паметници и военно-патриотично възпитание" в Министерство на отбраната. Над 200 хиляди са българските офицери и войници, загинали във войните за национално обединение и освобождение. Трагичното е, че тленните останки на повечето от тях, са извън пределите на България, поясни Симеонов.
Най-голяма част от военните паметници се намират в Северна Македония. Тяхното поддържане е болезнена тема, защото се работи трудно със съседната държава, добави той. Като пример за добро сътрудничество, Симеонов посочи Унгария и Хърватия. Предстои подписването на споразумение за взаимно сътрудничество с Румъния, като основната цел е постигането на взаимно уважение на историческото наследство на двете държ
Инж. Николай Василев, началник на отдел в Министерство на земеделието и храните, представи на брифинг в Шумен данни за хода на текущи програми и проекти, които се изпълняват от Североизточното държавно предприятие.
Той заяви, че към финала на изпълнението е един много успешен за Североизточна България проект по програма LIFE на Европейския съюз, който е фокусиран върху премахването на инвазивни видове, в частност акацията в зони по "Натура 2000" и възстановяване на приоритетни местообитания. "В рамките на два дни беше извършена проверка от колеги от Брюксел, от секретариата на Програма LIFE, за да се уверят с очите си, че всичко е най-добре изпълнено", добави инж. Василев и констатира, че са дали оценка близка до отличната.
Проектът "Премахване на инвазивни чужди видове, възстановяване и опазване на приоритетни горски местообитания от мрежата Натура 2000 в Североизточна
С дарителска кампания се набират средства за изграждане на помощна сграда към църквата в исперихското село Малък Поровец. Инициативата е на църковното настоятелство към храма „Св. Пророк Йеремия“, съобщи кметът на селото Веселина Илиева.
Строежът на църквата започва през април 1924 г. и е завършен през юни 1926 г. Храмът е осветен на 30 октомври 1927 г., а окончателно е приет от комисия през септември 1928 г., обясни кметът Веселина Илиева. Тя разказа, че при построяването на храма отстрани на църквата е изградена помощна сграда с две стаи и коридор, използван от свещеника, който обслужва църквата. С годините обаче тя се руши и представлява опасност за жителите на селото, миряните и посетителите на храма. Скоро сградата е съборена, като идеята е на нейно място да се изгради нова. Тя ще бъде пригодена за свещеника на храма, както и за приготвяне на курбани, каза Или
Телефонните измамниците вече не звънят само на стационарни телефони, а и на мобилни, каза инспектор Златка Падинкова, началник на сектор "Измами" при Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) към МВР на брифинг пред журналисти. Днес беше дадено началото на национална кампания срещу телефонните измами – „Заедно срещу телефонните измами“. Партньор на полицията в рамките на кампанията е „Кауфланд България“.
От началото на 2024 г. до края на септември само към абонатите на един телеком са идентифицирани близо 100 000 позвънявания с цел измама, посочиха от ГДНП. Най-често жертвите са възрастни хора над 70-75 години. Най-много опити за телефонна измама има в София-град, както и в областите Варна и Бургас.
Нанесените щети от началото на 2023 г. досега са в размер над 3,5 млн. лева. От началото на 2024 г. до краят на септември та