Важно да се обсъди посоката на устойчиво развитие на България като дестинация за целогодишен здравен туризъм, каза председателят на Българския съюз по балнеология и спа туризъм (БСБСПА) д-р Сийка Кацарова. Тя откри 11-ия годишен конгрес на БСБСПА, който се провежда на 9-и и 10 септември в Бургас. Кацарова припомни, че конгресът се осъществява под патронажа на президента на Република България Румен Радев в партньорство с Министерството на туризма.
Шест са регистрираните до момента престъпления в хода на специализираната полицейска операция за превенция на нарушения на изборното законодателство, която се провежда в Шуменско. Задържани са четирима души. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен.
На изградените контролно-пропускателни пунктове към момента са проверени 47 моторни превозни средства и 76 души. Извършени са проверки в седем питейни и увеселителни заведения, в четири търговски обекта, в две автоморги и сервизни депа, в две заложни къщи. Проверени са и хора от активния криминален контингент, като са съставени два предупредителни протокола, отбелязват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Оттам допълват, че от жилище в Плиска, обитавано от 71- годишен мъж, полицаи са иззели две пушки, които по първоначални данни са преправени.
В хода на специализираната полицейска
На пети октомври беше дадено началото на лова на диви прасета в Пернишка област. Малко преди това се разреши и груповия улов на местен дребен дивеч. Все още сред дивите прасета в пернишко се среща заболяването африканска чума, съобщи Виктор Вучков председател на Ловно-рибарското сдружение (ЛРС) – Перник.
Издават се разрешения за индивидуален лов на сърна, като това се води подборен отстрел, поясни още Вучков.
Началото на груповия лов е започнало без инциденти, но и без голяма слука. Деветте дружинки, които имат право на групов лов от пернишкото ловно-рибарско сдружение са излезли в планината, но без късмет. Единствено ловната дружинка от село Мещица успя да отстреля четири глигана, допълни още председателя на сдружението.
Инструктажите са преминали нормално, а ловците от пернишка област подхождат много отговорно и спазват мерките за безопасност, твърдят от
Около 200 участници се включиха в петкилометрово бягане в защита на правата на животните, което се състоя в Борисовата градина в столицата. Организатор на проявата, която се прави за шести път, е сдружението КАЖИ („Кампании и активизъм за животните в индустрията“), създадено през 2017 година.
Победител в надпреварата е Теодор Димитров, който каза , че от десет години е приел защитата на правата на животните за своя кауза. Той е част от "Бандата на 1500-те" - организация от доброволци, които се грижат за животните в столичните приюти за безстопанствени животни. Със съпругата ми сме приели защитата на животните като наша кауза, свободното си време използваме, за да помагаме на животните и да участваме в каузи за защита на техните права, посочи Димитров.
Днес присъстваме на шестото поред събитие, което се нарича "Бягане за животните" - благотворително събитие, н
Започна работата по изпълнението по проекта „Красиво Алваново“, финансиран по фонда за местни инициативи в Търговище. С идеята пред общинската управа кандидатства Неформално гражданско обединение – Алваново, каза кметът на населеното място Васил Николов.
Дъждовното време над региона днес пречи на доброволците, но вчера е отметната доста работа, каза кметът. Според описанието на проектното предложениe трябва да се извърши почистване на парка, на коритата на чешмата пред него, монтиране на осветителни тела, укрепване и боядисване на детски съоръжения и пейки, озеленяване.
За реализирането на идеята ще бъдат вложени 2951 лева. Проектът в село Алваново е един от седемте, одобрени за финансиране по общинския фонд за подкрепа на местни инициативи в Търговище. Проектите са свързани с ремонти на тротоари, градински и паркови пространства, детски с
Д-р Кацарова посочи, че съвместно с Министерството на туризма се работи по проект за превенция и включване на България в общоевропейската политика за здраве. Тя изрази надежда за съдействие и от Министерството на здравеопазването за развитие на медицинския туризъм у нас.
Обмяната на опит е изключително важна за съвременните предизвикателства, пред които се изправяме както в здравен, така и в социално-икономически аспект, посочи служебният министър на здравеопазване д-р Галя Кондева в поздравителен адрес към участниците в конгреса. По думите балнеолечебният и спа туризъм осигуряват редица възможности. "От една страна, спомагат за ефективната превенция, профилактика и лечение на широк спектър от заболявания, като включването им в терапията ускорява оздравителния процес при много пациенти. От друга страна, те създават условия за работни места и задържане на професионални кадри в страната", посочи министър Кондева.
Инж. Николай Василев, началник на отдел в Министерство на земеделието и храните, представи на брифинг в Шумен данни за хода на текущи програми и проекти, които се изпълняват от Североизточното държавно предприятие.
Той заяви, че към финала на изпълнението е един много успешен за Североизточна България проект по програма LIFE на Европейския съюз, който е фокусиран върху премахването на инвазивни видове, в частност акацията в зони по "Натура 2000" и възстановяване на приоритетни местообитания. "В рамките на два дни беше извършена проверка от колеги от Брюксел, от секретариата на Програма LIFE, за да се уверят с очите си, че всичко е най-добре изпълнено", добави инж. Василев и констатира, че са дали оценка близка до отличната.
Проектът "Премахване на инвазивни чужди видове, възстановяване и опазване на приоритетни горски местообитания от мрежата Натура 2000 в Североизточна
Длъжни сме да осигурим безопасна и приветлива среда за живот на гражданите, казва кандидатът на ГЕРБ-СДС за кмет на район „Одесос“ Георги Недев, цитиран от предизборния щаб на коалицията. Увеличаване на зелените площи, подобряване на чистотата, облагородяване на междублоковите пространства, подмяна на тротоарните настилки в малките улички са само малка част от приоритетите му за развитие на най-старата част на Варна.
„Одесос“ е уникален и наш дълг е не само да запазим, но и да разкрием богатството му чрез архитектурните ни символи, посочва Недев. Той посочва, че 12 години е бил кмет на района и при управлението на ГЕРБ, екипът му е успял да възстанови облика на голяма част от сградите.
„Район „Одесос“ единствен в града от 2017 г. публикува на сайта си действащите подробни устройствени планове, административната и кадастралн
Около 3500 са военните паметници на територията на България, сочат данните на Националния регистър на военните паметници в България. Това съобщи в Петрич Радослав Симеонов, главен експерт "Военни паметници и военно-патриотично възпитание" в Министерство на отбраната. Над 200 хиляди са българските офицери и войници, загинали във войните за национално обединение и освобождение. Трагичното е, че тленните останки на повечето от тях, са извън пределите на България, поясни Симеонов.
Най-голяма част от военните паметници се намират в Северна Македония. Тяхното поддържане е болезнена тема, защото се работи трудно със съседната държава, добави той. Като пример за добро сътрудничество, Симеонов посочи Унгария и Хърватия. Предстои подписването на споразумение за взаимно сътрудничество с Румъния, като основната цел е постигането на взаимно уважение на историческото наследство на двете държ
Държавният архив в Ловеч ще отбележи Деня на българските архиви – 10 октомври, с документална изложба, посветена на 120-ата годишнина от създаването на 34-ти пехотен Троянски полк. Това съобщи Павлина Петрова, началник отдел "Държавен архив" - Ловеч.
„Обикновено, когато се обсъжда темата за 34-ти пехотен Троянски полк, най-често говорим за участието му в Балканските войни и Първата световна война и героизма в битките при Одрин, Чаталджа и Дойран. С тази изложба искаме да покажем една друга страна от историята на полка, а именно живота и дейността на военнослужещите в него в мирновременните периоди. Те основно могат да се разделят на два – от създаването на полка в края на 1903 г. и началото на 1904 г. до разформироването му през 1919 г. на база клаузите в Ньойския мирен договор, и от създаването му наново през 1937 г. до окончателното му закриване в началото
Фалшиви перилни и почистващи препарати са иззети при специализирана операция в Ловеч и Троян на служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в Областната дирекция на МВР в Ловеч и полицаи от Районното управление в Троян. Това съобщи говорителят на полицията в Ловеч Габриела Тодорова.
При специализирана операция на „Икономическа полиция“ в Ловеч от два търговски обекта и складово помещение служителите са иззели близо 123 литра течен перилен препарат, разпределен в туби, 14 чувала с прахообразен препарат за пране с общо тегло 140 кг, туби с течен прах, близо 58 литра омекотител, 27 туби препарат за миене на съдове и 119 туби с шампоан – всички с надписи на популярни марки. В проверките е участвал представител на официалната фирма вносител за България на марките. При извършени полеви тестове на продуктите е установено, че те не