|
6915
България
България, като страна, разположена на Черно море, притежава изключително много възможности за морелечение, каза доц. д-р Антоанета Грозева
Медицинският туризъм е едно много актуално направление в целия свят. При него перфектно се съчетава нуждата на съвременния човек да почива в луксозна съвременна хотелска среда, при подходящ климат и красива природа.България, като страна, разположена на Черно море, притежава изключително много възможности за морелечение.
|
|
България, като страна, разположена на Черно море, притежава изключително много възможности за морелечение, каза доц. д-р Антоанета Грозева
Снимка ©
БТА
|
Медицинският туризъм е едно много актуално направление в целия свят. При него перфектно се съчетава нуждата на съвременния човек да почива в луксозна съвременна хотелска среда, при подходящ климат и красива природа. България, като страна, разположена на Черно море, притежава изключително много възможности за морелечение. Това каза доц. д-р Антоанета Грозева, директор на Медицинския колеж към бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров". Тя участва в 11-ия Годишен конгрес на Българския съюз по Балнеология и СПА туризъм. По време на втория дискусионен панел, доц. Антоанета Грозева представи възможностите на таласотерапията за развитие на медицинския туризъм в България. Кметове и представители на общинските администрации в големите общини в Североизточна България проведоха среща в Шумен. "Целта на срещата беше да формулираме проблемите, като задачата беше да ги представим и да информираме за тях държавни институции и Националното сдружение на общините в Република България", заяви на брифинг пред медиите кметът на община Шумен проф. Христо Христов.
Той поясни, че на срещата са определили като най-важен приоритет проблема с водоподаването и водоосигуряването на жителите на общините. Обсъдена е и водоснабдителната система "Дунав". "Ако държавата довърши системата, като национален обект, тя ще осигури безпроблемно водоснабдяване за областите Русе, Разград, Търговище, Шумен. Системата "Дунав" може да продължи и към западните общини на област Варна, ако колегите имат проблем", допълни кметът на Шумен.
Христов подчерта, че трябва да бъде завър Приключиха дейностите по почистването и поддръжката на тревните площи и храстовата растителност в парк "Кайлъка" за тази година, съобщиха от Областната администрация в Плевен, под чиито грижи е част от плевенския парк.
Припомняме, че по Регионалната програма за заетост на област Плевен към Областна администрация бяха назначени петима безработни, които да чистят и поддържат "Кайлъка" в летните месеци. Подкрепа за косенето на площите, разположени от едноименния хотел до язовирите, оказаха и лишени от свобода в Плевенския затвор.
Техника е предоставена от Фондация "Аз съм Кайлъка", допълниха от областната управа. От следващата седмица експерт в Областна администрация ще продължи да следи състоянието на площите в парка.
Добитият дървен материал от почистването областният управител Николай Абрашев предоставя на Община Плевен, от която ще го разпределят между Работници в градския транспорт и синдикати се събраха на протест заради неизпълнението на подписаното споразумение със Столичната община за въвеждането на бонусна система в сектора. На протеста има и общински съветници, и граждани. Полицейското присъствие в района е засилено.
Транспортните работници посочват, че отказът от въвеждане на справедлива бонусна система за всички служители показва безсилието на местната власт за вземане на важни решения свързани със столичния градски транспорт, в частност повишаване доходите на работещите в него и подобряване на условията на труд.
От Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ заявяват, че не приемат намеренията на кмета на София Васил Терзиев въвеждането на бонусната система да влезе в сила от 2025 г., с което да замести последващо увеличение на основните работни заплати.
Припомняме, че миналата седмица км Община Пловдив ще кандидатства за финансиране на ремонт на покрива на спортната зала до стадион "Христо Ботев" по програма на Министерството на младежта и спорта. Това решиха единодушно общинските съветници по време на днешното си заседание. В сградата тренират шест клуба, сред които два по художествена гимнастика, по борба, спортна стрелба, тенис на маса и таекуондо.
Ремонтът ще бъде на обща стойност около 650 хил. лева и за по-голямата част ще се кандидатства по Националната програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни обекти, а 200 хил. лева ще бъде общинско съфинансиране. Трябва да се направи основен ремонт на покрива - хидро- и топлоизолация, обшивки, улуци, посочи зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов. Той каза, че сградата, която е строена през 1987 г. от Строителни войски, се нуждае от много сериозен ремонт, но няма как да бъде одобрена Делото за избора на Общински съвет в Плевен се отлага за 8 ноември. В днешното заседание в Административния съд-Плевен съдията-докладчик по делото Даниела Дилова прие, че не е изпълнено определението за отстраняване на допуснати от вещите лица технически грешки при повторното преброяване на бюлетините, отразяването им в текстовия формат на експертизата и след това в табличния вид.
Вещите лица трябва да прегледат отново записаното от тях в текстови формат дали отговаря на отразеното в табличен вид за всяка секция по партии и по отчетени преференции, разясни пред медиите след края на заседанието съдия Дилова. "Няма да се прави повторно преброяване на бюлетините, а преглед и проверка на констатираните резултати", подчерта тя.
"Това е необходимо с цел, за да бъде представена абсолютно достоверна информация относно броя на всички гласували, общия брой отчетени действите От 1965 година страната ни развива морски-медицински туризъм, като изключителна роля за това има варненският медицински университет. Едни от най-известните у нас центрове по Черноморското крайбрежие са разположени в курортите Албена, Свети Константин и Елена, Златни пясъци и Поморие, посочи доц. Грозева. Тя спомена и санаториума "Бургаски минерални бани" и каза, че е много търсен и известен център. Лечението там е с голяма ефективност, заради минералната вода, която е с изключителен състав, с много добри качества, с много добра температура и може да се ползва за външно и вътрешно балнеолечение за много заболявания. Уникалното е, че водата съдържа силиций, който в последно време е много модерен, тъй като се води като анти-ейдж терапия. Санаториумът "Бургаски минерални бани" е с богата история, открит е през 1954 година, и тази година чества 70 години от неговото създаване, разказа доц. Грозева. Тя посочи, че България е с повече от 100-годишни традиции в курортното лечение, поради изключителното си богатство на благоприятен климат, красива природа и многобройни места с минерални води и лечебна кал.
Извършено е и последното плащане на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР), с което затваряме стария програмен период 2014-2020 г. със 102% верифицирани разходи, съобщи ръководителят на Управляващия орган Цветан Спасов. Той участва в обучението за бенефициенти по мярката „Устойчива заетост за хора в неравностойно положение“, става ясно от съобщение на официалния сайт на програмата.
По време на събитието бе посочено, че в предходния програмен период са инвестирани над 280 млн. лв., с които е подкрепена заетостта на хората от уязвимите групи и хората с увреждания. По други мерки работа са започнали над 40 000 безработни, включително с увреждания. Половината от тях са останали на работа след приключване на дейностите по проектите, отбеляза Спасов. Според него част от усилията в бъдещия програмен период трябва да бъдат насоче Повдигнати пешеходни пътеки, нова светофарна уредба, обновяване на пътната маркировка и редица други мерки е осъществила Община Сливен с цел безопасност на пътя в града, съобщиха от общинския пресцентър.
Три повдигнати пешеходни пътеки са изградени по улицата, която свързва кръгово кръстовище на булевард „Георги Данчев“ с булевард „Стефан Стамболов“ в града. В този район е ограничена и скоростта за движение на 30 км/час. Това се случва по решение на общинската Комисия по безопасност на движението. Целта е да се избегнат инциденти, тъй като районът е натоварен и през него всекидневно преминават много спортуващи деца и техните родители.
За обезпечаване безопасността на движение Общината започна монтиране на светофарна уредба на кръстовището при улица „Георги Икономов“ и булевардите „6 септември“, „Генерал Скобелев&ldquo С редица мотиви е издигната кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор, каза пред медиите Стефан Петров, член на ВСС и един от тримата, издигнали номинацията на Сарафов.
Сред мотивите за издигане на кандидатурата са многото награди и обученията му в чужбина, посочи Петров. По думите му Сарафов има необходимите нравствени и професионални качества, за да заема поста.
В много трудно време Сарафов се съгласи да стане и.ф. главен прокурор. Положението в прокуратурата сега е много по-различно от преди една година. Обстановката в страната се успокои, прокуратурата работи по-спокойно. Няма показни акции, а колегите в страната харесват работата на Сарафов, посочи Стефан Петров.
Почти нямаше кандидати за позицията. В прокурорската колегия мнението е, че кандидатурата трябваше да е на вътрешен човек. Никой друг не прояви желание да участва в конкурса, каза Петров.& На пети октомври беше дадено началото на лова на диви прасета в Пернишка област. Малко преди това се разреши и груповия улов на местен дребен дивеч. Все още сред дивите прасета в пернишко се среща заболяването африканска чума, съобщи Виктор Вучков председател на Ловно-рибарското сдружение (ЛРС) – Перник.
Издават се разрешения за индивидуален лов на сърна, като това се води подборен отстрел, поясни още Вучков.
Началото на груповия лов е започнало без инциденти, но и без голяма слука. Деветте дружинки, които имат право на групов лов от пернишкото ловно-рибарско сдружение са излезли в планината, но без късмет. Единствено ловната дружинка от село Мещица успя да отстреля четири глигана, допълни още председателя на сдружението.
Инструктажите са преминали нормално, а ловците от пернишка област подхождат много отговорно и спазват мерките за безопасност, твърдят от През 2023 г. област Сливен е на девето място в страната по брой загинали при катастрофи, съобщиха от Териториалното статистическо бюро Югоизток. Областта е на деветнадесето място по брой тежки пътни произшествия и по брой ранени.
През годината на територията на област Сливен са регистрирани 140 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП), при които броят на ранените е 184, а на загиналите - 23 души. В сравнение с 2022 г. се увеличава както броят на произшествията с 1.4%, така и на загиналите и ранени лица, съответно с 9.5 и 13.6%.
През 2023 г. най-голям брой произшествия е регистриран през месеците януари и ноември - по 16, а най-малък през месец февруари - 8. Най-много са ранените през месеците май и октомври - по 25, или 13.6% от общо ранените за годината. Делът на загинали лица е най-голям през месец май – 5, или 21.7%, докато през месеците януари и февруари
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|