Начало Контекст През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
5135
Свят

През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации.По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос.

| 10 Септември 2024, 10:31 ч.
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
Снимка © ЕС

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн.

Двама души са загинали, а 35 са ранени при 27 тежки катастрофи, които са станали през изминалото денонощие в страната. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. 

В София са станали 30 леки пътнотранспортно произшествия, пет тежки, при които са ранени седем души, се посочва още в съобщението.  

От началото на месеца са станали 225 пътнотранспортни произшествия, загиналите са 16 души, а ранените 281 души. От началото на годината произшествията са 5636, загиналите са 354, а ранените - 7103 души. 

При сравнение с реалните данни за загиналите 418 през същия период на 2023 г. се отчитат с 64  по-малко загинали участника в движението по пътищата през 2024 г.

Проект за стратегия за развитие на младите хора в общината, общинска младежка програма и план за изпълнение бяха публично представени в Общинския младежки дом в Шумен. Те са изработени по проект "Младежки активисти за промяна" на фондация "Подобри".

На информационното събитие присъстваха кметът на община Шумен проф. Христо Христов, зам-кметът на Шумен доц. Виктория Ковчазова, заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, заместник изпълнителният директор на Центъра за развитие на човешките ресурси Владимир Йорданов, президентът на Националния младежки форум Атанас Радев, експертът по младежка политика и преподавател в Софийския университет Лилия Еленкова,  Стефан Георгиев - социолог и обучител, Петър Бодуров - съучредител на Фондация „Подобри". В публиката бяха младежи, представители на неправителствени, обучителни, доброволчески и образователни организац

В рамките на пет месеца от активния сезон пещерата Добростански бисер край Асеновград е посетена от около 5600 туристи и е генерирала приход в бюджета на Общинско предприятие (ОП) „Туризъм“ от над 36 хил. лв. Това е с около 15 хил. лева повече в сравнение с миналата година, съобщиха от общинската администрация на Асеновград. Обектът приема туристи ежегодно от 1 май до 30 септември.

Туристическият обект, разположен над село Добростан, затвори врати за посетители за този сезон. Причината е, че в условията на пещерата живеят колонии от прилепи и не е подходящо те да бъдат обезпокоявани през времето, в което зимуват там. 

Пещера Добростански бисер е била разгледана от посетители не само от цяла България, но и от чужбина – Япония, Русия, Украйна, Кипър, Италия, Германия, Испания, Румъния, Полша, Латвия, Турция, Израел, Тайланд, Гърция, Швейцария, Англия

Членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) са се срещнали с ръководители на програма „Равенство и свобода от дискриминация относно ромите“ (EQUIROM) на Съвета на Европа и на Европейската комисия, в която участват България, Румъния, Гърция и Италия. Това съобщават от медийния регулатор.

Повод за срещата е било събитие в рамките на EQUIROM, проведено на 8 октомври 2024 година в София, на което е било представено проучване на казуси с отразяване на ромите в телевизионни програми. Членовете на СЕМ са отчели важността на темата като изключителна, отбелязват от регулатора. По думите им темата е част от наблюденията, които осъществява съвета в рамките на правомощията си по Закона за радиото и телевизията. Изводите в мониторинговите доклади през последните години показват, че българските доставчици на медийни услуги спазват етичните правила при отразяване на събития с учас

Разлог отбелязва днес 112 години от Освобождението на града. Празникът започва в храм „Свето Благовещение“, а от 17:30 часа на площад „Преображение“ ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на Васил Левски. След церемонията ще има концерт-спектакъл на ансамбъл „Българе“, а програмата ще завърши с празнична заря, съобщиха от общинския пресцентър.

Редица събития през изминалите дни бяха посветени на празника на града, сред които концерти и изложби. Осмите класове от Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ отбелязаха празника с инициативата „Осинови паметник“, с цел да превърнат поклонението и полагането на цветя на паметници в града в традиция. 

В събота, 12 октомври, с церемония ще бъде открита мраморна скулптура на Света Богородица с Младенеца, изработена от Асен Ботев. Откриването на шестметро

Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата .

Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.

С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.

Следва пълният текст на интервюто:

Общинският съвет в Кула ще заседава извънредно днес от 13:30 часа. В дневния ред е включена една единствена точка. Това сочи информация на сайта на общинската администрация.

Съветниците ще разгледат предложение от кмета на общината за предоставянето на временен безлихвен заем за финансово обезпечаване на Средно училище „Васил Левски“ в града. Сумата трябва да се преведе на два транша и да бъде възстановена през 2025 г. съгласно погасителен план, представен от учебното заведение.

Цялостно реконструираната главна улица „Стара планина“ в Орешак беше открита с официална церемония пред Троянския манастир. Улицата е част от общински път, свързващ част от най-посещаваните от туристи места на територията на община Троян - с. Орешак, Троянския манастир „Успение Богородично“ и село Черни Осъм. 

Игуменът на манастира Велички епископ Сионий отслужи водосвет и благослови ремонтирания пътен участък.

„Улица „Стара планина“ не е случайна, тъй като тя води към храма. В този контекст влагам както метафора, така и реалност, защото свързва началото на най-голямото ни село - Орешак, с най-посещавания обект в общината – Троянската света обител, която годишно привлича стотици хиляди посетители“, каза в речта си при откриването кметът на Троян Донка Михайлова.

При реконструкцията на пътя са изградени две

Пътен инцидент затруднява движението на столичния бул. „Рожен“ след надлез „Надежда“ в посока кв. „Илиянци“, . На мястото на инцидента има полиция, линейка, пожарна кола. Образувало се е задръстване. 

В Градски исторически музей-Петрич днес беше представена изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“. Експозицията е вдъхновена от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В книгата, написана по действителен случай, се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиче и нейното семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

"Така се случи, че времето на представяне на изложбата съвпада с лоши световни процеси, които много напомнят за ситуацията по време на войните", каза Елица Христова от фондация "Културна перспектива" - основен организатор на изложбата. 

"Експозицията е подредена като театрална пиеса - влизаш и попадаш в света на Сузи", добави Христова. Гостите ще видят платна от илюстрации

Общо 29 тежки катастрофи са станали в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на своя уебсайт. При произшествията са пострадали 40 души, жертви няма.

В София са станали 40 леки и четири тежки пътнотранспортни произшествия. Пострадали са четирима души, един от които е с опасност за живота.

От началото на октомври в страната са регистрирани 133 тежки катастрофи, при които има 10 загинали и 167 ранени.

Жертвите при пътни инциденти от началото на годината са 348, а пострадалите са 6985 при 5541 тежки катастрофи.

1. Каква е целта на посещението Ви в България? Какво очаквате от нея?

Вече съм посещавала вашата красива страна преди много години и успях да се убедя в голямото българско гостоприемство. През мандата си на комисар съм си поставила за цел да посетя всички 27 държави членки, така че сега е време да се върна в тази си роля. Съзнавам напълно сложната политическа ситуация в България в днешно време. При все това, като се има предвид геостратегическото положение на страната ви, с нетърпение очаквам да обсъдя с вашите власти и гражданското общество настоящия геополитически контекст и предизвикателствата, пред които са изправени България и ЕС.

Другата ми цел е да обменя опит с хора на ръководни длъжности, с частния сектор и гражданското общество за участието на България в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). Искам да повиша осведомеността за възможностите, които предлага стратегията, включително за българските дружества. Надявам се да науча за приоритетите и очакванията на заинтересованите страни от България по отношение на сътрудничеството на ЕС с т.нар. Глобален юг, както и да придобия по-добра представа за секторите, в които българските участници вече са активни на развиващите се пазари.

2. Какъв е приносът на България към международните програми на ЕС за развитие?

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на ЕС са предоставили през 2023 г. чрез ЕС.

Но въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. По време на срещите си с държавите членки насърчавам те да използват силните си страни. През последните пет години бяха положени категорични усилия за увеличаване на координацията между Комисията, държавите членки и европейските институции за финансиране на развитието с цел предлагане на по-въздействащи, широкомащабни инициативи и проекти за трансформация. Работим повече като екип - като екип Европа.

Бих искала България да играе активна роля в този екип. Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване. „Глобален портал“ се прилага и в тези региони.  

3. Разкажете ни малко повече за проекта „Глобален портал“. Каква полза ще имат европейските граждани от инвестирането на 300 млрд. евро от техните данъци в чужди държави?

„Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг. Ние не използваме 300 млрд. евро от парите на данъкоплатците. Това е сумата, която се стремим да привлечем чрез обединяване на вноските от бюджета на ЕС, държавите членки и финансовите институции. Освен това използваме иновативни финансови инструменти, като например гаранции, за да привлечем и стимулираме и частни инвестиции.

С „Глобален портал“ поставяме специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства. Водещите ни проекти са от полза за целите на развитието на нашите партньорски държави, за тяхната индустриализация и създаване на работни места. Според мен подкрепата за устойчивото развитие, растежа и стабилността в страните партньори е в интерес на нас, европейците. Работим с партньорите си за справяне с общите трансгранични предизвикателства - да вземем за пример изменението на климата, заплахите за здравето и първопричините за миграцията. Тези усилия също така ще помогнат за ограничаване на нерегламентираната миграция.

Европа също може да се възползва от инициативата „Глобален портал“. Нашите компании и индустрии разполагат с иновациите и познанията, от които тези страни отчаяно се нуждаят за своя зелен и цифров преход. Подобряването на тяхната инфраструктура и цялостната регулаторна рамка може да подпомогне нашата собствена стратегическа автономност и политически цели. Сътрудничеството в областта на критичните суровини, които Европа трябва да внася, е много конкретен пример за това. До момента сме подписали 14 стратегически партньорства за устойчиви вериги за създаване на стойност при суровините с държави партньори.

4. Конкурира ли се тази програма с китайската инициатива „Един пояс, един път“?

Не бих казала, че „Глобален портал“ се конкурира с китайската инициатива „Един пояс, един път“. По-скоро „Глобален портал“ е предложението на ЕС за положително партньорство с държавите от Глобалния юг. То се основава на европейските ценности и спазва най-високите социални и екологични стандарти.

Други участници, като Китай, представиха свои собствени предложения, както и свои наративи. Страните партньори от Глобалния юг са свободни да избират с кого да работят. Нуждите от развитие, особено в Африка, са огромни и напълно разбирам, че страните приемат всички инвестиции, които могат да получат, стига да не се застрашава дългосрочната устойчивост на тези инвестиции.

Много затънали в дългове африкански държави станаха критични към китайския модел, който в някои случи създаде и задълбочи нежелани зависимости. Само миналата седмица на срещата на върха на FOCAC (Форум за сътрудничество между Китай и Африка) въпросът за опрощаването на дълговете не беше споменат, въпреки че е бил обсъждан на предишни срещи на върха и е бил постоянно искане от африканска страна.

5. Предполага се, че европейските държави са най-заинтересовани от финансирането на инициативи за развитие в Близкия изток и Африка, за да спрат вълните на нелегална миграция. Но защо харчим пари за толкова отдалечени страни като тези от Латинска Америка или Тихоокеанския регион?

Както беше споменато, Европа има много причини да бъде активна и да се ангажира със страните партньори - близки и далечни. В днешния взаимосвързан свят не можем да се обръщаме навътре и да си въобразяваме, че това, което се случва в други части на света, не ни влияе. Конфликтите и кризите се разпространяват навсякъде и ние се нуждаем от многостранно сътрудничество, за да ги управляваме. Пандемията от КОВИД-19 беше силно напомняне за това. А агресията на Русия срещу Украйна е друг пример. Въпреки че войната се води в Европа, тя наруши международните вериги за създаване на стойност при стоките и засегна ежедневието на хората и на други континенти.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Полицията е задържала 16 мигранти тази вечер в апартамент в София
Полицията е задържала 16 мигранти в апартамент в кв.“Сухата река“ в София, потвърдиха от МВР. Това е станало при проверка около 19:00 ч. тази вечер след получен с ...
За да направят селото си по-чисто и подредено, жители на Здравец започнаха изпълнението на проект
За да направят селото си по-чисто и подредено жители на Здравец започнаха изпълнението на проект по Фонда за подкрепа на местни инициативи. В акцията днес се включиха около 25 души ...
Стара Загора е домакин на седмото издание на фестивала „Здравей, Здраве“
Днес и утре Стара Загора е домакин на седмото издание на фестивала „Здравей, Здраве“. Традиционно той се провежда на Античната улица „Августа Траяна“. &bdqu ...
Хиляди се събраха на протест в Търговище с искане за справедливост в разследването на случай със загинал моторист край Попово
Хиляди граждани от цялата страна се събраха днес в Търговище на протест пред сградата на Областната дирекция на МВР. Недоволството е породено от съмнения на семейството и близки на ...
Две телефонни измами в рамките на 48 часа са извършени във Врачанско
За втора телефонна измама, извършена на територията на област Враца в рамките на 48 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Потърпевшият е мъж от село Старо село, общин ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Полицията е задържала 16 мигранти тази вечер в апартамент в София
Полицията е задържала 16 мигранти в апартамент в кв.“Сухата река“ в София, потвърдиха от МВР. Това е станало при проверка около 19:00 ч. тази вечер след получен с ...
Общинска избирателна комисия - Оряхово прекрати предсрочно пълномощията на кмета на с.Лесковец
Общинската избирателна комисия – Оряхово (ОИК) прекрати предсрочно пълномощията на кмета на село Лесковец Антоанета Детелинова Цветкова, сочи решение, публикувано на сайта на ...
Фестивал на трънката се проведе в село Салаш
За първи в пограничното село Салаш се проведе фестивал на трънката.  Идеята за неговото създаване е на кметския наместник на селото Георги Никитов и на Топлица Игнатович - орг ...
Напредва изграждането на пътя от Димарио до бъдещия пункт Рудозем – Ксанти, очаква се да бъде завършен до края на годината
Представители на местната власт в гръцкия район  Ксанти изразяват надежда, че до края на октомври ще завършат строително-монтажните дейности по трасето от Димарио до бъдещия Г ...
Фолклорният празник "Някога...Когато хлябът имаше душа" започва утре в село Генерал Тодоров
Утре в село Генерал Тодоров ще бъде открит фолклорният празник "Някога...Когато хлябът имаше душа". Празникът ще започне в 11 часа, каза Станислав Станков – кмет на населенот ...
Тикер в 21:41 ч.
Полицията е задържала 16 мигранти в апартамент в кв.“Сухата река“ в ...
Начало Контекст
5135
Свят

През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации.По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос.

| 10 Септември 2024, 10:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро за програми за развитие чрез общия бюджет на ЕС, каза Юта Урпилайнен
Снимка © ЕС

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. София е предоставила 93 млн.

Двама души са загинали, а 35 са ранени при 27 тежки катастрофи, които са станали през изминалото денонощие в страната. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. 

В София са станали 30 леки пътнотранспортно произшествия, пет тежки, при които са ранени седем души, се посочва още в съобщението.  

От началото на месеца са станали 225 пътнотранспортни произшествия, загиналите са 16 души, а ранените 281 души. От началото на годината произшествията са 5636, загиналите са 354, а ранените - 7103 души. 

При сравнение с реалните данни за загиналите 418 през същия период на 2023 г. се отчитат с 64  по-малко загинали участника в движението по пътищата през 2024 г.

Проект за стратегия за развитие на младите хора в общината, общинска младежка програма и план за изпълнение бяха публично представени в Общинския младежки дом в Шумен. Те са изработени по проект "Младежки активисти за промяна" на фондация "Подобри".

На информационното събитие присъстваха кметът на община Шумен проф. Христо Христов, зам-кметът на Шумен доц. Виктория Ковчазова, заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, заместник изпълнителният директор на Центъра за развитие на човешките ресурси Владимир Йорданов, президентът на Националния младежки форум Атанас Радев, експертът по младежка политика и преподавател в Софийския университет Лилия Еленкова,  Стефан Георгиев - социолог и обучител, Петър Бодуров - съучредител на Фондация „Подобри". В публиката бяха младежи, представители на неправителствени, обучителни, доброволчески и образователни организац

В рамките на пет месеца от активния сезон пещерата Добростански бисер край Асеновград е посетена от около 5600 туристи и е генерирала приход в бюджета на Общинско предприятие (ОП) „Туризъм“ от над 36 хил. лв. Това е с около 15 хил. лева повече в сравнение с миналата година, съобщиха от общинската администрация на Асеновград. Обектът приема туристи ежегодно от 1 май до 30 септември.

Туристическият обект, разположен над село Добростан, затвори врати за посетители за този сезон. Причината е, че в условията на пещерата живеят колонии от прилепи и не е подходящо те да бъдат обезпокоявани през времето, в което зимуват там. 

Пещера Добростански бисер е била разгледана от посетители не само от цяла България, но и от чужбина – Япония, Русия, Украйна, Кипър, Италия, Германия, Испания, Румъния, Полша, Латвия, Турция, Израел, Тайланд, Гърция, Швейцария, Англия

Членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) са се срещнали с ръководители на програма „Равенство и свобода от дискриминация относно ромите“ (EQUIROM) на Съвета на Европа и на Европейската комисия, в която участват България, Румъния, Гърция и Италия. Това съобщават от медийния регулатор.

Повод за срещата е било събитие в рамките на EQUIROM, проведено на 8 октомври 2024 година в София, на което е било представено проучване на казуси с отразяване на ромите в телевизионни програми. Членовете на СЕМ са отчели важността на темата като изключителна, отбелязват от регулатора. По думите им темата е част от наблюденията, които осъществява съвета в рамките на правомощията си по Закона за радиото и телевизията. Изводите в мониторинговите доклади през последните години показват, че българските доставчици на медийни услуги спазват етичните правила при отразяване на събития с учас

Разлог отбелязва днес 112 години от Освобождението на града. Празникът започва в храм „Свето Благовещение“, а от 17:30 часа на площад „Преображение“ ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на Васил Левски. След церемонията ще има концерт-спектакъл на ансамбъл „Българе“, а програмата ще завърши с празнична заря, съобщиха от общинския пресцентър.

Редица събития през изминалите дни бяха посветени на празника на града, сред които концерти и изложби. Осмите класове от Средно училище „Братя Петър и Иван Каназиреви“ отбелязаха празника с инициативата „Осинови паметник“, с цел да превърнат поклонението и полагането на цветя на паметници в града в традиция. 

В събота, 12 октомври, с церемония ще бъде открита мраморна скулптура на Света Богородица с Младенеца, изработена от Асен Ботев. Откриването на шестметро

Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на са предоставили през 2023 г. чрез ЕС, допълни тя.

Урпилайнен ще бъде днес на работно посещение в страната ни, където ще се срещне със служебния министър на външните работи Иван Кондов, както и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. По думите въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. „Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване“, заяви финландската еврокомисарка в интервюто, направено по електронната поща в навечерието на визитата .

Сред очакваните теми на обсъждане днес ще бъдат геополитическата ситуация и участието на София в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). „Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг“, заяви Урпилайнен.

С програмата се поставя специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства, в това число в индустриализацията и създаването на работни места, каза още тя. Урпилайнен подчерта, че това не е европейска алтернатива на „Един пояс, един път“ - китайската програма за финансиране на инфраструктурни и други проекти за развитие в Азия и Африка.

Следва пълният текст на интервюто:

Общинският съвет в Кула ще заседава извънредно днес от 13:30 часа. В дневния ред е включена една единствена точка. Това сочи информация на сайта на общинската администрация.

Съветниците ще разгледат предложение от кмета на общината за предоставянето на временен безлихвен заем за финансово обезпечаване на Средно училище „Васил Левски“ в града. Сумата трябва да се преведе на два транша и да бъде възстановена през 2025 г. съгласно погасителен план, представен от учебното заведение.

Цялостно реконструираната главна улица „Стара планина“ в Орешак беше открита с официална церемония пред Троянския манастир. Улицата е част от общински път, свързващ част от най-посещаваните от туристи места на територията на община Троян - с. Орешак, Троянския манастир „Успение Богородично“ и село Черни Осъм. 

Игуменът на манастира Велички епископ Сионий отслужи водосвет и благослови ремонтирания пътен участък.

„Улица „Стара планина“ не е случайна, тъй като тя води към храма. В този контекст влагам както метафора, така и реалност, защото свързва началото на най-голямото ни село - Орешак, с най-посещавания обект в общината – Троянската света обител, която годишно привлича стотици хиляди посетители“, каза в речта си при откриването кметът на Троян Донка Михайлова.

При реконструкцията на пътя са изградени две

Пътен инцидент затруднява движението на столичния бул. „Рожен“ след надлез „Надежда“ в посока кв. „Илиянци“, . На мястото на инцидента има полиция, линейка, пожарна кола. Образувало се е задръстване. 

В Градски исторически музей-Петрич днес беше представена изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“. Експозицията е вдъхновена от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В книгата, написана по действителен случай, се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиче и нейното семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

"Така се случи, че времето на представяне на изложбата съвпада с лоши световни процеси, които много напомнят за ситуацията по време на войните", каза Елица Христова от фондация "Културна перспектива" - основен организатор на изложбата. 

"Експозицията е подредена като театрална пиеса - влизаш и попадаш в света на Сузи", добави Христова. Гостите ще видят платна от илюстрации

Общо 29 тежки катастрофи са станали в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на своя уебсайт. При произшествията са пострадали 40 души, жертви няма.

В София са станали 40 леки и четири тежки пътнотранспортни произшествия. Пострадали са четирима души, един от които е с опасност за живота.

От началото на октомври в страната са регистрирани 133 тежки катастрофи, при които има 10 загинали и 167 ранени.

Жертвите при пътни инциденти от началото на годината са 348, а пострадалите са 6985 при 5541 тежки катастрофи.

1. Каква е целта на посещението Ви в България? Какво очаквате от нея?

Вече съм посещавала вашата красива страна преди много години и успях да се убедя в голямото българско гостоприемство. През мандата си на комисар съм си поставила за цел да посетя всички 27 държави членки, така че сега е време да се върна в тази си роля. Съзнавам напълно сложната политическа ситуация в България в днешно време. При все това, като се има предвид геостратегическото положение на страната ви, с нетърпение очаквам да обсъдя с вашите власти и гражданското общество настоящия геополитически контекст и предизвикателствата, пред които са изправени България и ЕС.

Другата ми цел е да обменя опит с хора на ръководни длъжности, с частния сектор и гражданското общество за участието на България в изпълнението на инвестиционната стратегия на ЕС „Глобален портал“ (Global Gateway). Искам да повиша осведомеността за възможностите, които предлага стратегията, включително за българските дружества. Надявам се да науча за приоритетите и очакванията на заинтересованите страни от България по отношение на сътрудничеството на ЕС с т.нар. Глобален юг, както и да придобия по-добра представа за секторите, в които българските участници вече са активни на развиващите се пазари.

2. Какъв е приносът на България към международните програми на ЕС за развитие?

България предоставя средства за сътрудничество за развитие още от присъединяването си към ЕС. През 2023 г. България е предоставила 93 млн. евро чрез общия бюджет на ЕС. Това представлява 0,6% от Официалната помощ за развитие (ОПР), която държавите членки на ЕС са предоставили през 2023 г. чрез ЕС.

Но въздействието на България може да бъде по-голямо от нейния финансов принос. По време на срещите си с държавите членки насърчавам те да използват силните си страни. През последните пет години бяха положени категорични усилия за увеличаване на координацията между Комисията, държавите членки и европейските институции за финансиране на развитието с цел предлагане на по-въздействащи, широкомащабни инициативи и проекти за трансформация. Работим повече като екип - като екип Европа.

Бих искала България да играе активна роля в този екип. Знам, че България съсредоточава усилията си в Западните Балкани и страните от Източното партньорство, като се има предвид богатият ви опит, придобит по време на процеса на присъединяване. „Глобален портал“ се прилага и в тези региони.  

3. Разкажете ни малко повече за проекта „Глобален портал“. Каква полза ще имат европейските граждани от инвестирането на 300 млрд. евро от техните данъци в чужди държави?

„Глобален портал“ е положителното предложение на ЕС към партньорите, нашата инвестиционна стратегия с цел да се мобилизират публични и частни инвестиции на стойност до 300 млрд. евро за устойчива инфраструктура и човешко развитие в страните от Глобалния юг. Ние не използваме 300 млрд. евро от парите на данъкоплатците. Това е сумата, която се стремим да привлечем чрез обединяване на вноските от бюджета на ЕС, държавите членки и финансовите институции. Освен това използваме иновативни финансови инструменти, като например гаранции, за да привлечем и стимулираме и частни инвестиции.

С „Глобален портал“ поставяме специален акцент върху създаването на добавена стойност на местно равнище и изграждането на взаимноизгодни партньорства. Водещите ни проекти са от полза за целите на развитието на нашите партньорски държави, за тяхната индустриализация и създаване на работни места. Според мен подкрепата за устойчивото развитие, растежа и стабилността в страните партньори е в интерес на нас, европейците. Работим с партньорите си за справяне с общите трансгранични предизвикателства - да вземем за пример изменението на климата, заплахите за здравето и първопричините за миграцията. Тези усилия също така ще помогнат за ограничаване на нерегламентираната миграция.

Европа също може да се възползва от инициативата „Глобален портал“. Нашите компании и индустрии разполагат с иновациите и познанията, от които тези страни отчаяно се нуждаят за своя зелен и цифров преход. Подобряването на тяхната инфраструктура и цялостната регулаторна рамка може да подпомогне нашата собствена стратегическа автономност и политически цели. Сътрудничеството в областта на критичните суровини, които Европа трябва да внася, е много конкретен пример за това. До момента сме подписали 14 стратегически партньорства за устойчиви вериги за създаване на стойност при суровините с държави партньори.

4. Конкурира ли се тази програма с китайската инициатива „Един пояс, един път“?

Не бих казала, че „Глобален портал“ се конкурира с китайската инициатива „Един пояс, един път“. По-скоро „Глобален портал“ е предложението на ЕС за положително партньорство с държавите от Глобалния юг. То се основава на европейските ценности и спазва най-високите социални и екологични стандарти.

Други участници, като Китай, представиха свои собствени предложения, както и свои наративи. Страните партньори от Глобалния юг са свободни да избират с кого да работят. Нуждите от развитие, особено в Африка, са огромни и напълно разбирам, че страните приемат всички инвестиции, които могат да получат, стига да не се застрашава дългосрочната устойчивост на тези инвестиции.

Много затънали в дългове африкански държави станаха критични към китайския модел, който в някои случи създаде и задълбочи нежелани зависимости. Само миналата седмица на срещата на върха на FOCAC (Форум за сътрудничество между Китай и Африка) въпросът за опрощаването на дълговете не беше споменат, въпреки че е бил обсъждан на предишни срещи на върха и е бил постоянно искане от африканска страна.

5. Предполага се, че европейските държави са най-заинтересовани от финансирането на инициативи за развитие в Близкия изток и Африка, за да спрат вълните на нелегална миграция. Но защо харчим пари за толкова отдалечени страни като тези от Латинска Америка или Тихоокеанския регион?

Както беше споменато, Европа има много причини да бъде активна и да се ангажира със страните партньори - близки и далечни. В днешния взаимосвързан свят не можем да се обръщаме навътре и да си въобразяваме, че това, което се случва в други части на света, не ни влияе. Конфликтите и кризите се разпространяват навсякъде и ние се нуждаем от многостранно сътрудничество, за да ги управляваме. Пандемията от КОВИД-19 беше силно напомняне за това. А агресията на Русия срещу Украйна е друг пример. Въпреки че войната се води в Европа, тя наруши международните вериги за създаване на стойност при стоките и засегна ежедневието на хората и на други континенти.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Полицията е задържала 16 мигранти тази вечер в апартамент в София
За да направят селото си по-чисто и подредено, жители на Здравец започнаха изпълнението на проект
Стара Загора е домакин на седмото издание на фестивала „Здравей, Здраве“
Хиляди се събраха на протест в Търговище с искане за справедливост в разследването на случай със загинал моторист край Попово
Две телефонни измами в рамките на 48 часа са извършени във Врачанско
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Полицията е задържала 16 мигранти тази вечер в апартамент в София
Основна линия
Общинска избирателна комисия - Оряхово прекрати предсрочно пълномощията на кмета на с.Лесковец
Контекст
Фестивал на трънката се проведе в село Салаш
Контекст
Напредва изграждането на пътя от Димарио до бъдещия пункт Рудозем – Ксанти, очаква се да бъде завършен до края на годината
Контекст
Фолклорният празник "Някога...Когато хлябът имаше душа" започва утре в село Генерал Тодоров
В детайли
Планетариумът в Смолян представи премиерно „Слънцето – нашата жива звезда“
Сфера
Младежи с увреждания показаха уменията си като градинари и творци в петия Фестивал на плодородието в Божурище
Контекст
Над 500 модела участват в XVIII Международна изложба конкурс по стендов моделизъм, която се провежда този уикенд в София
Контекст
С тържество и редица прояви ще се отбележи 30-годишнината от освещаването на храма "Света Петка Българска" в местността Рупите
В детайли
Първият събор на животновъдите и производителите на земеделска продукция от Кюстендилска област се състоя в Сапарева баня
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.