„В България проблемите, свързани с инвестициите от момента на скрийнинга до момента на тяхната реализация и защита от законодателството, са изключително сериозни. Колкото и да е привлекателна България от към общи законодателни данъчни условия все още страда откъм приток на външни инвестиции“, обясни Ботев. обясни главният изпълнителен директор на Европейския институт за стратегии и анализи (ЕИСА) в София Бранимир Ботев на конференция на тема „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“.
Над 680 грама недекларирани златни изделия на стойност близо 90 000 лева откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" при проверка на автобус от Турция, съобщиха от регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград. По случая Окръжна прокуратура-Хасково привлече като обвиняем Й. К. (26 г.) по образуваното досъдебно производство и му наложи "парична гаранция" в размер на 3000 лева, допълниха от държавното обвинение.
На пети октомври на пункта пристига автобус с румънска регистрация. В превозното средство пътували стюард и още деветима пътници от Турция за Румъния . Всички те заявили, че не пренасят стоки, подлежащи на забрани и ограничения при внос. Автобусът е селектиран за щателна митническа проверка. В хода на контролните действия под шофьорската седалка са открити пакети, облепени с тиксо, с изделия от жълт метал.
Местната структура на Държавен архив в Габрово отбеляза днес професионалния си празник - Денят на българските архивисти.
„Дарения продължават да постъпват от редовни дарители през цялата година. Тази година, на нашата 65- годишнина, имаме още един важен акцент. Той става все по-важен с всяка година. Най-важният ресурс - това са хората. Последните години бяха много тежки за нас, зейна пропаст от липсата на хора. Подготвихме дигитална изложба, която публикувахме днес - „Да бъдеш архивист“. С нея се опитахме да пресъздадем голяма част от дейностите, скрити за обществото. В Габрово имаме 2570 фонда, над 300 000 архивни единици, в архива работят четирима души. Пожелаваме си на 70 - годишнината на Държавен архив - Габрово да ви посрещнем в новата сграда“, каза в приветствието си Цветомира Койчева, началник-отдел "Държавен архив" – Габров
Президентът Румен Радев ще връчи почетните значки на отличените в златно ниво в Международната награда на херцога на Единбург – България от 11:00 часа в подкуполното пространство „Зона Ларго“ на Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Наградата на херцога на Единбург насърчава младите хора да развиват качества и умения, полезни за личната им и професионална реализация, става ясно още от съобщението.
В трите нива на утвърдената международна програма – злато, сребро и бронз, младежите сами си поставят цели в сферите „спорт“, „умения“, „доброволчество“ и „грижа за околната среда“. По време на участието си те работят с ментори, които ги подкрепят в изпълнението на задачите. През 2024 г. програмата отбелязва 10-ата си годишнина в Бъл
В Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Д-р Димитър Павлович“ в Свищов ще се проведат безплатни прегледи от 10 до 17 октомври, съобщиха от здравното заведение. Те са осигурени по Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г., приета с решение на Министерския съвет.
През посочения период специалисти ще провеждат безплатни скринингови кампании за белодробни болести и за сърдечно-съдови заболявания на лица над 40 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилна обремененост. Ще се проведат и скринингови кампании за диабет тип 2 на лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилна обремененост.
Д-р Маргарита Тасева ще извършва скринингови кампании за белодробни болести на лица над 40 години. Прегледите и изследванията ще се осъществяват на 14 и 17 октомври от 8:00 до 16:00 ч. Д-р
Бонусна система в транспортния сектор на столицата ще има. На среща днес запознахме синдикатите с нашето предложение, което е в изпълнение на договорките, които поехме по-рано през годината за въвеждане на такава система през есента на 2024 г. Това съобщи на брифинг столичният кмет Васил Терзиев.
По думите му до средата на другата седмица синдикалните организации трябва да запознаят своите членове с предложенията и ще бъде подписано споразумението, което ще успокои системата.
Илиян Павлов, заместник-кмет по транспорта, коментира, че предложената бонусна система се съобразява с исканията на работниците и синдикатите. "Според мен е изключително справедлива, може би от първия път няма да е най-идеалната, но със сигурност е едно добро начало, което ще намали разликата в заплатите и в това как шофьорите и администрацията се подкрепят", каза Павлов. Той посочи, че по-трудните
Неин модератор е Ивайло Дерменджиев, председател на Висшия адвокатски съвет. На събитието присъстват служебният министър на правосъдието Мария Павлова, председателят на парламентарната правна комисия Анна Александрова, Даниел Митов, председател на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, заместник главният прокурор Елена Каракашева, зам.-председателят на Върховния касационен съд Евгений Стайков и представители на американското посолство.
Васил Тодоров, заместник-председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), обясни, че палатата системно и последователно дава своя принос през годините за инвестициите в икономиката и за разширяване прилагането на алтернативни способи на разрешаване на спорове.
„Темата за трансграничните инвестиции е особено чувствителна сега, тъй като нетният приход за първите пет месеца за тази година е спаднал с милиард и сто милиона евро в сравнение с миналата година“, каза той.
Според него темата на днешната конференция е значително по-широка и излиза от рамките на локалните български проблеми. „Проблематиката със санкциите, скрининга и разрешаването на спорове е толкова комплексна и бързо развиваща се, че се налага освен държавните органи, така експертите и юристите да полагат значително по-големи усилия, за да може България да разчита на успехи в привличането на инвестиции и анализа на риска, преди да се стигне до споровете и тяхното решаване“, каза Тодоров.
Заместник-кметът на Перник с ресор "Строителство" Мирослав Стоицев ще бъде освободен от поста си, съобщиха от общинската администрация.
От Общината не коментираха какви са причините и мотивите, които са довели до решението за освобождаването на Стоицев.
Припомняме, че Мирослав Стоицев, заедно с другия заместник-кмет на Перник Стефан Кръстев, станаха част от ръководния екип на кмета Станислав Владимиров още от началото на първия му мандат.
Полицаи установиха водачи, шофирали след употреба на алкохол и наркотици, както и с фалшива книжка в Шуменско през изминалото денонощие, съобщиха от пресцентъра на Областта дирекция (ОД) на МВР.
Общо 13 престъпления са регистрирани при извършената специализирана полицейска операция за противодействие на престъпността, на престъпления срещу политическите права на гражданите, опазване на обществения ред, осигуряване на полицейско присъствие и противодействие на конвенционалната престъпност в Шуменско. Задържани са осем души.
Около 8:00 часа на 10 октомври за проверка на улица “ Преслав“ в Смядово е спрян водач на „Ситроен Джъмпър“, управляван от 28-годишен мъж от града. Той е тестван за шофиране след употреба на наркотични вещества и техни аналози. Отчетена е положителна на метамфетамин и бензодиазепин проба. Шофьорът не дал кръвна проба
Безплатни профилактични консултации за мамография и ехография на млечната жлеза ще се извършват в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Софиямед“. Това съобщиха от пресцентъра на столичното лечебно заведение. Инициативата е по повод Световния месец за борба с рака на гърдата и разкриването на Център за млечни жлези към болницата. Целта е навременно откриване, превенция и скрининг на злокачествените заболявания на млечната жлеза.
Прегледите ще са през целия месец октомври и ще се провеждат във втория блок на Диагностично-консултативния център (ДКЦ) на „Софиямед“ в рамките на работното време на болницата. Консултациите са насочени към всички жени над 18-годишна възраст. Необходимо е предварително записване, което може да се направи всеки делничен ден, на тел.: 02/ 465 0000, посочиха от УМБАЛ „Софиямед“.
&bdqu
Постъпилите парични дарения за пострадалите от пожарите в селата Воден и Крайново ще бъдат разпределени на извънредно заседание на Общинския съвет в Болярово на 14 октомври, съобщиха от пресцентъра на местната управа.
Над 226 хил. лева достигна дарената сума в банковата сметка, обявена от Община Болярово след опустошителните пожари през юли, в които изгоряха 13 къщи. Сумата ще бъде разпределена между останалите без домове жители на двете села.
Общинските съветници ще гласуват внесената докладна записка от сформираната за целта комисия, уточни кметът на община Болярово Христо Христов.
„Според мен не бива да бъде еднаква сумата за всички домакинства, защото постъпиха и други средства – около 80 хил. лева от КНСБ, с които те са решили да помогнат определени домакинства. Две от домакинствата във Воден получиха и т. нар. къщи на колела, които с
За тази година ваксинацията ще достигне 23,3% от рисковата група - хората над 65 г., и 7% от цялото население. Като ръст на ваксинация сме с едни от най-добрите показатели в Европа. Това обяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на пресконференция в Националния пресклуб на . „Нека намалим риска, да се ваксинираме“ бе темата на събитието, с което здравни специалисти напомниха, че има осигурени безплатни ваксини срещу сезонен грип и пневмококи за хора на и над 65-годишна възраст.
Целта е да дадем информация какви са качествата на ваксината и всеки да реши дали да се ваксинира, коментира доц. Кунчев. По думите му до края на декември може да се поставят ваксини, като вече за част от общопрактикуващите лекари ваксините са доставени и вече дори се поставят. До края на седмицата всеки общопрактикуващ лекар, дори и в най-отдалеченото точна на