Начало Сфера БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“
6652
България

БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“

Българското национално радио (БНР) обяви номинираните в 11-ото издание на инициативата „Будител на годината“.Номинации за „Будител на годината“ се приемаха до края на месец август, а от тях са избрани десет каузи и личности – Сдружението за олимпийските отбори по природни науки, Тони Николов, Донка Ангъчева, „Един процент промяна“, Георги Пеев, Теодора Милева, Виктор Топалов, доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1, Светла Дионисиева и Веселин Диманов.

| 10 Септември 2024, 15:21 ч.
БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“
БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“
Снимка © БНР

Българското национално радио (БНР) обяви номинираните в 11-ото издание на инициативата „Будител на годината“. Гласуването ще се осъществява на специално създадена платформа от октомври, съобщават от БНР.

На 27 октомври преминаваме към зимно часово време. Тогава в 4:00 часа ще върнем стрелките на часовника с един час назад, съобщиха от Българския институт по метрология на сайта си. 

Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. , сочат данни на отдел "Справочна" на .  Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.

Не е малък процентът от хора, които съобщават за дистрес на работното място под една или друга форма. Това каза управителят на Центъра за психично здраве "Д-р Петър Станчев” в Добрич д-р Северина Василева. Мотото на тазгодишния Ден на психичното здраве, който се отбелязва днес, е: “Безопасността на работната среда или психичното здраве на работното място", добави тя. 

По думите темата е актуална за съвременния човек, тъй като прекарва голяма част от ежедневието си на работното място. “Неблагоприятните фактори там могат да бъдат причина за отключване на различни психични заболявания, най често в областта на тревожно-депресивния спектър. Стресът може да бъде фактор, но и също прекомерният натиск, натоварване, лошият микроклимат”, обясни д-р Василева.

Според д-р Василева пандемията от COVID-19 също се е отразила психически на обществото заради

Всичко по отношение на преградното съоръжение на българо-турската граница е наред, но с оглед на развитието в Близкия изток и потенциален мигрантски натиск би трябвало да се вземат още решения във връзка с увеличаване на видеонаблюдението, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.

По думите на премиера, ако се увеличи мигрантският натиск, трябва да се увеличат  и хората, които патрулират, както и превозните средства. Главчев припомни, че на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента беше поставен въпросът, че липсват около 100 км от преградното съоръжение на българо-турската граница. "В резултат на което съвместно с министър Запрянов, министър Илков, шефа на гранична полиция и шефа на отбраната в понеделник прелетяхме над съоръжението, не само прелетяхме, но и по земя извършихме проверка и

През летния сезон отрядът на Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК) в Дупница е оказал помощ на 21 души, като са проведени 15 акции, съобщи Божидар Джокин от службата. "През тази година, за щастие, нямаме инциденти, завършили с фатален край", посочи още той.

Джокин съобщи, че ежедневните дежурства на планинските спасители на базата им в Рила планина ще бъдат подновени с откриването на ски сезона и започване на работата на съоръженията. Това обикновено се случва в началото на януари, коментира Джокин. Той посочи, че планинските спасители са в готовност да реагират по всяко време в случай на нужда, макар че в момента не дават дежурства на базата си в Рила планина.

Времето е чудесно, предстоят и още хубави дни за разходка в планината. В момента лифтът към Седемте рилски езера е в профилактика, което ще продължи около месец и поради тази причин

За осигуряване възможност на гражданите да подават сигнали за престъпления против политическите права в деня на провеждането на избори за Народно събрание и в деня преди вота, в Районните прокуратури в Кюстендил и Дупница ще има дежурни прокурори и служители, съобщиха от държавното обвинение. В Кюстендил ще дежурят петима прокурори, каза говорителят на Районната прокуратура в Кюстендил Крум Крумов. Такъв ще бъдат броят на дежурните и в териториалното поделение в Дупница. 

Районната прокуратура в Дупница ще приема сигнали за престъпления против политическите права и в деня на провеждането на частичен избор за кмет на кметство Бистрица, община Дупница на 20 октомври и в предизборния ден - 19 октомври, съобщиха от прокуратурата.

От Областната дирекция на полицията в Кюстендил казаха, че ще бъде ускорено издаването на лични карти на гражданите, чиито документи са с изт

Номинации за „Будител на годината“ се приемаха до края на месец август, а от тях са избрани десет каузи и личности – Сдружението за олимпийските отбори по природни науки, Тони Николов, Донка Ангъчева, „Един процент промяна“, Георги Пеев, Теодора Милева, Виктор Топалов, доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1, Светла Дионисиева и Веселин Диманов. Финалистите са определени от жури в състав проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова, която е създател на кампанията.

НОМИНИРАНИТЕ

Сдружението на олимпийските отбори по природни науки

Всяка година около 60 български ученици участват в 15 международни и балкански състезания. През 2023 г. Виктор Лилов спечели първото в историята двойно злато на Международните олимпиади по химия и биология. Той е и единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология (IBO) 2024. Този рекорд е поставен, след като българският ученик спечели златен медал от Международната олимпиада по химия в Швейцария през 2023 година, където участваха ученици от 88 държави, а след това спечели златен медал от Международната олимпиада по биология в Казахстан, където се състезаваха представители на 81 държави. Виктор има и злато от Международната Менделеевска олимпиада през 2024 г. и с това има три златни медала от трите най-силни състезания в света по химия и биология, допълват от БНР.

През изминалата година българските ученици са участвали в международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки, като спечелиха общо 90 медала – 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови.

Започна основен ремонт на сградата на здравната служба в силистренското село Паисиево. Това съобщи кметът на Община Дулово инж. Невхис Мустафа.

Стойността на ремонтните дейности е около 229 хил. лева. Те включват основен ремонт на покрива на сградата, подмяна на дограми, поставяне на изолация и вътрешен ремонт. Средствата са отпуснати от бюджета на общината.

„Лошото състояние на сградата е много наболял проблем за местните хора. Паисиево е отдалечено от общинския център и се явява като сборен център на няколко села. В здравната служба има лекар, който е там постоянно, има и зъболекар. Те са посещавани ежедневно от много пациенти и запазването на това учреждение е жизнено важно за местните хора“, каза кметът на община Дулово.

Тя допълни, че в близките дни ще приключи ремонтът на кухнята на общинския „Домашен социален патронаж“. Той е на &nb

Обществена поръчка за снегопочистване на общинската пътна мрежа обяви Община Търговище, съобщиха от пресцентъра на институцията. Процедурата касае 211 км общински пътища за периодите 2024-2025 г. и 2025-2026 г. Кандидатите трябва да са с опит в снегопочистването, както и да разполагат с необходимата техника и персонал.

В обществената поръчка попадат участъците: Дралфа – Миладиновци; Давидово – Съединение; Пробуда – Певец; Божурка – Александрово; Макариополско – Буйново; Руец – Кралево; Пролаз – Драгановец; Лиляк – квартал "Въбел" - местен път "Чокята" - Момино.

Желаещите да участват в откритата процедура могат да подадат оферти за една, за няколко или за всички осем обособени позиции. Срокът за кандидатстване е 24 октомври.  

Плащанията към изпълнителите ще се извършват на база свършена работа и след предст

Трафикът на българските гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) към 06:00 часа тази сутрин е интензивен на изход за товарни автомобили на границата с Румъния и на границата с Гърция. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" към МВР на своя уебсайт. 

На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам", ГКПП "Оряхово" и ГКПП "Никопол" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП "Русе", шофьорите могат да се насочат и към ГКПП "Силистра", ГКПП "Кардам", ГКПП "Дуранкулак", ГКПП "Кайнарджа" и ГКПП "Крушари". Последните два пункта са с работно време от 08:00 ч.  до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарни а

Започна вторият етап от реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа в Омуртаг. Това съобщиха от общинската администрация, след церемонията по първа копка днес. Дейностите включват реконструкция на водопроводи от водоснабдителните зони към напорен водоем „Средна зона“. 

Проектът е от стратегическо значение за осигуряване на устойчиво и качествено водоснабдяване за жителите на града и е част от дългосрочната инвестиционна програма на общината и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Припомняме, че в инвестиционната общинска програма са включени два приоритетни проекта на Община Омуртаг. Те са за втори и трети етап от реконструкцията на водопроводи от водоснабдителните зони към напорен водоем „Средна зона“. За двата проекта са сключени споразумения между МРРБ и Общината на 22 юли т.г., а финансирането е за около

Британският гражданин, който на 6 октомври подаде сигнал, че е жертва на отвличане и грабеж, е съобщил неистина, съобщиха от пресцентъра на полицията в Кюстендил.

Полицаите са установили, че подателят на сигнала е решил „да си покара мотоциклет“ по труден планински терен над с. Самораново, община Дупница.

В труднодостъпния терен за движение с МПС британецът изоставил мотоциклета, който му бил предоставен от негов познат. Върнал се пеша над селото и подал сигнала чрез тел.112, че е жертва на престъпление.

В хода на осъществените специализирани действия са установени редица несъответствия. При проведените разговори в полицията е признал, че е въвел в заблуждение органите на реда. За новите обстоятелства в рамките на вече образуваното досъдебно производство е уведомена прокуратурата. Работата по случая продължава Районното управление в Дупница.

Тони Николов

Писателят, философът и журналист Тони Николов е човек с ясно изразена гражданска позиция, за когото азбуката е стълбицата към нашето съвършенство, а езикът български е нашият дом, посочват от БНР.

Тони Николов е главен редактор на портал „Култура“ и на сп. "Култура". Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши социални науки (Париж) в групата на проф. Жак льо Гоф. Член е на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M) в Лувен.

От 2005 г. до 2009 г. е главен редактор на „Радио Франс Ентернасионал България“ (RFI – България). Дългогодишен преподавател е в СУ „Св. Климент Охридски". Преводач е на книги, съставител на четиритомника с есета на Георги Марков и на неиздадените ръкописи на Иван Хаджийски. Тони Николов е автор на книгите „Пропуканата България", „Българската дилема", „Спомнена София", „Има такава държава" и др. 

Донка Ангъчева

През 2023 г. е избрана за „Жена на годината" в категория „Изкуство и култура" на Look business awards, които всяка година се раздават във Виена. Донка Ангъчева е австрийска пианистка със световна солова кариера, но е силно свързана с родния Пловдив, разказват от Българското национално радио. Носител е на награди от световни конкурси и е част от селекцията Bösendorfer Artist. Солист е на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фокланд, Еквадор, Орфеус.

На 25 май тази година тя организира „Гала на българската култура и музика" във Виена, в зала „Брамс“ на Музикферайн. Събитието бе посветено на 24 май, а в програмата му бяха включени произведения на Георги Андреев, Милен Кукошарови.

Всички приходи от концерта са били предоставени на фондация „Заедно в час", посочват от БНР. 

„Един процент промяна“

За осем години организацията има над 100 изпълнени каузи, събрани и дарени са над 1 милион. лева, като в тях са били ангажирани близо 2200 дарители.

Лицата зад каузата са Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова и Мария Минева, които дават стипендии за деца без родителски грижи, доизграждат центрове за хора със специфични здравни потребности, дават хуманитарна грижа на бездомни животни. За първа кауза избират да помогнат на сдружение „Бъдеще за децата" от Казанлък в доизграждането на сензорна стая за деца с аутизъм.

Георги Пеев

Георги Пеев е 48-годишен мъж от Хасково. От 2013 г. живее с трансплантирано сърце, а от 2015 г. е и с трансплантиран бъбрек. . В началото се възстановява с плуване, а през 2016 година участва на първото си Европейско първенство за трансплантирани във Финландия. Посвещава от своето време за популяризиране на органното донорство, за решаване на актуалните проблеми с трансплантациите в България, разказват от БНР.

На 7 декември 2023 г. Пеев стана първият трансплантиран човек в света, изкачил най-високият връх на Килиманджро – Ухуро 5896 м. с кауза – подкрепа на донорството. Малко по-рано през годината стана и световен шампион на 100 метра бруст на Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия.

Теодора Милева

Тя е на 18 години от София, а от две години живее и учи във Виена. Теодора Милева е създател на инициативата ArtPath Podcast, която цели да популяризира културни личности и събития от България и чужбина, да бъде мост между българските общности с цел издигане на тяхната културна осведоменост и взаимодействие, отбелязват от БНР.

Милева създава поредица от документални филми с художествен оттенък за български автори, сред които са Димитър Димов и Яна Язова. Автор е на проектите Eco Art и Live Green, които засягат ролята на природата в изкуството – своеобразен призив за опазване на околната среда.

Теодора Милева е автор е на материали, отразяващи български инициативи в медии зад граница, онлайн списанието „Melange Bulgaren"във Виена и българската програма по радио „Orange" в Австрия.

Виктор Топалов

През 2019 г. Виктор Топалов създава „Бохемска София" – дигиталната платформа, която разказва за столицата между Освобождението и Първата световна война.

Към днешна дата платформата има над 25 000 последователи. Чрез проекта си той иска да промени начина, по който хората възприемат София, карайки ги да виждат не просто улици и сгради, а история и онези писатели, художници, артисти, архитекти, чийто дух продължава незримо да витае в сърцето на града, обясняват от БНР.

Топалов е автор на няколко книги, има и подкаст „Бохемска София разказва“. 

Доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1

Димитър Димитров е сформирал и оборудвал доброволен противопожарен екип, който да се бори с горските пожари. Благодарение на бизнеса си в община Невестино, той купува с лични средства високопроходими машини, водоноски, раници за гасене на пожари, дронове, разказват от БНР.

Номинацията е за целия му екип от квалифицирани доброволци, които тази година са реагирали при възникнали пожари във взаимодействие с всички държавни структури.

Освен с доброволния противопожарен екип Димитър Димитров се занимава още с изграждане на помещения за отглеждане на растения, като продукцията от тях неведнъж е дарявал на нуждаещи се хора, допълват от БНР. Изградил е още инсталация за питейна вода на селото, в което живее.

Светла Дионисиева 

Светла Дионисиева е създател, основоположник и ръководител на Българския културен институт в Лондон от създаването му през 2011 г.&nsp;

През годините Българският културен институт в Лондон открива и спомага развитието на млади български творци и изпълнители, посочват от БНР.

През тази година България застана редом с най-големите световни издателства със свой национален щанд на второто по големина в света изложение на книгата – Лондонския панаир на книгата. 

През 2024 г. в програмата на Българския културен институт в Лондон бе проведен и „Месец на българската култура“.

Веселин Диманов

Режисьорът Веселин Диманов е номиниран за работата му по филма „Моралът е доброто". Това е дебютният му пълнометражен филм, който е вдъхновен от живота и дейността на доц. Кристиан Таков. Това е най-гледаният документален филм на голям екран в последните години у нас, отбелязват от БНР.

„Моралът е доброто" е номиниран в пет категории от Съюза на българските филмови дейци – оператор, монтаж, композитор, дебют и най-добър документален филм, като Веселин Диманов спечели наградата за най-добър дебют в документалното кино за 2023 г. на наградите „Васил Гендов".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пожар гори в депото на село Цалапица; екипи на пожарната овладяват пламъците
Пожар е възникнал в депото на село Цалапица около 22:00 часа тази вечер, съобщиха от пресцентъра на община Пловдив. На място се намират няколко екипа на пожарната, които се опитват ...
Общинските съветници в Горна Малина приеха актуализация на капиталовите разходи за 2024 година
На днешното си редовно заседание общинските съветници в Горна Малина заседаваха по три точки. По първата, предложена от Постоянната комисия по финанси, данъчна политика и бюджет, с ...
Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, каза президентът Румен Радев на среща на групата „Арайолуш“
Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, защото само така Европейският съюз може да изпълнява основната си мисия за осигуряване на стабилност и просперит ...
Зам.-министърът на отбраната Радостин Илиев: Бюджетът за отбрана трябва да нараства, подготвя се повишение на заплатите на военнослужещите
При сегашната среда за сигурност и състояние на въоръжените сили, два процента от брутния вътрешен продукт за отбрана вече са крайно недостатъчни. Поради необходимостта от модерниз ...
Общинските съветници в Грамада одобриха закупуването на лекотоварен самосвал за нуждите на общината
Общинските съветници в Грамада одобриха закупуването на лекотоварен самосвал за нуждите на общината. Това каза председателят на Общинския съвет Владимир Цеков. Новият обект е доба ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Променя се организацията на движение в столицата заради провеждането на „Маратон София 2024” на 12 и 13 октомври
Променя се организацията на движение в столицата заради провеждането на „Маратон София 2024” на 12 и 13 октомври. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.&nbs ...
Пожар гори в депото на село Цалапица; екипи на пожарната овладяват пламъците
Пожар е възникнал в депото на село Цалапица около 22:00 часа тази вечер, съобщиха от пресцентъра на община Пловдив. На място се намират няколко екипа на пожарната, които се опитват ...
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения, написаха от Министерския съвет
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си с ...
Отиде си една легенда, написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за Кирил Маричков
Отиде си една легенда, написа в профила си във Фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод смъртта на Кирил Маричков  Бог да го прости!, пише още Борисов.  Музикантът ...
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев за Кирил Маричков
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук по повод кончината на Кирил Маричков.  „Кирил Мари ...
Тикер в 06:55 ч.
Променя се организацията на движение в столицата заради провеждането на „М ...
Начало Сфера
6652
България

БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“

Българското национално радио (БНР) обяви номинираните в 11-ото издание на инициативата „Будител на годината“.Номинации за „Будител на годината“ се приемаха до края на месец август, а от тях са избрани десет каузи и личности – Сдружението за олимпийските отбори по природни науки, Тони Николов, Донка Ангъчева, „Един процент промяна“, Георги Пеев, Теодора Милева, Виктор Топалов, доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1, Светла Дионисиева и Веселин Диманов.

| 10 Септември 2024, 15:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“
БНР обяви номинираните в 11-ото издание на „Будител на годината“
Снимка © БНР

Българското национално радио (БНР) обяви номинираните в 11-ото издание на инициативата „Будител на годината“. Гласуването ще се осъществява на специално създадена платформа от октомври, съобщават от БНР.

На 27 октомври преминаваме към зимно часово време. Тогава в 4:00 часа ще върнем стрелките на часовника с един час назад, съобщиха от Българския институт по метрология на сайта си. 

Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. , сочат данни на отдел "Справочна" на .  Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.

Не е малък процентът от хора, които съобщават за дистрес на работното място под една или друга форма. Това каза управителят на Центъра за психично здраве "Д-р Петър Станчев” в Добрич д-р Северина Василева. Мотото на тазгодишния Ден на психичното здраве, който се отбелязва днес, е: “Безопасността на работната среда или психичното здраве на работното място", добави тя. 

По думите темата е актуална за съвременния човек, тъй като прекарва голяма част от ежедневието си на работното място. “Неблагоприятните фактори там могат да бъдат причина за отключване на различни психични заболявания, най често в областта на тревожно-депресивния спектър. Стресът може да бъде фактор, но и също прекомерният натиск, натоварване, лошият микроклимат”, обясни д-р Василева.

Според д-р Василева пандемията от COVID-19 също се е отразила психически на обществото заради

Всичко по отношение на преградното съоръжение на българо-турската граница е наред, но с оглед на развитието в Близкия изток и потенциален мигрантски натиск би трябвало да се вземат още решения във връзка с увеличаване на видеонаблюдението, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.

По думите на премиера, ако се увеличи мигрантският натиск, трябва да се увеличат  и хората, които патрулират, както и превозните средства. Главчев припомни, че на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента беше поставен въпросът, че липсват около 100 км от преградното съоръжение на българо-турската граница. "В резултат на което съвместно с министър Запрянов, министър Илков, шефа на гранична полиция и шефа на отбраната в понеделник прелетяхме над съоръжението, не само прелетяхме, но и по земя извършихме проверка и

През летния сезон отрядът на Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК) в Дупница е оказал помощ на 21 души, като са проведени 15 акции, съобщи Божидар Джокин от службата. "През тази година, за щастие, нямаме инциденти, завършили с фатален край", посочи още той.

Джокин съобщи, че ежедневните дежурства на планинските спасители на базата им в Рила планина ще бъдат подновени с откриването на ски сезона и започване на работата на съоръженията. Това обикновено се случва в началото на януари, коментира Джокин. Той посочи, че планинските спасители са в готовност да реагират по всяко време в случай на нужда, макар че в момента не дават дежурства на базата си в Рила планина.

Времето е чудесно, предстоят и още хубави дни за разходка в планината. В момента лифтът към Седемте рилски езера е в профилактика, което ще продължи около месец и поради тази причин

За осигуряване възможност на гражданите да подават сигнали за престъпления против политическите права в деня на провеждането на избори за Народно събрание и в деня преди вота, в Районните прокуратури в Кюстендил и Дупница ще има дежурни прокурори и служители, съобщиха от държавното обвинение. В Кюстендил ще дежурят петима прокурори, каза говорителят на Районната прокуратура в Кюстендил Крум Крумов. Такъв ще бъдат броят на дежурните и в териториалното поделение в Дупница. 

Районната прокуратура в Дупница ще приема сигнали за престъпления против политическите права и в деня на провеждането на частичен избор за кмет на кметство Бистрица, община Дупница на 20 октомври и в предизборния ден - 19 октомври, съобщиха от прокуратурата.

От Областната дирекция на полицията в Кюстендил казаха, че ще бъде ускорено издаването на лични карти на гражданите, чиито документи са с изт

Номинации за „Будител на годината“ се приемаха до края на месец август, а от тях са избрани десет каузи и личности – Сдружението за олимпийските отбори по природни науки, Тони Николов, Донка Ангъчева, „Един процент промяна“, Георги Пеев, Теодора Милева, Виктор Топалов, доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1, Светла Дионисиева и Веселин Диманов. Финалистите са определени от жури в състав проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова, която е създател на кампанията.

НОМИНИРАНИТЕ

Сдружението на олимпийските отбори по природни науки

Всяка година около 60 български ученици участват в 15 международни и балкански състезания. През 2023 г. Виктор Лилов спечели първото в историята двойно злато на Международните олимпиади по химия и биология. Той е и единственият европеец в топ 10 на Международната олимпиада по биология (IBO) 2024. Този рекорд е поставен, след като българският ученик спечели златен медал от Международната олимпиада по химия в Швейцария през 2023 година, където участваха ученици от 88 държави, а след това спечели златен медал от Международната олимпиада по биология в Казахстан, където се състезаваха представители на 81 държави. Виктор има и злато от Международната Менделеевска олимпиада през 2024 г. и с това има три златни медала от трите най-силни състезания в света по химия и биология, допълват от БНР.

През изминалата година българските ученици са участвали в международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки, като спечелиха общо 90 медала – 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови.

Започна основен ремонт на сградата на здравната служба в силистренското село Паисиево. Това съобщи кметът на Община Дулово инж. Невхис Мустафа.

Стойността на ремонтните дейности е около 229 хил. лева. Те включват основен ремонт на покрива на сградата, подмяна на дограми, поставяне на изолация и вътрешен ремонт. Средствата са отпуснати от бюджета на общината.

„Лошото състояние на сградата е много наболял проблем за местните хора. Паисиево е отдалечено от общинския център и се явява като сборен център на няколко села. В здравната служба има лекар, който е там постоянно, има и зъболекар. Те са посещавани ежедневно от много пациенти и запазването на това учреждение е жизнено важно за местните хора“, каза кметът на община Дулово.

Тя допълни, че в близките дни ще приключи ремонтът на кухнята на общинския „Домашен социален патронаж“. Той е на &nb

Обществена поръчка за снегопочистване на общинската пътна мрежа обяви Община Търговище, съобщиха от пресцентъра на институцията. Процедурата касае 211 км общински пътища за периодите 2024-2025 г. и 2025-2026 г. Кандидатите трябва да са с опит в снегопочистването, както и да разполагат с необходимата техника и персонал.

В обществената поръчка попадат участъците: Дралфа – Миладиновци; Давидово – Съединение; Пробуда – Певец; Божурка – Александрово; Макариополско – Буйново; Руец – Кралево; Пролаз – Драгановец; Лиляк – квартал "Въбел" - местен път "Чокята" - Момино.

Желаещите да участват в откритата процедура могат да подадат оферти за една, за няколко или за всички осем обособени позиции. Срокът за кандидатстване е 24 октомври.  

Плащанията към изпълнителите ще се извършват на база свършена работа и след предст

Трафикът на българските гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) към 06:00 часа тази сутрин е интензивен на изход за товарни автомобили на границата с Румъния и на границата с Гърция. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" към МВР на своя уебсайт. 

На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам", ГКПП "Оряхово" и ГКПП "Никопол" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП "Русе", шофьорите могат да се насочат и към ГКПП "Силистра", ГКПП "Кардам", ГКПП "Дуранкулак", ГКПП "Кайнарджа" и ГКПП "Крушари". Последните два пункта са с работно време от 08:00 ч.  до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарни а

Започна вторият етап от реконструкцията на вътрешната водопроводна мрежа в Омуртаг. Това съобщиха от общинската администрация, след церемонията по първа копка днес. Дейностите включват реконструкция на водопроводи от водоснабдителните зони към напорен водоем „Средна зона“. 

Проектът е от стратегическо значение за осигуряване на устойчиво и качествено водоснабдяване за жителите на града и е част от дългосрочната инвестиционна програма на общината и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Припомняме, че в инвестиционната общинска програма са включени два приоритетни проекта на Община Омуртаг. Те са за втори и трети етап от реконструкцията на водопроводи от водоснабдителните зони към напорен водоем „Средна зона“. За двата проекта са сключени споразумения между МРРБ и Общината на 22 юли т.г., а финансирането е за около

Британският гражданин, който на 6 октомври подаде сигнал, че е жертва на отвличане и грабеж, е съобщил неистина, съобщиха от пресцентъра на полицията в Кюстендил.

Полицаите са установили, че подателят на сигнала е решил „да си покара мотоциклет“ по труден планински терен над с. Самораново, община Дупница.

В труднодостъпния терен за движение с МПС британецът изоставил мотоциклета, който му бил предоставен от негов познат. Върнал се пеша над селото и подал сигнала чрез тел.112, че е жертва на престъпление.

В хода на осъществените специализирани действия са установени редица несъответствия. При проведените разговори в полицията е признал, че е въвел в заблуждение органите на реда. За новите обстоятелства в рамките на вече образуваното досъдебно производство е уведомена прокуратурата. Работата по случая продължава Районното управление в Дупница.

Тони Николов

Писателят, философът и журналист Тони Николов е човек с ясно изразена гражданска позиция, за когото азбуката е стълбицата към нашето съвършенство, а езикът български е нашият дом, посочват от БНР.

Тони Николов е главен редактор на портал „Култура“ и на сп. "Култура". Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши социални науки (Париж) в групата на проф. Жак льо Гоф. Член е на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M) в Лувен.

От 2005 г. до 2009 г. е главен редактор на „Радио Франс Ентернасионал България“ (RFI – България). Дългогодишен преподавател е в СУ „Св. Климент Охридски". Преводач е на книги, съставител на четиритомника с есета на Георги Марков и на неиздадените ръкописи на Иван Хаджийски. Тони Николов е автор на книгите „Пропуканата България", „Българската дилема", „Спомнена София", „Има такава държава" и др. 

Донка Ангъчева

През 2023 г. е избрана за „Жена на годината" в категория „Изкуство и култура" на Look business awards, които всяка година се раздават във Виена. Донка Ангъчева е австрийска пианистка със световна солова кариера, но е силно свързана с родния Пловдив, разказват от Българското национално радио. Носител е на награди от световни конкурси и е част от селекцията Bösendorfer Artist. Солист е на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фокланд, Еквадор, Орфеус.

На 25 май тази година тя организира „Гала на българската култура и музика" във Виена, в зала „Брамс“ на Музикферайн. Събитието бе посветено на 24 май, а в програмата му бяха включени произведения на Георги Андреев, Милен Кукошарови.

Всички приходи от концерта са били предоставени на фондация „Заедно в час", посочват от БНР. 

„Един процент промяна“

За осем години организацията има над 100 изпълнени каузи, събрани и дарени са над 1 милион. лева, като в тях са били ангажирани близо 2200 дарители.

Лицата зад каузата са Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова и Мария Минева, които дават стипендии за деца без родителски грижи, доизграждат центрове за хора със специфични здравни потребности, дават хуманитарна грижа на бездомни животни. За първа кауза избират да помогнат на сдружение „Бъдеще за децата" от Казанлък в доизграждането на сензорна стая за деца с аутизъм.

Георги Пеев

Георги Пеев е 48-годишен мъж от Хасково. От 2013 г. живее с трансплантирано сърце, а от 2015 г. е и с трансплантиран бъбрек. . В началото се възстановява с плуване, а през 2016 година участва на първото си Европейско първенство за трансплантирани във Финландия. Посвещава от своето време за популяризиране на органното донорство, за решаване на актуалните проблеми с трансплантациите в България, разказват от БНР.

На 7 декември 2023 г. Пеев стана първият трансплантиран човек в света, изкачил най-високият връх на Килиманджро – Ухуро 5896 м. с кауза – подкрепа на донорството. Малко по-рано през годината стана и световен шампион на 100 метра бруст на Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия.

Теодора Милева

Тя е на 18 години от София, а от две години живее и учи във Виена. Теодора Милева е създател на инициативата ArtPath Podcast, която цели да популяризира културни личности и събития от България и чужбина, да бъде мост между българските общности с цел издигане на тяхната културна осведоменост и взаимодействие, отбелязват от БНР.

Милева създава поредица от документални филми с художествен оттенък за български автори, сред които са Димитър Димов и Яна Язова. Автор е на проектите Eco Art и Live Green, които засягат ролята на природата в изкуството – своеобразен призив за опазване на околната среда.

Теодора Милева е автор е на материали, отразяващи български инициативи в медии зад граница, онлайн списанието „Melange Bulgaren"във Виена и българската програма по радио „Orange" в Австрия.

Виктор Топалов

През 2019 г. Виктор Топалов създава „Бохемска София" – дигиталната платформа, която разказва за столицата между Освобождението и Първата световна война.

Към днешна дата платформата има над 25 000 последователи. Чрез проекта си той иска да промени начина, по който хората възприемат София, карайки ги да виждат не просто улици и сгради, а история и онези писатели, художници, артисти, архитекти, чийто дух продължава незримо да витае в сърцето на града, обясняват от БНР.

Топалов е автор на няколко книги, има и подкаст „Бохемска София разказва“. 

Доброволен противопожарен екип – Fire brigade №1

Димитър Димитров е сформирал и оборудвал доброволен противопожарен екип, който да се бори с горските пожари. Благодарение на бизнеса си в община Невестино, той купува с лични средства високопроходими машини, водоноски, раници за гасене на пожари, дронове, разказват от БНР.

Номинацията е за целия му екип от квалифицирани доброволци, които тази година са реагирали при възникнали пожари във взаимодействие с всички държавни структури.

Освен с доброволния противопожарен екип Димитър Димитров се занимава още с изграждане на помещения за отглеждане на растения, като продукцията от тях неведнъж е дарявал на нуждаещи се хора, допълват от БНР. Изградил е още инсталация за питейна вода на селото, в което живее.

Светла Дионисиева 

Светла Дионисиева е създател, основоположник и ръководител на Българския културен институт в Лондон от създаването му през 2011 г.&nsp;

През годините Българският културен институт в Лондон открива и спомага развитието на млади български творци и изпълнители, посочват от БНР.

През тази година България застана редом с най-големите световни издателства със свой национален щанд на второто по големина в света изложение на книгата – Лондонския панаир на книгата. 

През 2024 г. в програмата на Българския културен институт в Лондон бе проведен и „Месец на българската култура“.

Веселин Диманов

Режисьорът Веселин Диманов е номиниран за работата му по филма „Моралът е доброто". Това е дебютният му пълнометражен филм, който е вдъхновен от живота и дейността на доц. Кристиан Таков. Това е най-гледаният документален филм на голям екран в последните години у нас, отбелязват от БНР.

„Моралът е доброто" е номиниран в пет категории от Съюза на българските филмови дейци – оператор, монтаж, композитор, дебют и най-добър документален филм, като Веселин Диманов спечели наградата за най-добър дебют в документалното кино за 2023 г. на наградите „Васил Гендов".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пожар гори в депото на село Цалапица; екипи на пожарната овладяват пламъците
Общинските съветници в Горна Малина приеха актуализация на капиталовите разходи за 2024 година
Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, каза президентът Румен Радев на среща на групата „Арайолуш“
Зам.-министърът на отбраната Радостин Илиев: Бюджетът за отбрана трябва да нараства, подготвя се повишение на заплатите на военнослужещите
Общинските съветници в Грамада одобриха закупуването на лекотоварен самосвал за нуждите на общината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Променя се организацията на движение в столицата заради провеждането на „Маратон София 2024” на 12 и 13 октомври
В детайли
Пожар гори в депото на село Цалапица; екипи на пожарната овладяват пламъците
Сфера
Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения, написаха от Министерския съвет
На преден план
Отиде си една легенда, написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за Кирил Маричков
Местен фокус
Силните души, които не се огъват пред нищо, не изчезват, написа кметът на София Васил Терзиев за Кирил Маричков
Сфера
В лицето на Кирил Маричков българската сцена изгуби легенда - рокаджия в сърцето си и аристократ по душа, написа президентът Румен Радев
Контекст
В Петрич откриха изложбата „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“
Контекст
Самоковските майстори са най – големите майстори в иконописта, смята иконописецът Мирослав Вълев, който откри изложба в Самоков
Местен фокус
Младежки център - Монтана проведе първата среща на новия си клуб за бъдещи майки
В детайли
Общинските съветници в Горна Малина приеха актуализация на капиталовите разходи за 2024 година
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.